Typický nový americký kněz: 32 let, modlí se růženec a adoruje

10.06.2014, Catholic Culture


Typický kandidát kněžského svěcení v roce 2014 je dvaatřicetiletý katolík od kolébky, který má tři nebo více sourozenců. Vyplývá to z průzkumu provedeného mezi 365 ze 477 mužů, kteří jsou letošními kandidáty na kněžské svěcení ve Spojených státech. Průzkum provedlo Centrum pro výzkum aplikovaného apoštolátu pro biskupskou konferenci USA.**

Typický svěcenec se podle průzkumu před vstupem do semináře také pravidelně modlil růženec a účastnil se eucharistické adorace.

31 % svěcenců se narodilo v zahraničí, nejčastěji v Mexiku (6​​ %), Vietnamu (4 %), Kolumbii (2 %), Polsku (2 %) a na Filipínách (2 %). V průměru tito seminaristé narození v cizině žijí ve Spojených státech 13 let a do USA přišli ve věku 23 let.

Značně vysoké procento svěcenců navštěvovalo katolickou základní školu (50 %), katolickou střední školu (41 %) nebo katolickou vysokou školu (45 %).

Kromě toho značně vysoké procento bylo vzděláváno doma: 5 % bylo vzděláváno doma, obvykle sedm let, v době, kdy bylo doma vzděláváno méně než 2 % amerických dětí. Předpokládáme-li, že všichni doma vzdělávaní seminaristé pocházejí ze Spojených států, pak 7 % svěcenců narozených v USA bylo vzděláváno doma.

Průzkum dále zjistil:

Vydávání Monitoru je financováno výhradně z dobrovolných darů Vás, čtenářů. Budeme vděční, pokud se rozhodnete Monitor podpořit darem, abychom mohli v této službě pokračovat.

Věkový medián svěcence je 32 let; průměrný věk 34 let.

Typický diecézní svěcenec žil před vstupem do semináře ve své diecézi 15 let, ačkoli 11 % z nich žilo ve své diecézi před vstupem do semináře méně než jeden rok.

67 % svěcenců tvoří běloši, 15 % Hispánci, 11 % Asiaté a 3 % Afroameričané

9 % jsou konvertité, průměrně byli do Církve přijati v 19 letech.

36 % má příbuzného, který byl knězem nebo řeholníkem.

81 % má oba rodiče katolíky.

4 % svěcenců sloužila v ozbrojených silách USA; 15 % má rodiče, kteří byli zaměstnáni v armádě.

68 % se před vstupem do semináře pravidelně modlilo růženec a 70 % se pravidelně účastnilo eucharistické adorace.

Svěcenci obvykle začali uvažovat o kněžství v 17 letech.

71 % povzbuzoval jejich farář, aby uvažovali o duchovenském povolání; 45 % povzbuzoval přítel, 43 % farník, 38 % matka a 28 % otec.

5 % odrazoval od úvah o duchovenském povolání kněz; 12 % odrazoval otec, 11 % matka a 22 % ostatní členové rodiny.

20 % má pět nebo více sourozenců, 11 % má čtyři sourozence, 21 % má tři sourozence, 25 % má dva sourozence, 20 % má jednoho sourozence a 3 % nemají žádné sourozence.

37 % jsou nejstarší děti ve svých rodinách; 31 % jsou nejmladší.

54 % získalo před vstupem do semináře bakalářský titul a 16 % získalo magisterský titul.

60 % před vstupem do semináře pracovalo na plný úvazek.

49 % bylo členy farní skupiny mládeže, 30 % bylo členy chlapeckého skautu a 26 % bylo členy Kolumbových rytířů.

26 % se zúčastnilo Světových dní mládeže a 14 % se zúčastnilo letní konference na Františkánské univerzitě.

80 % před vstupem do semináře sloužilo jako ministranti, 52 % jako lektoři a 42 % jako mimořádní udělovatelé svatého přijímání.



Další články



Utrpení Kristovo, posiluj mě!

24.06.2026, RC Monitor 12/2026

Svatí překračují hranice i časy, protože jejich život je Boží odpovědí na konkrétní potřeby lidí. Jan Nepomuk Neumann, šumavský rodák z Prachatic a biskup ve Filadelfii, ukazuje, že věrnost Kristu může rozkvést i uprostřed rychle se měnícího světa. Neodešel za oceán, aby udělal kariéru, ale proto, že slyšel volání tam, kde „byl žádaný“.

Habemus…

16.06.2026, RC Monitor 11/2026

Intronizace nového pražského arcibiskupa Stanislava Přibyla jsem se účastnila osobně. I když jsem nemohla vidět detaily, které zprostředkovávala televize, můžu mluvit o celkové atmosféře, vanutí Ducha sv. či jak jinak přesně nazvat duchovní dojem z obřadu, který může pocítit každý, i když stojí vzadu a nevidí nic.

Aby Církev zůstala Kristova

17.06.2026, RC Monitor 11/2026

Současný člověk slyší slovo „hierarchie“ velmi nerad – pokud se ovšem nenachází na vrcholu pomyslné pyramidy. Připomíná mu moc, nerovnost, někdy i zneužití autority. Není proto divu, že otázka, proč má Církev biskupy, kněze a jáhny, zaznívá čím dál častěji. Neměla by být spíše společenstvím rovných lidí, bez pevné struktury?


načíst další


Články e-mailem

Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky



Čtrnáctideník Monitor

Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.





MONITOR - svět katolickýma očima

redakce@rcmonitor.cz

© 2002-2026 Res Claritatis, z.s.