Bagdádský patriarchát vyzývá k národní jednotě a politickému dialogu při řešení irácké krize

03.07.2014, Asia News


Místní církev v oficiálním prohlášení vyzvala zúčastněné strany, aby užívaly zdravý rozum a vytvořily vládu národní jednoty, která bude zastupovat všechny občany. Ve válce nebudou žádní vítězové. Americký ministr zahraničí přijede do Bagdádu k rozhovorům s al-Malikim, neboť jednotky ISIL získávají další území.**

Chaldejský patriarchát vyzval „všechny lidi dobré vůle“, aby usilovali o „politické řešení“ konfliktu v Iráku.

V oficiálním prohlášení zaslaném agentuře AsiaNews katoličtí představitelé v zemi vyzvali zúčastněné strany, aby „užívaly zdravý rozum“ a vytvořily „vládu národní jednoty, která bude zastupovat všechny občany“.

„Potřebujeme politické řešení současné krize, která představuje vážnou hrozbu pro národní jednotu a může vést i k občanské válce,“ poznamenal patriarchát.

Vydávání Monitoru je financováno výhradně z dobrovolných darů Vás, čtenářů. Budeme vděční, pokud se rozhodnete Monitor podpořit darem, abychom mohli v této službě pokračovat.

Bude-li současná situace pokračovat, „nebude vítězů, protože všichni budou poraženi, počínaje národní jednotou Iráku a konče jeho různými etnickými skupinami, které zmizí navždy“.

Ačkoli se katolická církev vždy stavěla proti možnému rozdělení Iráku na tři části (šíitskou, sunnitskou a kurdskou), zdá se stále pravděpodobnější, že kurdská část vznikne tak, jak to nedávno navrhl premiér kurdské oblasti.

V pondělí 23. června přicestoval do Bagdádu americký ministr zahraničí John Kerry na krátkou nečekanou návštěvu, aby znovu zmínil obavy Washingtonu ohledně irácké krize, zejména v západní části země.

O víkendu vládní síly ztratily kontrolu nad dalšími městy – Anbarem, Rawahem a Anou – a některými strategickými hraničními přechody na hranici se Sýrií a Jordánskem. Ammán v reakci na to uzavřel hranice se svým sousedem.

V současné době postupuje organizace Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL), jež je napojena na al-Kájdu, směrem k městu Hadítha, což je strategicky významný bod, protože se jedná o centrum celostátní rozvodné sítě a o obrovskou přehradu, jejíž zničení by způsobilo ničivé záplavy.

K setkání Kerryho a premiéra Nuri al-Malikiho dochází v době velkého napětí mezi Washingtonem a Bagdádem, neboť americká vláda naléhá na irácké představitele, aby změnili směr své politiky.

Spojené státy vyvíjí diplomatický tlak na vládu, v níž mají většinu šíité a jejímž blízkým spojencem je Teherán, aby byla vstřícnější vůči sunnitům, a neutralizovala tak důležitého spojence džihádistických sil.

Chaldejský patriarchát ve svém prohlášení upozorňuje, že „cizí mocnosti“ jen sledují „své vlastní zájmy“, nikoli zájmy „naší země“.

V této kritické situaci by „všichni měli být vyzýváni k tomu, aby naslouchali hlasu rozumu“, uvedli chaldejští představitelé. „Budeme-li i nadále sledovat jen své vlastní zájmy, zůstaneme rozděleni“ a „jestliže politická opatření selžou, budou práva našeho lidu ztracena“.

Chaldejští představitelé vyzývají k „větší důvěře v naše politiky“, kteří musí naslouchat „hlasu rozumu a prosazovat dialog“, aby byla rychle vytvořena „vláda národní jednoty“, která bude mít autoritu a bude respektována všemi Iráčany.


Další články



Utrpení Kristovo, posiluj mě!

24.06.2026, RC Monitor 12/2026

Svatí překračují hranice i časy, protože jejich život je Boží odpovědí na konkrétní potřeby lidí. Jan Nepomuk Neumann, šumavský rodák z Prachatic a biskup ve Filadelfii, ukazuje, že věrnost Kristu může rozkvést i uprostřed rychle se měnícího světa. Neodešel za oceán, aby udělal kariéru, ale proto, že slyšel volání tam, kde „byl žádaný“.

Habemus…

16.06.2026, RC Monitor 11/2026

Intronizace nového pražského arcibiskupa Stanislava Přibyla jsem se účastnila osobně. I když jsem nemohla vidět detaily, které zprostředkovávala televize, můžu mluvit o celkové atmosféře, vanutí Ducha sv. či jak jinak přesně nazvat duchovní dojem z obřadu, který může pocítit každý, i když stojí vzadu a nevidí nic.

Aby Církev zůstala Kristova

17.06.2026, RC Monitor 11/2026

Současný člověk slyší slovo „hierarchie“ velmi nerad – pokud se ovšem nenachází na vrcholu pomyslné pyramidy. Připomíná mu moc, nerovnost, někdy i zneužití autority. Není proto divu, že otázka, proč má Církev biskupy, kněze a jáhny, zaznívá čím dál častěji. Neměla by být spíše společenstvím rovných lidí, bez pevné struktury?


načíst další


Články e-mailem

Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky



Čtrnáctideník Monitor

Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.





MONITOR - svět katolickýma očima

redakce@rcmonitor.cz

© 2002-2026 Res Claritatis, z.s.