Před rokem byli rodiče upáleni zaživa: dnes se rýsuje nový život pro jejich děti

04.11.2015, Fides

Před rokem, 4. listopadu 2014, jedna událost vyvolala v Pákistánu vlnu zděšení a šokovala celý svět: dav muslimů vrhl křesťanské manžele Shamu a Shahzada Masihovy do vypalovací pece a zaživa je upálili kvůli podezření z rouhání.


V několika paňdžábských komunitách si připomněli výročí této tragické události. Vzpomínky na ně jsou živé, o jejich děti pečuje „Nadace Cecila a Iris Chaudhryových“, nevládní organizace, která podporuje projekty určené nejvíce marginalizovaným skupinám v Pákistánu.

Vydávání Monitoru je financováno výhradně z dobrovolných darů Vás, čtenářů. Budeme vděční, pokud se rozhodnete Monitor podpořit darem, abychom mohli v této službě pokračovat.

Předsedkyně nadace, katolička Michelle Chaudhry, řekla agentuře Fides: „Shama a Shahzad jsou v našich srdcích; dva nevinné životy byly zmařeny v důsledku extrémního fanatismu v naší společnosti. Fanatici v peci nespálili jen dva vzácné životy; spálili lidskost, spálili principy islámu a spálili Jinnahův Pákistán. Žádné finanční odškodnění nemůže kompenzovat takto extrémní akt násilí.“

Nadace je odhodlána budovat spravedlivou společnost: „Z tohoto důvodu,“ pokračovala, „připomínáme rozsudek z 19. června 2014, kdy nejvyšší soud výslovně požádal vládu, aby podporovala sociální a náboženskou toleranci a chránila náboženské menšiny.“

Nadace volá po spravedlnosti pro Shamu a Shahzada, vyjadřuje naději, že pachatelé vraždy stanou před soudem a že bude „zaručena bezpečnost všech Pákistánců bez ohledu na jejich víru, pohlaví, jazyk a národnost, jak je zakotveno v ústavě“.

Nadace Cecila a Iris Chaudhryových převzala péči o vzdělání tří dětí zavražděných manželů: „Chtěli jsme změnit život těchto dětí k lepšímu. Dnes nám činí velikou radost, když vidíme, že jsou tyto děti šťastné, v bezpečí a zapojují se do školních aktivit.“


Další články



Co nás čakovická kauza učí – a co bychom z ní vyvozovat neměli

25.08.2026, RC Monitor 15/2026

Na konci června se pražská farnost Čakovice dozvěděla, že její dosavadní duchovní správce má být vystřídán. Samotná změna faráře není v životě církve ničím neobvyklým. Neobvyklá byla reakce části farníků. Ti se obrátili na pražské arcibiskupství s žádostí, aby zamýšlené jmenování přehodnotilo, protože novým duchovním správcem se měl stát P. Jan Balík. Obávali se, že jeho spojení s kauzou bývalého ředitele arcibiskupství Antonína Jurigy poškodí důvěryhodnost farnosti a naruší život místního společenství. Arcibiskupství jejich podněty vyslechlo a do Čakovic byl ustanoven jiný kněz.

Útoky proti křesťanům v Izraeli a na okupovaných územích se téměř zdvojnásobily

24.08.2026, Crux Now

Podle nové zprávy izraelské organizace monitorující dodržování práv, která pracuje s údaji za první polovinu roku 2026, se počet útoků proti křesťanům v Izraeli téměř zdvojnásobil. Izraelské centrum pro údaje o náboženské svobodě (Religious Freedom Data Centre – RFDC) a jeho kontaktní linka pro hlášení případů obtěžování křesťanů uvedly, že mezi dubnem a červnem letošního roku došlo v Izraeli nebo na územích okupovaných Izraelem k 83 útokům proti křesťanům, zatímco v prvním čtvrtletí jich bylo 44. Většina útoků se odehrála v Jeruzalémě a zahrnovala 46 případů plivání, čtyři fyzická napadení a osm slovních útoků.

Nejedná se s křesťany jako s druhořadými občany?

17.08.2026, Rome Reports

Křesťané zůstávají nejpronásledovanějším náboženským společenstvím na světě. Podle organizace Open Doors čelilo v roce 2025 pronásledování nebo diskriminaci kvůli své víře 388 milionů křesťanů, tedy přibližně každý sedmý křesťan na světě. Některé údaje však odhalují ještě znepokojivější skutečnost.


načíst další


Články e-mailem

Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky



Čtrnáctideník Monitor

Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.





MONITOR - svět katolickýma očima

redakce@rcmonitor.cz

© 2002-2026 Res Claritatis, z.s.