Palestinci renovují kostel na místě Ježíšova narození

10.03.2016, AP

Po dvou letech usilovné práce odborníci dokončili počáteční fázi projektu citlivé restaurace chrámu Narození Páně. Jednomu z nejposvátnějších míst křesťanství se tak dostává tolik potřebné opravy. Projekt, který částečně financují Palestinci a vede jej tým palestinských a zahraničních odborníků, je největší renovací tohoto věhlasného chrámu za posledních 600 let.


Po odstranění staletého prachu zazářily v slunečním svitu, procházejícím novými okny, mozaiky z křižáckého období. Byly dokončeny opravy křehké střechy a oken a uměleckým pokladům byla navrácena jejich jemná elegance.

Přestože Palestinci jsou převážně muslimové, považují tento chrám za národní poklad a jedno ze svých nejnavštěvovanějších turistických míst. Do projektu se aktivně zapojil i prezident Mahmúd Abbás.

Ziad al-Bandak, který vede palestinský výbor zodpovědný za renovaci, považuje zatím dokončené práce za „revoluční“.

„Protože když vyjdete nahoru, poprvé spatříte opravdu nádherné a jedinečné mozaiky, které nemají na celém světě obdobu,“ řekl.

Chrám Narození Páně, jenž se nachází v Betlémě na Západním břehu, nechala ve 4. století postavit svatá Helena nad jeskyní, kde Panna Marie údajně porodila Ježíše.

Navzdory svému duchovnímu významu byl kostel po staletí zanedbáván a je uveden na seznamu ohrožených památek UNESCO, kulturní agentury Organizace spojených národů. Ještě před dvěma lety dešťová voda pronikala těžce poškozenou střechou a ohrožovala hodnotná umělecká díla uvnitř chrámu.

Vydávání Monitoru je financováno výhradně z dobrovolných darů Vás, čtenářů. Budeme vděční, pokud se rozhodnete Monitor podpořit darem, abychom mohli v této službě pokračovat.

V roce 2013 se palestinská samospráva ujala financování rekonstrukce. Další prostředky pocházejí z palestinského soukromého sektoru, od římskokatolické, řecké pravoslavné a arménské církve i ze zahraničí. Al-Bandak řekl, že již bylo vynaloženo téměř 8 milionů dolarů.

Renovaci provádí společný tým inženýrů, odborných restaurátorů a dělníků – Palestinců a Italů z firmy „Piacenti“, která se specializuje na rekonstrukce historických staveb a pracovala již na desítkách vil, paláců, kostelů a klášterů v Itálii a Rusku.

Během posledních dvou let odborníci nahradili nejvíce poškozené staré dřevěné trámy na střeše a položili novou krytinu. Instalovali též nová okna v dřevěných rámech, která zabraňují pronikání vody. Poprvé za téměř tisíc let byly vyspraveny tisíce drobných dlaždic v mozaikách.

Mimmo Nucatolo, který vede italský tým pracující na mozaikách, tvrdí, že tato zlatá, zelená a pastelová umělecká díla jsou „jedinečným příkladem“ práce zručných mozaikářů z konce křižáckého období. Ale po celá staletí mozaiky nikdo neudržoval, a kvůli svému špatném stavu už téměř nebyly vidět.

„Zezdola už vůbec nebyly vidět barvy, a tak se někteří lidé ptali: ,Opravdu jsou v tomto chrámu mozaiky?‘“ řekl Nucatolo.

Zatímco odborníci stále provádějí práce asi 10 metrů nad zemí, návštěvníci a poutníci budou muset počkat až do konce roku 2016, než budou moci obdivovat okřídlená stvoření a pestrobarevné mozaiky, kterým je opět dodáván zářivý vzhled.

Po dokončení mozaik v hlavní lodi specialisté nyní renovují mozaiky v dalších částech chrámu, opravují omítky, restaurují vnější kamennou fasádu a opravují dřevěné trámy.

Kovové lešení se odstraní až po dokončení těchto kroků, řekl Afif Tweme, vedoucí projektu restaurátorských prací. Doufá, že to zvládnou do konce roku.

Plánována je také instalace mikroklimatického systému, který bude řídit množství slunečního světla, teplotu a vlhkost v chrámu, a montáž nového osvětlení a zařízení pro detekci kouře, řekl Tweme.

Chrám je ve společném vlastnictví římskokatolické, řecké pravoslavné a arménské církve, které jej spravují podle dohody z 19. století, jež stanoví odpovědnost za údržbu, kterou si každá denominace úzkostlivě střeží.

Církve na sebe vzájemně již tradičně hledí s podezřívavostí a jejich vztahy bývaly napjaté. Ale al-Bandak řekl, že církve během restaurátorských prací „výborně spolupracují“, dokonce umožnily přístup do chrámu i v noci, aby odborníkům usnadnily práci.

Celková rekonstrukce bude pokračovat po etapách a očekává se, že bude trvat ještě nejméně další tři roky.

Další projekty budou zahrnovat práce na kamenných hlavicích a sloupech a na starobylých podlahových mozaikách, které jsou nyní zakryty kamennou podlahou.

Postup prací bude záviset na dostupnosti finančních prostředků. Al-Bandak řekl, že je zapotřebí dalších 11 milionů dolarů. Palestinská samospráva již zahájila kampaň s cílem navýšit finanční prostředky a Abbás se zavázal, že projekt bude realizován až do konce.

„Na začátku mi řekl: ,I v případě, že nebudete mít všechny peníze, začněte. Je to svaté místo a peníze přijdou,‘“ řekl al-Bandak.

Již dokončení první fáze je pro nás důvodem k hrdosti. „Jsme na to velmi hrdí, protože když chráníme naše národní dědictví, naši historii, chráníme tím naši budoucnost,“ prohlásil al-Bandak.


Další články



Utrpení Kristovo, posiluj mě!

24.06.2026, RC Monitor 12/2026

Svatí překračují hranice i časy, protože jejich život je Boží odpovědí na konkrétní potřeby lidí. Jan Nepomuk Neumann, šumavský rodák z Prachatic a biskup ve Filadelfii, ukazuje, že věrnost Kristu může rozkvést i uprostřed rychle se měnícího světa. Neodešel za oceán, aby udělal kariéru, ale proto, že slyšel volání tam, kde „byl žádaný“.

Habemus…

16.06.2026, RC Monitor 11/2026

Intronizace nového pražského arcibiskupa Stanislava Přibyla jsem se účastnila osobně. I když jsem nemohla vidět detaily, které zprostředkovávala televize, můžu mluvit o celkové atmosféře, vanutí Ducha sv. či jak jinak přesně nazvat duchovní dojem z obřadu, který může pocítit každý, i když stojí vzadu a nevidí nic.

Aby Církev zůstala Kristova

17.06.2026, RC Monitor 11/2026

Současný člověk slyší slovo „hierarchie“ velmi nerad – pokud se ovšem nenachází na vrcholu pomyslné pyramidy. Připomíná mu moc, nerovnost, někdy i zneužití autority. Není proto divu, že otázka, proč má Církev biskupy, kněze a jáhny, zaznívá čím dál častěji. Neměla by být spíše společenstvím rovných lidí, bez pevné struktury?


načíst další


Články e-mailem

Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky



Čtrnáctideník Monitor

Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.





MONITOR - svět katolickýma očima

redakce@rcmonitor.cz

© 2002-2026 Res Claritatis, z.s.