Planned Parenthood: Kongres narazil na Obamovo veto

20.02.2016, Kathnet

Americký Kongres rozhodl, že seškrtá veškerou podporu pro organizaci Planned Parenthood poskytovanou z veřejných finančních prostředků. Prezident Obama však toto rozhodnutí vetoval. Ve Sněmovně reprezentantů se nenašla potřebná většina k přehlasování veta.


Americká Sněmovna reprezentantů nedokázala přehlasovat veto prezidenta USA Baracka Obamy proti zrušení státní finanční podpory pro Planned Parenthood. Návrh sice získal něco málo přes 56 procent hlasů, avšak požadované dvoutřetinové většiny nebylo dosaženo.

Vydávání Monitoru je financováno výhradně z dobrovolných darů Vás, čtenářů. Budeme vděční, pokud se rozhodnete Monitor podpořit darem, abychom mohli v této službě pokračovat.

Sněmovna reprezentantů v říjnu 2015 rozhodla o škrtnutí všech veřejných finančních prostředků pro Planned Parenthood. Kongres dospěl ke stejnému závěru. Prezident Obama však toto rozhodnutí vetoval, snad také proto, že stejným návrhem by byly zrušeny i části povinného zdravotního pojištění („Obamacare“).

Výroční zpráva Planned Parenthood za rok 2014 uvádí, že organizace provedla 329 999 potratů a získala více než 550 milionů dolarů z veřejných prostředků. Ve více než 650 klinikách ve Spojených státech poskytuje zdravotnické služby zejména v oblasti antikoncepce, pohlavně přenosných chorob a gynekologie.

Je největším poskytovatelem potratů ve Spojených státech, i když ty podle údajů Planned Parenthood představují pouze 3 procenta jejích služeb. Německou pobočkou International Planned Parenthood Association je „pro familia“.



Další články



Mše svatá: Krédo a přímluvy

03.06.2026, RC Monitor 10/2026

Známá katechetická anekdotická otázka zní: „Proč při nedělní mši sv. následuje po kázání krédo?“ Odpověď říká: „Abychom vyznali víru, kterou jsme během homilie ztratili.“ Církev nicméně zařadila do slavnostní mešní liturgie toto společné vyznání víry z hlubších důvodů.

Svatá Zdislavo, oroduj za nás!

29.05.2026, RC Monitor 10/2026

Mnohé, věřící i nevěřící, šokovala zpráva o krádeži lebky sv. Zdislavy. Krádež, ke které došlo týden před výročím jejího svatořečení a v měsíci, kdy slavíme její svátek, je pro mne nepochopitelná. Již v úterý 12. května se mluvilo a psalo o motivaci a teorie se jistě budou množit do té doby, než bude jasno. Něco takového se nestává každý den a my jen můžeme spekulovat, o co vlastně zlodějovi šlo.

Chápeme, co nám udělal?

01.06.2026, RC Monitor 10/2026

Náš Pán dává příklad otcům diecézí, farností a rodin. Letošní Velikonoce byly prvními s naším novým papežem Lvem XIV. Velmi mě proto zajímalo, jak je papež pojme. Zvláště mne zajímala liturgie Zeleného čtvrtku. Zaujalo mne, že papež Lev umyl nohy dvanácti kněžím své diecéze. Jedenáct z nich byli novokněží, které loni vysvětil, dvanáctým byl spirituál budoucích kněží v Pontifikálním římském semináři.


načíst další


Články e-mailem

Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky



Čtrnáctideník Monitor

Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.





MONITOR - svět katolickýma očima

redakce@rcmonitor.cz

© 2002-2026 Res Claritatis, z.s.