Papež František ukončil cestu po Svaté zemi

27.05.2014, TS ČBK


František jako papež smíření mezi národy, dialogu, porozumění a setkání; modlící se za mír, vyzývající k toleranci, vnímající utrpení a bolesti doby, jdoucí "ke kořenům", hovořící "jasnou řečí". Takto může být přijímán nástupce svatého Petra i po uplynulé cestě do Svaté země.**

Výše uvedené potvrdil i v průběhu programu své blízkovýchodní mise. Navštívil jeruzalémskou mešitu, setkal se se zdejší hlavou islámské obce Velkým muftím, vyzval křesťany, muslimy a židy k toleranci.

Na Chrámové hoře, místě, kde stojí významné mešity, požádal papež všechny ty, kdož přináležejí k tzv. abrahámovským náboženstvím, tedy křesťany, židy i muslimy, aby se navzájem respektovali jako bratři. "Naučme se chápat bolest ostatních, ať nikdo nepoužívá násilí ve jménu Božím," vyzývá je na tomto místě papež.

Vydávání Monitoru je financováno výhradně z dobrovolných darů Vás, čtenářů. Budeme vděční, pokud se rozhodnete Monitor podpořit darem, abychom mohli v této službě pokračovat.

Po modlitbě u Zdi nářků, kde přečetl své přání a, stejně jako židovští věřící i jeho dva předchůdci, vložil lístek s modlitbou do spáry mezi jejími kameny, se vydal na hřbitov na Herzlově vrchu. Zde jsou pohřbeni izraelští politici a padlí vojáci. Mimo předem daný program se následně zastavil u památníku izraelských obětí teroristických útoků. V památníku obětem holokaustu Jad Vašem označil vyvražďování Židů "za nezměrnou tragédii". A doslova zahanbeně se zde pozastavil nad mírou utrpení, které je člověk schopen způsobit.

Bůh "věděl, že svoboda znamená riziko, věděl, že se jeho děti mohou ztratit, ale snad ani on si zřejmě nedokázal představit tak hrozný pád, tak hlubokou propast," uvedl k tomu mj. dle agentur papež. A prosí zde také Boha: "Nezapomeň na nás ve své milosti".

V průběhu dne se papež sešel i s vrchními rabíny aškenázské a sefardské komunity. Na tomto místě připomněl, že by bylo dobré, kdyby mladí Židé věděli více o křesťanství. V rezidenci Šimona Perese zase vyslovil přání, aby byl židům, muslimům i křesťanům zajištěn volný přístup k posvátným náboženským místům v Jeruzalémě. "Jeruzalém by měl být skutečným městem míru, aby se zaskvěl svou univerzální náboženskou a kulturní hodnotou," řekl František.

Prezident státu Izrael zde potom oficiálně přijal pozvání do Vatikánu, které papež v neděli koncipoval jako výzvu ke společné modlitbě za mír, a to i s palestinským předákem Mahmúdem Abbásem. ČTK s odvoláním na agenturu Reuters uvádí, že by se tak mělo stát již 6. června.

Papežská cesta po svatých místech je plna různých symbolů. Svou roli sehrály i dnes. V zahradě prezidentského paláce v Jeruzalémě totiž papež společně s Peresem zasadili olivovník; symbol míru. Následně toto gesto zopakoval ještě i v Getsemanské zahradě, místě kde se Ježíš před svým zatčením modlil.

Závěrem své pouti po Svaté zemi sloužil, spolu se zdejšími ordináři, mši na místě Kristovy poslední večeře. "Poslední večeře nám připomíná sdílení, bratrství, harmonii a mír mezi námi," prohlásil František, zdůrazňuje tak také zde svou vizi Církve jako "nové rodiny".

Zdánlivě jen pouhý výčet událostí proběhlých tisíce kilometrů od nás, jejichž důsledky nemusí být vidět hned.


Další články



Utrpení Kristovo, posiluj mě!

24.06.2026, RC Monitor 12/2026

Svatí překračují hranice i časy, protože jejich život je Boží odpovědí na konkrétní potřeby lidí. Jan Nepomuk Neumann, šumavský rodák z Prachatic a biskup ve Filadelfii, ukazuje, že věrnost Kristu může rozkvést i uprostřed rychle se měnícího světa. Neodešel za oceán, aby udělal kariéru, ale proto, že slyšel volání tam, kde „byl žádaný“.

Habemus…

16.06.2026, RC Monitor 11/2026

Intronizace nového pražského arcibiskupa Stanislava Přibyla jsem se účastnila osobně. I když jsem nemohla vidět detaily, které zprostředkovávala televize, můžu mluvit o celkové atmosféře, vanutí Ducha sv. či jak jinak přesně nazvat duchovní dojem z obřadu, který může pocítit každý, i když stojí vzadu a nevidí nic.

Aby Církev zůstala Kristova

17.06.2026, RC Monitor 11/2026

Současný člověk slyší slovo „hierarchie“ velmi nerad – pokud se ovšem nenachází na vrcholu pomyslné pyramidy. Připomíná mu moc, nerovnost, někdy i zneužití autority. Není proto divu, že otázka, proč má Církev biskupy, kněze a jáhny, zaznívá čím dál častěji. Neměla by být spíše společenstvím rovných lidí, bez pevné struktury?


načíst další


Články e-mailem

Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky



Čtrnáctideník Monitor

Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.





MONITOR - svět katolickýma očima

redakce@rcmonitor.cz

© 2002-2026 Res Claritatis, z.s.