Indická biskupská konference (CBCI) vyzývá k míru

28.08.2014, CBCI


Stálý výbor indické biskupské konference, který zasedal v srpnu 2014 na lékařské fakultě sv. Jana v Bangalore, vyjádřil hluboké znepokojení ohledně pokračujícího násilí a krveprolití v Pásmu Gazy, kde nevýslovně strádají tisíce nevinných lidí. Vrcholný orgán indických katolických biskupů se obrací na izraelské a palestinské představitele, aby vzali v úvahu celosvětové snahy o ukončení tohoto vleklého konfliktu a zajistili trvalý mír ve Svaté zemi**, pro niž papež František a další světoví státníci vytvořili několik iniciativ, včetně modlitebního setkání ve Vatikánu, na kterém se izraelský i palestinský předseda vlády společně modlili za mír.

Výbor biskupů taktéž vyjádřil svou bolest ohledně stupňování násilí v Iráku, jež nese známky genocidy. Je velice znepokojivé, že tisíce příslušníků náboženských menšin, včetně křesťanů a jezídů, jsou vystaveni pronásledování, mučení, vyhánění a dokonce i zbabělým činům pohřbívání žen a dětí zaživa do hromadných hrobů. Indická biskupská konference vyjadřuje solidaritu s trpícími, obzvláště s těmi, kdo jsou pronásledováni pro svou víru, a vyzývá všechny lidi dobré vůle, aby se neustále modlili za mír v Iráku a na celém Blízkém východě.

Vydávání Monitoru je financováno výhradně z dobrovolných darů Vás, čtenářů. Budeme vděční, pokud se rozhodnete Monitor podpořit darem, abychom mohli v této službě pokračovat.

Stálý výbor zhodnotil vývoj v Indii, zopakoval, že katolická církev podporuje demokraticky zvolenou vládu Národně demokratické aliance (NDA), a předal pozdrav premiérovi Shri Narendra Modijimu, aby podpořil jeho snahu vést národ k míru a prosperitě pro všechny občany. Vyjádřil však znepokojení vzhledem k určitým sporadickým aktům násilí vůči křesťanům v různých částech Indie. Výbor biskupů vznesl silnou námitku proti bezprecedentnímu kroku v Čhattísgarhu, kde 50 obcí vydalo v Gram Sabha vyhlášku zakazující katolickým kněžím vstup do vesnic. Tento postup byl naštěstí zmařen včasným zásahem správy distriktu. Výbor katolických biskupů naléhá na ústřední vládu i na vlády jednotlivých států, aby zůstávaly bdělé ohledně podobných postupů snažících se oslabit sekulární a demokratický charakter naší ústavy.

Výbor biskupů rovněž vyjádřil obavy a hluboké znepokojení kvůli určitým výrokům odpovědných a vysoce postavených osob v soudnictví, které se vyslovují ve prospěch toho, aby bylo určité náboženství a jeho posvátné texty zařazeny do školních osnov. Výbor biskupů je rovněž znepokojen určitými kroky vlády a soudnictví k zavedení jednotného trestního zákoníku a legalizaci eutanazie. Takovéto kroky, aniž by se bral ohled na názory a obavy všech obyvatel, by mohly oslabit jednotu našeho národa a vést k rozkladu mravních hodnot, které jsou indické společnosti drahé.

Stálý výbor indické biskupské konference na závěr povzbuzuje katolíky a lidi dobré vůle na celém světě, aby neztráceli naději ani vzhledem k tragickým událostem na Blízkém východě či kdekoli jinde a znepokojivému vývoji v některých částech naší země.

Mír je především Boží dar a poklad, o který bychom měli neustále usilovat. Biskupové ve stálém výboru vybízejí lid, aby se bez ustání modlil za dar míru v neklidných částech světa.


Další články



Utrpení Kristovo, posiluj mě!

24.06.2026, RC Monitor 12/2026

Svatí překračují hranice i časy, protože jejich život je Boží odpovědí na konkrétní potřeby lidí. Jan Nepomuk Neumann, šumavský rodák z Prachatic a biskup ve Filadelfii, ukazuje, že věrnost Kristu může rozkvést i uprostřed rychle se měnícího světa. Neodešel za oceán, aby udělal kariéru, ale proto, že slyšel volání tam, kde „byl žádaný“.

Habemus…

16.06.2026, RC Monitor 11/2026

Intronizace nového pražského arcibiskupa Stanislava Přibyla jsem se účastnila osobně. I když jsem nemohla vidět detaily, které zprostředkovávala televize, můžu mluvit o celkové atmosféře, vanutí Ducha sv. či jak jinak přesně nazvat duchovní dojem z obřadu, který může pocítit každý, i když stojí vzadu a nevidí nic.

Aby Církev zůstala Kristova

17.06.2026, RC Monitor 11/2026

Současný člověk slyší slovo „hierarchie“ velmi nerad – pokud se ovšem nenachází na vrcholu pomyslné pyramidy. Připomíná mu moc, nerovnost, někdy i zneužití autority. Není proto divu, že otázka, proč má Církev biskupy, kněze a jáhny, zaznívá čím dál častěji. Neměla by být spíše společenstvím rovných lidí, bez pevné struktury?


načíst další


Články e-mailem

Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky



Čtrnáctideník Monitor

Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.





MONITOR - svět katolickýma očima

redakce@rcmonitor.cz

© 2002-2026 Res Claritatis, z.s.