Češi chtějí zachránit 152 iráckých křesťanů z islámského pekla

28.07.2015, RC

Česká vláda má rozhodnout o přijetí 152 pronásledovaných křesťanů z táborů v iráckém Erbílu do ČR. Na dnešní tiskové konferenci Nadačního fondu Generace 21 (NF G21) a Res Claritatis zazněl příběh irácké ženy, žadatelky o azyl v ČR. Té domlouvala v nemocnici v Erbílu místní muslimská žena, že by měla konvertovat k islámu, nosit hidžáb, mít zakryté ruce, modlit se islámské modlitby a modlit se k Mohamedovi. Nakonec jí řekla: „Když se neobrátíš, stejně nebudeš mít na výběr, jednou to tu bude jen pro muslimy.“


Životní příběh 152 křesťanů, jejichž žádost NF G21 podala vládě ve čtvrtek 23. července, je ověřený. Žadatelé o azyl vypovídají opakovaně pravdivě, mají doklady, dobrou bezpečnostní prověrku a mnozí mají za sebou též garanci svých duchovních, kteří s nimi v táboře pobývají. Jan Dezort a Salman Hasan z NF G21 znají všechny tyto osoby z pobytu v Erbílu. Zároveň jde o výběr těch nejpotřebnějších, kterým je třeba pomoci přednostně (vdovy, malé děti, nemocní). Pro ně je v ČR připraveno materiální, finanční i lidské zázemí, a to také díky nabídkám téměř 1500 lidí, kteří neváhali a připojili se k iniciativě „Bratr je víc než bližní“ (http://rcmonitor.cz/pomoc-krestanum), zorganizované spolkem Res Claritatis v lednu 2015.

Vydávání Monitoru je financováno výhradně z dobrovolných darů Vás, čtenářů. Budeme vděční, pokud se rozhodnete Monitor podpořit darem, abychom mohli v této službě pokračovat.

Salman Hasan, křesťan, konvertita z islámu, který z inkriminovaných oblastí sám s rodinou musel utéci, popsal novinářům situaci křesťanů v dané oblasti jako tragickou, bezvýchodnou a především stále nebezpečnou. Lidem zde jde o život každou chvíli. Utečenecké tábory neznamenají bezpečný prostor pro křesťany v místech, kde operuje Islámský stát. Lidé, kteří zde jsou, často přišli o své blízké, jistě všichni o své domovy, nemají se kam vrátit. Jsou to lidé rekrutovaní z civilizace vzdělaných lidí, kteří žili velmi solidním životem. Jak říká pan Hasan: „Těmto lidem je třeba pomoci, jejich život je trvale ohrožen; a bát se není třeba, protože křesťané nejsou vychováváni k tomu, aby pro získání věčného života zabíjeli.“ Křesťané na Blízkém východě žijí v naprosté nejistotě a když se ráno probudí, neví, zda se dožijí večera.

NF G21 má k dispozici dostatečné množství prostředků na leteckou přepravu všech osob a pro jednotlivé rodiny je domluveno též ubytování po celé ČR. Skupina 152 osob má věkový průměr 26 let, je v ní 10 vdov a 60 dětí, 32 osob má vysokoškolské vzdělání a 13 středoškolské.

„Upřednostňujeme začlenění příchozích křesťanů z Blízkého východu mezi rodiny a farnosti rovnoměrně v regionech tak, aby se nevytvořila ghetta, ale aby se posílila možnost jejich úspěšné integrace do české společnosti. Od lidí máme i nabídky na zaměstnání a pomoc s integrací. Ozvalo se nám 1500 rodin, společenství, farností, jednotlivců,“ upřesnila Zdeňka Rybová, šéfredaktorka RC Monitoru.

O dalších možnostech spolupráce jednali Res Claritatis a NF G21 minulý týden také s generálním sekretářem ČBK Mons. Tomášem Holubem. Jak ČBK, tak Ekumenická rada církví má být pro stát garantem celého procesu pomoci pronásledovaným křesťanům a jejich integrace do české společnosti. V případě kladného vyjádření vlády bude následovat azylové řízení první skupiny iráckých křesťanů.


Další články



Utrpení Kristovo, posiluj mě!

24.06.2026, RC Monitor 12/2026

Svatí překračují hranice i časy, protože jejich život je Boží odpovědí na konkrétní potřeby lidí. Jan Nepomuk Neumann, šumavský rodák z Prachatic a biskup ve Filadelfii, ukazuje, že věrnost Kristu může rozkvést i uprostřed rychle se měnícího světa. Neodešel za oceán, aby udělal kariéru, ale proto, že slyšel volání tam, kde „byl žádaný“.

Habemus…

16.06.2026, RC Monitor 11/2026

Intronizace nového pražského arcibiskupa Stanislava Přibyla jsem se účastnila osobně. I když jsem nemohla vidět detaily, které zprostředkovávala televize, můžu mluvit o celkové atmosféře, vanutí Ducha sv. či jak jinak přesně nazvat duchovní dojem z obřadu, který může pocítit každý, i když stojí vzadu a nevidí nic.

Aby Církev zůstala Kristova

17.06.2026, RC Monitor 11/2026

Současný člověk slyší slovo „hierarchie“ velmi nerad – pokud se ovšem nenachází na vrcholu pomyslné pyramidy. Připomíná mu moc, nerovnost, někdy i zneužití autority. Není proto divu, že otázka, proč má Církev biskupy, kněze a jáhny, zaznívá čím dál častěji. Neměla by být spíše společenstvím rovných lidí, bez pevné struktury?


načíst další


Články e-mailem

Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky



Čtrnáctideník Monitor

Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.





MONITOR - svět katolickýma očima

redakce@rcmonitor.cz

© 2002-2026 Res Claritatis, z.s.