Kardinál Duka odhalí pamětní desku Josefu Toufarovi

06.09.2014, TS ČBK


Pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka OP odhalí 6. září 2014 v 17.00 hodin na budově bývalé hospodářské škole v Polné pamětní desku někdejšímu žákovi této školy P. Josefu Toufarovi. Následné debaty se kromě kardinála Duky zúčastní také postulátor kauzy blahořečení doc. Tomáš Petráček a autor knihy o číhošťském faráři Miloš Doležal.

Vydávání Monitoru je financováno výhradně z dobrovolných darů Vás, čtenářů. Budeme vděční, pokud se rozhodnete Monitor podpořit darem, abychom mohli v této službě pokračovat.

Iniciátorkou instalace pamětní desky se stala paní Marie Fišerová. „Chápu to jako poděkování za jeho působení a současně vzpomínku na mého otce, který byl v 50. letech vězněn,“ vysvětluje paní Fišerová, která se o svém nápadu několikrát radila s kardinálem Dukou. Autorem desky, na které stojí informace o tom, že Josef Toufar školu navštěvoval, je mladý umělecký kovář Adam Dočekal. Tabulka je doplněna trnovou korunou symbolizující Toufarovo utrpení.

Odbornou hospodářskou školu v Polné navštěvoval Josef Toufar před nastoupením do gymnázia v Německém (dnešním Havlíčkově) Brodě. Ke studiu se rozhodl teprve po otcově smrti ve svých 26 letech, kdy v něm dozrálo rozhodnutí stát se knězem. Jako kněz neobyčejně silného ducha, přímočarý, tolerantní, společenský a upřímně, "samozřejmě" věřící se stal nepřítelem komunistického režimu.

V roce 1950 byl Josef Toufar brutálně utýrán v komunistickém žaláři, kam ho unesla tajná policie po takzvaném číhošťském zázraku, kdy se v Toufarově kostele při nedělní mši svaté záhadně rozhýbal kříž na oltáři. V době, kdy se režim pokoušel oslabit vliv církve ve společnosti, chtěli jeho představitelé této události využít k zahájení politických procesů s duchovními. Ve snaze získat od P. Toufara nepravdivé doznání, že zázrak na popud Vatikánu zinscenoval, ho vyšetřovatelé ubili k smrti a neposkytli mu pomoc při doprovodných zdravotních potížích.


Další články



Utrpení Kristovo, posiluj mě!

24.06.2026, RC Monitor 12/2026

Svatí překračují hranice i časy, protože jejich život je Boží odpovědí na konkrétní potřeby lidí. Jan Nepomuk Neumann, šumavský rodák z Prachatic a biskup ve Filadelfii, ukazuje, že věrnost Kristu může rozkvést i uprostřed rychle se měnícího světa. Neodešel za oceán, aby udělal kariéru, ale proto, že slyšel volání tam, kde „byl žádaný“.

Habemus…

16.06.2026, RC Monitor 11/2026

Intronizace nového pražského arcibiskupa Stanislava Přibyla jsem se účastnila osobně. I když jsem nemohla vidět detaily, které zprostředkovávala televize, můžu mluvit o celkové atmosféře, vanutí Ducha sv. či jak jinak přesně nazvat duchovní dojem z obřadu, který může pocítit každý, i když stojí vzadu a nevidí nic.

Aby Církev zůstala Kristova

17.06.2026, RC Monitor 11/2026

Současný člověk slyší slovo „hierarchie“ velmi nerad – pokud se ovšem nenachází na vrcholu pomyslné pyramidy. Připomíná mu moc, nerovnost, někdy i zneužití autority. Není proto divu, že otázka, proč má Církev biskupy, kněze a jáhny, zaznívá čím dál častěji. Neměla by být spíše společenstvím rovných lidí, bez pevné struktury?


načíst další


Články e-mailem

Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky



Čtrnáctideník Monitor

Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.





MONITOR - svět katolickýma očima

redakce@rcmonitor.cz

© 2002-2026 Res Claritatis, z.s.