Do Prahy přilétá kardinál Parolin

13.11.2014, TS ČBK


Na pozvání pražského arcibiskupa kardinála Dominika Duky OP přilétá 13. listopadu 2014 do České republiky kardinál Pietro Parolin, vatikánský státní sekretář. Kromě setkání s představiteli naší země bude v sobotu 15. listopadu od 10.30 hodin sloužit v katedrále sv. Víta mši svatou jako poděkovaní sv. Anežce za návrat svobody před 25 lety.

Vrcholem návštěvy vatikánského státního sekretáře, kardinála Pietra Parolina, bude sobotní pontifikální mše svatá ke cti sv. Anežky České, kterou bude od 10.30 hodin slavit v pražské katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha. Předprogram slova a písní o sv. Anežce začíná ve svatovítské katedrále již v 10.00 hodin (katedrála se otvírá v 9.30 hodin).

Vydávání Monitoru je financováno výhradně z dobrovolných darů Vás, čtenářů. Budeme vděční, pokud se rozhodnete Monitor podpořit darem, abychom mohli v této službě pokračovat.

Od 12.00 hodin následuje přátelské setkání na Hradčanském náměstí, kde bude připomenuta atmosféra listopadu 1989. Biskup Václav Malý přečte z balkonu Arcibiskupského paláce poselství kardinála Tomáška, které poprvé z úst biskupa Malého zaznělo na Václavském náměstí 21. listopadu 1989. Shromáždění pod balkonem Arcibiskupského paláce ve 12.30 hodin pozdraví kardinál Parolin.

Den před tím, tedy v pátek 14. listopadu bude součástí programu kardinála Parolina setkání s prezidentem republiky Milošem Zemanem a s místopředsedkyní Senátu Miluší Horskou. V doprovodu pražského arcibiskupa kardinála Dominika Duky a olomouckého arcibiskupa Jana Graubnera navštíví vatikánský státní sekretář Svatováclavskou kapli svatovítské katedrály, kde ho uvítají členové Metropolitní kapituly. Poté v Kramářově vile navštíví předsedu vlády České republiky Bohuslava Sobotku.

V páteční podvečer bude kardinál Parolin hlavním hostem setkání s akademickou obcí, politiky, diplomaty a zástupci kulturní veřejnosti, které se bude konat ve Strahovském klášteře. Zde bude mít příležitost pozdravit se a promluvit také se zástupci Ekumenické rady církví v čele s Danielem Fajfrem. Spolu s ostatními se pomodlí v kapli sv. Norberta a prohlédne si Filosofický a Teologický sál kláštera, který je jakousi kulturní pokladnicí naší země.

V sobotu po slavnostní bohoslužbě od 10.30 hodin se kardinál Parolin setká se zástupci disentu a přáteli prezidenta Václava Havla. Kromě kardinálů Duky a Vlka budou přítomni kromě jiných také biskup Václav Malý, prof. Tomáš Halík, Kamila Bendová, Dana Němcová či František Reichl, který v roce 1989 pořádal pouť věřících do Říma na kanonizaci Anežky České. V odpoledních hodinách navštíví Nemocnici Milosrdných sester sv. Karla Boromejského v Praze, kde se setká se členkami zdejší kongregace, a baziliku sv. Petra a Pavla na Vyšehradě.

V neděli bude kardinál Pietro Parolin od 10.00 hodin sloužit mši svatou v kostele sv. Anežky na Spořilově. Po bohoslužbě bude následovat debata s farníky, kterou bude moderovat farář Jakub František Sadílek OFM. V odpoledních hodinách se kardinál Parolin vrací do Říma.


Další články



Jak se dělá schizma

03.08.2026, RC Monitor 14/2026

Tradicionalistické Kněžské bratrstvo sv. Pia X. (FSSPX), poněkud hanlivě označované jako „lefebvristé“, zopakovalo 1. července 2026 svou někdejší historii. Tak jako zakladatel bratrstva arcibiskup Lefebvre vysvětil roku 1988 čtyři biskupy bez papežského pověření, uchýlilo se k obdobnému kroku i současné vedení bratrstva. Podle novelizovaných církevních trestních norem se jedná o spáchání deliktu popsaného skutkovou podstatou kánonu 1387 Kodexu kanonického práva: „Biskup, který bez papežského pověření vysvětí někoho na biskupa, a rovněž ten, kdo od něho přijímá biskupské svěcení, upadají do samočinné exkomunikace vyhrazené Apoštolskému stolci.“

Naděje uprostřed únavy

27.07.2026, RC Monitor 14/2026

Zdá se, jako by se únava stala jedním z nejvýraznějších znamení naší doby. Stačí sledovat dění kolem nás. Války, nejistota, napětí mezi lidmi, osamělost, ekonomické starosti i množství protichůdných názorů mohou snadno vyvolat dojem, že se svět ubírá směrem, který nedokážeme ovlivnit. Největším nebezpečím přitom není strach, ale pomalá ztráta naděje.

Celibát - boj o srdce, které patří všem

13.07.2026, RC Monitor 13/2026

V dnešní civilizaci, nasycené hédonismem, relativismem a epidemií sociálních sítí či pornografie, která degraduje ženy na pouhé objekty, je celibát kněze prorockým znamením. Pro mě celibát neznamená prázdnotu, ale naplnění duchovního otcovství, které vyvěrá z mého kněžského svěcení. Bůh mě nepovolal k tomu, aby nechal mé srdce zkamenět. Nepatřím k těm, o kterých básník Charles Péguy napsal: „Myslí si, že milují Boha, protože nemilují nikoho.“ Naopak. Celibát není jen statickým darem, ale především pokladem mého života, který musím vědomě bránit. „Neuveď nás v pokušení,“ se v modlitbě Otčenáš jistě každý den modlíte i vy. Pro mě to znamená spolupracovat s Bohem a bděle se stavět pokušením, abych dokázal milovat čistou a univerzální láskou.


načíst další


Články e-mailem

Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky



Čtrnáctideník Monitor

Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.





MONITOR - svět katolickýma očima

redakce@rcmonitor.cz

© 2002-2026 Res Claritatis, z.s.