Vánoční rozhovor kardinála Meissnera

28.12.2013, Kathnet


Kolínský kardinál Joachim Meissner varoval německou Církev před přizpůsobováním modernímu světu. Řekl to o Vánocích na stanici Deutschlandfunk. Odmítl přístup znovu oddaných rozvedených ke svátostem, i když někteří jiní biskupové (Zöllitsch z Freiburgu) volají po změně. Zdůraznil, že papež František má tutéž pozici.

Vydávání Monitoru je financováno výhradně z dobrovolných darů Vás, čtenářů. Budeme vděční, pokud se rozhodnete Monitor podpořit darem, abychom mohli v této službě pokračovat.

Arcibiskup dále řekl, že vysoký počet odchodů z Církve nelze zdůvodňovat postojem Církve k otázkám sexuality. Evangelická církev v Německu se „totálně přizpůsobuje duchu doby“, a počet odchodů je u ní větší. Na otázku, zda se neobává, že bude ve své pozici izolován, řekl, že je na to ze své rodné NDR zvyklý. Už ve škole zůstal jako jediný chlapec katolíkem a izolovat se přesto nenechal. Má spíše starost o lidi, kteří se nechali ohnout a neumějí se čestně postavit proti, jak jim to Kristus svěřil.



Další články



Z Perského zálivu do Prahy: nový nuncius přináší zkušenost církve v neklidných časech

12.06.2026, RC Monitor 11/2026

Svatý otec Lev XIV. jmenoval 25. května 2026 novým apoštolským nunciem v České republice irského arcibiskupa Eugena Martina Nugenta, dosavadního papežského vyslance v Kuvajtu, Kataru a Bahrajnu. Do Prahy tak přichází zkušený diplomat Svatého stolce, jehož služba byla po léta spojena s oblastmi poznamenanými politickým napětím, náboženskou pluralitou i obtížně udržovaným pokojem.

Stopa kanovníka Petra z Prahy

08.06.2026, RC Monitor 11/2026

V některých farnostech je již po oslavě, v jiných se blíží, slavnosti s českou stopou. Ano, je to stopa kanovníka Petra z Prahy a ona slavnost je Slavnost Těla a Krve Páně. Předpokládám, že historie a okolostojičnosti kol této slavnosti jsou erudovanému čtenářstvu tohoto periodika dostatečně známy, a tak je netřeba je připomínat a rovnou bych se přesunul k postavě pražského kanovníka, či spíše k jeho pochybnostem.

Pastýřský list biskupa Pavla Konzbula k blahořečení

06.06.2026, biskupstvi.cz

Nabízíme pastýřský list brněnského biskupa Pavla Konzbula k události blahořečení Jana Buly a Václava Drboly z neděle 8. února 2026:


načíst další


Články e-mailem

Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky



Čtrnáctideník Monitor

Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.





MONITOR - svět katolickýma očima

redakce@rcmonitor.cz

© 2002-2026 Res Claritatis, z.s.