Fundamentalisté před Vánocemi zapálili kostel

12.01.2014, Asia News


K útoku došlo 23. prosince v okrese Dhading, několik kilometrů od Káthmándú. Zapáleny byly též domy čtyř konvertitů ke křesťanství. Za útokem pravděpodobně stojí skupiny radikálních hinduistů, nepálské úřady však incident bagatelizují.

**Skupina devíti lidí, kteří jsou úřadům stále neznámí, zapálila 23. prosince protestantský kostel v obci Kichet v okrese Dhading, několik kilometrů od Káthmándú, hlavního města Nepálu. Brzy nato byly zapáleny též domy čtyř místních obyvatel, kteří konvertovali ke křesťanství.

Členové místního sboru, kteří trávili vánoční svátky mimo domov, ohlásili incident poté, co přišli na nedělní bohoslužbu a zjistili, že kostel byl vypálen.**

Vydávání Monitoru je financováno výhradně z dobrovolných darů Vás, čtenářů. Budeme vděční, pokud se rozhodnete Monitor podpořit darem, abychom mohli v této službě pokračovat.

„Velice nás překvapilo, že je náš kostel zničen. Pak jsme si uvědomili, co se stalo,“ řekla Rima Tamang, místní křesťanka. „Někteří obyvatelé uvedli, že se snažili útočníky zastavit, ale ti je přemohli. Vláda nyní musí viníky zastavit a potrestat.“

Majiteli vypálených domů jsou Ganga Lama Tamang, Lama Bahadur Tamang, Lama Bokta a Bikram Lama, všichni konvertité ke křesťanství.

Někteří obyvatelé se domnívají, že oheň založili hinduističtí fundamentalisté jako varování těm, kdo uvažují o konverzi.

„Úřady nejsou ochotny splnit naše požadavky a ignorují případy, kdy jsou oběťmi křesťané. K takovým věcem by v sekulárním státě nemělo docházet,“ řekl Rev. C. B. Gahatraj, protestantský duchovní, který vyzval vládu, aby jednala.

Mluvčí nepálské vlády a ministr informací Madhav Poudel bagatelizoval tento incident a odmítl tvrzení, že se jednalo o čin organizované skupiny.

O incidentu řekl: „Vyšetřování je v plném proudu a brzy zveřejníme více informací. Neposkytli jsme hned všechny informace, protože by to narušilo vyšetřování. Snažíme se zjistit, zda viníci byli v kontaktu s organizovanými skupinami.“

Poté, co byla v roce 2008 odstraněna monarchie, vláda vyhlásila roku 2011 Vánoce jako státní svátek, aby oživila cestovní ruch.

Křesťané nyní mohou vystavovat obrázky a posvátné ornamenty v obchodech i před kostely a domy.

V současné době v zemi žije asi 10 000 katolíků, což je o 4 000 více než v roce 2006, kdy se Nepál stal sekulárním státem. Křesťanů jiných konfesí v zemi žije asi 100 000.


Další články



Co nás čakovická kauza učí – a co bychom z ní vyvozovat neměli

25.08.2026, RC Monitor 15/2026

Na konci června se pražská farnost Čakovice dozvěděla, že její dosavadní duchovní správce má být vystřídán. Samotná změna faráře není v životě církve ničím neobvyklým. Neobvyklá byla reakce části farníků. Ti se obrátili na pražské arcibiskupství s žádostí, aby zamýšlené jmenování přehodnotilo, protože novým duchovním správcem se měl stát P. Jan Balík. Obávali se, že jeho spojení s kauzou bývalého ředitele arcibiskupství Antonína Jurigy poškodí důvěryhodnost farnosti a naruší život místního společenství. Arcibiskupství jejich podněty vyslechlo a do Čakovic byl ustanoven jiný kněz.

Útoky proti křesťanům v Izraeli a na okupovaných územích se téměř zdvojnásobily

24.08.2026, Crux Now

Podle nové zprávy izraelské organizace monitorující dodržování práv, která pracuje s údaji za první polovinu roku 2026, se počet útoků proti křesťanům v Izraeli téměř zdvojnásobil. Izraelské centrum pro údaje o náboženské svobodě (Religious Freedom Data Centre – RFDC) a jeho kontaktní linka pro hlášení případů obtěžování křesťanů uvedly, že mezi dubnem a červnem letošního roku došlo v Izraeli nebo na územích okupovaných Izraelem k 83 útokům proti křesťanům, zatímco v prvním čtvrtletí jich bylo 44. Většina útoků se odehrála v Jeruzalémě a zahrnovala 46 případů plivání, čtyři fyzická napadení a osm slovních útoků.

Nejedná se s křesťany jako s druhořadými občany?

17.08.2026, Rome Reports

Křesťané zůstávají nejpronásledovanějším náboženským společenstvím na světě. Podle organizace Open Doors čelilo v roce 2025 pronásledování nebo diskriminaci kvůli své víře 388 milionů křesťanů, tedy přibližně každý sedmý křesťan na světě. Některé údaje však odhalují ještě znepokojivější skutečnost.


načíst další


Články e-mailem

Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky



Čtrnáctideník Monitor

Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.





MONITOR - svět katolickýma očima

redakce@rcmonitor.cz

© 2002-2026 Res Claritatis, z.s.