Prohlášení "Fóra života"

05.07.2003, Fórum života


Vyhlásenie Fóra života k schváleniu novely "interrupčného" zákona

Vyhlásenie Fóra života ku schváleniu Návrhu skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 73/1986 Zb. o umelom prerušení tehotenstva v znení zákona Slovenskej národnej rady č. 419/1991 Zb. Národnou radou Slovenskej republiky zo dňa 3.7.2003

So smútkom sme prijali správu o prijatí novely zákona č. 73/1986 Zb. o umelom prerušení tehotenstva, ktorú schválila NR SR na svojom zasadaní dňa 3.7.2003. Táto zmena zákona je zlá, a to z niekoľkých veľmi závažných dôvodov:

  1. Podľa organizácií združených vo Fóre života touto novelou je uzákonená diskriminácia postihnutých nenarodených detí do šiesteho mesiaca od počatia. Novela im dovoľuje ukončiť život len na základe ich postihnutia a tým robí jasný rozdiel medzi zdravými a chorými. Chorí tak prestali mať rovnaké základné práva ako zdraví. Podľa nás je to v príkrom rozpore s čl.12 ods. 1, 2 Ústavy SR, ktoré hovoria o rovnosti ľudí v dôstojnosti a právach.

    Vydávání Monitoru je financováno výhradně z dobrovolných darů Vás, čtenářů. Budeme vděční, pokud se rozhodnete Monitor podpořit darem, abychom mohli v této službě pokračovat.

  2. Novela uzákoní prax selektívnej eugeniky a je veľmi zlým signálom smerom ku všetkým (už narodeným) handicapovaným občanom.

  3. Novela prisudzuje právo silnejšiemu rozhodovať o živote a smrti slabšieho, ktorý sa nedokáže brániť. Možnosť rozhodovať o živote a smrti malých, slabých, chorých a úplne nevinných je nehumánne a vytvára priestor pre ďalšie porušovanie základného ľudského práva na život.

  4. Uzákonenie takejto novely radikálne zníži motiváciu spoločnosti riešiť problémy spojené s ťažkým postavením postihnutých a budúcich matiek. Novela dáva prednosť falošnému súcitu pred skutočným riešením ľudského nešťastia a snahy o pomoc. Z falošného súcitu problém odstraňuje, zrieka sa ho, namiesto toho, aby ho napomáhala riešiť.

  5. Novela zákona v tak dôležitej veci ako je ukončenie ľudského života bola prijatá bez vecnej celospoločenskej diskusie. Nebol vytvorený dostatočný priestor na informovanie občanov o podstate problému - že pri interrupcii ide o násilné ukončenie ľudského života a tiež o tom, aké následky má interrupcia na ženu, ktorá tento zákrok podstúpi. Takáto vecná celospoločenská diskusia na Slovensku neprebehla od roku 1957, kedy bol schválený prvý interrupčný zákon.

Sme znepokojení, akú podporu zaznamenala táto nehumánna novela nielen medzi poslancami, ale aj u širokej verejnosti. Humánnosť spoločnosti, ktorá sa na jednej strane snaží svojim občanom pomáhať žiť ľudskejší život a zároveň odopiera základné ľudské právo ešte nenarodeným deťom, nemôže byť konzistentná a jedna z týchto polôh je s veľkou pravdepodobnosťou len predstieraná.

My, Fórum života, sa budeme aj naďalej snažiť, tak ako doteraz, o tvorbu kultúry života, ktorá si váži a podporuje každý ľudský život - nenarodený, mladý, dospelý, utláčaný, chorý, starý. Vyzývame všetkých, ktorým záleží na etickom pokroku spoločnosti, aby neprestali hľadať lepšie riešenia pre počaté deti a ich matky, ako tie, ktoré nám ponúka prijatá novela.

Sme presvedčení, že právo na život je prvoradá hodnota, ktorá nemôže závisieť na nijakej dohode, ale je základným právom, ktoré je neodňateľné, nescudziteľné, nepremlčateľné a nezrušiteľné.

Preto stále pripomíname, že:

Každý má právo na život. Aj postihnuté dieťa do šiesteho mesiaca tehotenstva. Aj Dieťa do tretieho mesiaca od počatia.

Za Fórum života Marek Michalčík a Katarína Michalčíková

V Bratislave, 3.7.2003

Kontakt: Katarína Michalčíková


Další články



Utrpení Kristovo, posiluj mě!

24.06.2026, RC Monitor 12/2026

Svatí překračují hranice i časy, protože jejich život je Boží odpovědí na konkrétní potřeby lidí. Jan Nepomuk Neumann, šumavský rodák z Prachatic a biskup ve Filadelfii, ukazuje, že věrnost Kristu může rozkvést i uprostřed rychle se měnícího světa. Neodešel za oceán, aby udělal kariéru, ale proto, že slyšel volání tam, kde „byl žádaný“.

Habemus…

16.06.2026, RC Monitor 11/2026

Intronizace nového pražského arcibiskupa Stanislava Přibyla jsem se účastnila osobně. I když jsem nemohla vidět detaily, které zprostředkovávala televize, můžu mluvit o celkové atmosféře, vanutí Ducha sv. či jak jinak přesně nazvat duchovní dojem z obřadu, který může pocítit každý, i když stojí vzadu a nevidí nic.

Aby Církev zůstala Kristova

17.06.2026, RC Monitor 11/2026

Současný člověk slyší slovo „hierarchie“ velmi nerad – pokud se ovšem nenachází na vrcholu pomyslné pyramidy. Připomíná mu moc, nerovnost, někdy i zneužití autority. Není proto divu, že otázka, proč má Církev biskupy, kněze a jáhny, zaznívá čím dál častěji. Neměla by být spíše společenstvím rovných lidí, bez pevné struktury?


načíst další


Články e-mailem

Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky



Čtrnáctideník Monitor

Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.





MONITOR - svět katolickýma očima

redakce@rcmonitor.cz

© 2002-2026 Res Claritatis, z.s.