Švýcarsko: skupina Exit umožňuje asistované sebevraždy seniorům, kteří nejsou nevyléčitelně nemocní

24.06.2014, The Guardian


Exit doplnil do svých stanov „sebevraždu kvůli stáří“, aby lidé, kteří trpí problémy souvisejícími s věkem, mohli ukončit svůj život. Tato švýcarská organizace, která pomáhá lidem vzít si vlastní život, si odhlasovala, že rozšíří své služby i pro seniory, kteří nejsou nevyléčitelně nemocní.**

Exit na své letošní výroční valné hromadě doplnil do svých stanov „sebevraždu kvůli stáří“, aby lidé, kteří trpí psychickými či fyzickými problémy spojenými s vysokým věkem, mohli ukončit svůj život. Asistovaná sebevražda je ve Švýcarsku legální a teoreticky může těchto služeb využít i zdravý mladý člověk. Nicméně, organizace působící v této oblasti si stanovují své vlastní interní požadavky, kterými se vzájemně liší.

Švýcarská zdravotní asociace tento krok kritizovala kvůli obavám, že podpoří sebevraždy mezi seniory. „Nepodporujeme změnu, kterou Exit učinil ve svých stanovách. Je to pro nás důvod k obavám, protože nelze vyloučit, že bude na seniory vyvíjen nátlak, aby si vzali život,“ řekl předseda asociace Dr. Jürg Schlup.

Vydávání Monitoru je financováno výhradně z dobrovolných darů Vás, čtenářů. Budeme vděční, pokud se rozhodnete Monitor podpořit darem, abychom mohli v této službě pokračovat.

Ale Exit tvrdí, že většina lidí, kteří se pro tuto možnost rozhodnou, je již členy jejich organizace a několik let usiluje o asistovanou sebevraždu. „Naši členové nám řekli, abychom se tomuto tématu aktivně věnovali. Bylo na čase rozhodnout,“ řekl Bernhard Sutter, místopředseda organizace Exit.

„Asistovaná sebevražda je zdlouhavý proces. Lékaři musí udělat testy a několik hodin s pacienty hovořit a požádat je o zdůvodnění jejich motivu. Staří pacienti mají pocit, že nemají na toto všechno dostatek energie, a proto to není důstojné.“

Organizace potvrdila, že senioři, kteří vyhledávají její služby, budou stále ještě muset projít komplexním vyšetřením – ale tyto lékařské testy nebudou tak přísné jako ty, jež jsou nutné pro mladé lidi.

Navzdory jistému odporu ze strany zdravotní asociace Sutter uvedl, že se lékařská profese stává tolerantnější.

„Předpisy na tyto prostředky (ukončující život) pocházejí nejčastěji od rodinných lékařů,“ řekl. „To dokazuje, že lékařská profese je nyní tolerantnější a zdá se, že vývoj bude pokračovat v tomto směru.“

Média sledují právní bitvu mezi švýcarskými státními zástupci a lékařem, který poskytl smrtící lék pacientovi, aniž by jej předtím vyšetřil. Odvolací soud v dubnu osvobodil tohoto lékaře, který podal smrtící lék devětaosmdesátiletému pacientovi s vážným onemocněním střev, jenž chtěl ukončit svůj život, ale odmítl vyšetření.

„Musí existovat možnost pro takovéto staré lidi, aby nemuseli znovu podstupovat stejné vyšetření,“ řekl Sutter. „O to nám jde – ten starý muž neměl tím vším procházet znovu.“


Další články



Návrat ke zpovědi

26.06.2026, adoremus.org / EWTN News

Nový průzkum během posledního postního období zjistil, že dvě třetiny katolíků, kteří v posledním roce nebyli u svátosti smíření, zvažují, že by ke zpovědi přišli. Podle průzkumu mezi 1500 dotazovanými katolíky, kteří „alespoň občas“ chodí na mši, 67 % respondentů, kteří loni u zpovědi vůbec nebyli, uvedlo, že zvažují návrat k této praxi, a polovina z nich vyjádřila přání chodit ke zpovědi častěji.

Utrpení Kristovo, posiluj mě!

24.06.2026, RC Monitor 12/2026

Svatí překračují hranice i časy, protože jejich život je Boží odpovědí na konkrétní potřeby lidí. Jan Nepomuk Neumann, šumavský rodák z Prachatic a biskup ve Filadelfii, ukazuje, že věrnost Kristu může rozkvést i uprostřed rychle se měnícího světa. Neodešel za oceán, aby udělal kariéru, ale proto, že slyšel volání tam, kde „byl žádaný“.

Aby Církev zůstala Kristova

17.06.2026, RC Monitor 11/2026

Současný člověk slyší slovo „hierarchie“ velmi nerad – pokud se ovšem nenachází na vrcholu pomyslné pyramidy. Připomíná mu moc, nerovnost, někdy i zneužití autority. Není proto divu, že otázka, proč má Církev biskupy, kněze a jáhny, zaznívá čím dál častěji. Neměla by být spíše společenstvím rovných lidí, bez pevné struktury?


načíst další


Články e-mailem

Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky



Čtrnáctideník Monitor

Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.





MONITOR - svět katolickýma očima

redakce@rcmonitor.cz

© 2002-2026 Res Claritatis, z.s.