25.01.2014, RT
„Cizinci a příznivci doplatí na ztrátu tohoto skvělého džihádistického bojiště. Asadův režim se vzpamatuje poté, co téměř přestal existovat. Západ a šíité si najdou způsob, jak do tohoto boje vstoupit,“** říká Abu Mohammed Golani, vůdce Fronty an-Nusrá, na nahrávce zveřejněné na twitterovém účtu této organizace.
„Tato nešťastná situace nás nutí zahájit iniciativu na udržení tohoto bojiště a záchranu před porážkou. Toho dosáhneme tím, že kromě uzavření příměří ustanovíme nezávislého právního poradce pro všechny povstalecké frakce.“
Vydávání Monitoru je financováno výhradně z dobrovolných darů Vás, čtenářů. Budeme vděční, pokud se rozhodnete Monitor podpořit darem, abychom mohli v této službě pokračovat.
Již dříve panovala zášť vůči této skupině – kterou tvoří převážně zahraniční bojovníci –, kvůli přísnému režimu, jenž od loňského roku, kdy vstoupili do války, zavádějí v dobytých oblastech. ISIL je také zapojen do konfliktu ve Fallúdže v sousedním Iráku, který hodlá spojit se Sýrií a vytvořit chalífát.
An-Nusrá, která rovněž sdílí radikální ideologii, ale skládá se převážně z místních bojovníků, se spojila s několika dalšími frakcemi, aby v celé zemi prováděly odvetná opatření proti ISIL.
Syrská observatoř pro lidská práva sídlící ve Spojeném království uvádí, že při těchto střetech zahynulo již více než 270 povstaleckých bojovníků, na obou stranách došlo k těžkým ztrátám, ale zdá se, že ISIL byl odražen.
Nevypadá to však, že by ISIL hodlal opustit zemi a v prohlášení na své facebookové stránce obviňuje své někdejší spojence z toho, že jsou „nepřáteli Alláha, kteří proti nám bojují prostřednictvím médií“.
Nejednota mezi opozičními silami a stále rostoucí vliv radikálů působí obzvláště zlověstně s ohledem na ženevské mírové rozhovory, k nimž dojde tento měsíc, a pro které opozice nedokázala vytvořit reprezentativní koalici.
Snižují se také naděje na větší podporu ze Západu, který přestává podporovat povstalecké skupiny, jež se vymkly kontrole, přestože stále trvá na tom, že prezident Bašár Asad musí být odstraněn.
Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva, jenž průběžně zveřejňoval počty mrtvých v tomto konfliktu, který trvá již téměř tři roky, uvedl, že již tyto údaje zveřejňovat nebude. Úřad, který nemá na území konfliktu své zástupce, se spoléhal na informace od šesti různých nevládních organizací v zemi, ale v poslední době se počet spolehlivých zdrojů snížil na dva až tři.
„Byl to vždy velmi složitý odhad,“ řekl Rupert Colville, mluvčí tohoto orgánu OSN.
„Ocitali jsme se vždy na hraně, pokud jde o to, do jaké míry můžeme ručit za přesnost informací od našich zdrojů. A dostali jsme se do bodu, kdy jsme cítili, že už dále takto postupovat nemůžeme. Proto zatím tyto údaje neaktualizujeme.“
Podle posledních údajů zveřejněných v červenci zemřelo v konfliktu více než 100 tisíc lidí. Syrská observatoř pro lidská práva uvádí, že počet obětí je již vyšší než 130 tisíc.
24.06.2026, RC Monitor 12/2026
Svatí překračují hranice i časy, protože jejich život je Boží odpovědí na konkrétní potřeby lidí. Jan Nepomuk Neumann, šumavský rodák z Prachatic a biskup ve Filadelfii, ukazuje, že věrnost Kristu může rozkvést i uprostřed rychle se měnícího světa. Neodešel za oceán, aby udělal kariéru, ale proto, že slyšel volání tam, kde „byl žádaný“.
16.06.2026, RC Monitor 11/2026
Intronizace nového pražského arcibiskupa Stanislava Přibyla jsem se účastnila osobně. I když jsem nemohla vidět detaily, které zprostředkovávala televize, můžu mluvit o celkové atmosféře, vanutí Ducha sv. či jak jinak přesně nazvat duchovní dojem z obřadu, který může pocítit každý, i když stojí vzadu a nevidí nic.
17.06.2026, RC Monitor 11/2026
Současný člověk slyší slovo „hierarchie“ velmi nerad – pokud se ovšem nenachází na vrcholu pomyslné pyramidy. Připomíná mu moc, nerovnost, někdy i zneužití autority. Není proto divu, že otázka, proč má Církev biskupy, kněze a jáhny, zaznívá čím dál častěji. Neměla by být spíše společenstvím rovných lidí, bez pevné struktury?
Články e-mailem
Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky
Čtrnáctideník Monitor
Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.