Křesťané v Bangladéši protestují proti útokům na kněze

23.12.2015, UCA

Křesťanští duchovní v Bangladéši říkají, že je jim po nedávných násilných útocích, k nimž se přihlásily islámské militantní skupiny, vyhrožováno smrtí. Během posledních dvou týdnů nejméně sedm protestantů obdrželo textové zprávy s výhrůžkami smrtí. Přicházejí po násilných útocích na katolického kněze a protestantského kazatele.


Křesťanští představitelé tvrdí, že útoky a výhrůžky smrtí spolu vzájemně souvisí. „Pokus o vraždu kněze a pastora a výhrůžky smrtí mají vzájemnou souvislost. Jistá skupina, pravděpodobně náboženští fanatici, se zaměřuje na křesťanské duchovní a instituce,“ řekl Nirmol Rozario, tajemník bangladéšského Křesťanského sdružení. „Křesťané se bojí a jsou zmatení, protože se stali terčem útoků bez zjevného důvodu. Vláda musí okamžitě jednat, aby našla pachatele těchto zločinů a potrestala je,“ dodal Rozario.

Rev. Martin Adhikari, ředitel Křesťanské teologické školy v Dháce, řekl, že žije ve strachu poté, co mu v listopadu začaly přicházet textové zprávy s výhrůžkami smrtí. „Jezte to, co máte nejraději. Zbývá vám už jenom pět dní. Ani o den víc,“ stálo ve zprávě z 11. listopadu.

Vydávání Monitoru je financováno výhradně z dobrovolných darů Vás, čtenářů. Budeme vděční, pokud se rozhodnete Monitor podpořit darem, abychom mohli v této službě pokračovat.

„Jeden den uplynul. Máme vám zařídit pohřeb, nebo to necháme na vaší rodině? Dejte nám ještě dnes vědět,“ zněla další zpráva odeslaná ze stejného čísla.

„Mám omezenou svobodu pohybu, protože dostávám výhrůžky. Když musím jít ven, kvůli bezpečnosti s sebou beru dva lidi,“ řekl Adhikari.

„Za těmito hrozbami mohou být náboženští extremisté, jejich záměrem je vystrašit křesťanskou komunitu tím, že zabijí některé z jejích představitelů,“ řekl. Více než 200 křesťanů vyšlo 21. listopadu v Dháce do ulic na protest proti řadě útoků a výhrůžek smrtí.

Křesťané z různých denominací pochodovali městem, vytvořili lidský řetěz před budovou National Press Club v Dháce a požadovali, aby vláda rychle jednala a útočníky zatkla. Bangladéšské Křesťanské sdružení zorganizovalo tento protest v reakci na útoky na katolické a protestantské duchovní v zemi.

18. listopadu ve městě Dinajpur na severu země tři ozbrojenci postřelili a těžce zranili čtyřiašedesátiletého italského kněze P. Parolariho Piera, člena Papežského institutu pro zahraniční misie. K odpovědnosti za tento útok se přihlásila organizace, která si říká Islámský stát.

V říjnu v distriktu Pabna na severozápadě země protestantský kazatel z Faith Bible Church, Luke Sarkar, těsně unikl smrti poté, co jej napadli tři údajní členové zakázané islámské militantní skupiny Jamaatul Mujahedin Bangladesh a pokusili se mu proříznout hrdlo. Útoky na křesťany bývají v této převážně muslimské zemi se 160 miliony obyvatel spíše vzácné.


Další články



Mše svatá: Krédo a přímluvy

03.06.2026, RC Monitor 10/2026

Známá katechetická anekdotická otázka zní: „Proč při nedělní mši sv. následuje po kázání krédo?“ Odpověď říká: „Abychom vyznali víru, kterou jsme během homilie ztratili.“ Církev nicméně zařadila do slavnostní mešní liturgie toto společné vyznání víry z hlubších důvodů.

Svatá Zdislavo, oroduj za nás!

29.05.2026, RC Monitor 10/2026

Mnohé, věřící i nevěřící, šokovala zpráva o krádeži lebky sv. Zdislavy. Krádež, ke které došlo týden před výročím jejího svatořečení a v měsíci, kdy slavíme její svátek, je pro mne nepochopitelná. Již v úterý 12. května se mluvilo a psalo o motivaci a teorie se jistě budou množit do té doby, než bude jasno. Něco takového se nestává každý den a my jen můžeme spekulovat, o co vlastně zlodějovi šlo.

Chápeme, co nám udělal?

01.06.2026, RC Monitor 10/2026

Náš Pán dává příklad otcům diecézí, farností a rodin. Letošní Velikonoce byly prvními s naším novým papežem Lvem XIV. Velmi mě proto zajímalo, jak je papež pojme. Zvláště mne zajímala liturgie Zeleného čtvrtku. Zaujalo mne, že papež Lev umyl nohy dvanácti kněžím své diecéze. Jedenáct z nich byli novokněží, které loni vysvětil, dvanáctým byl spirituál budoucích kněží v Pontifikálním římském semináři.


načíst další


Články e-mailem

Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky



Čtrnáctideník Monitor

Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.





MONITOR - svět katolickýma očima

redakce@rcmonitor.cz

© 2002-2026 Res Claritatis, z.s.