Další křesťanští uprchlíci přiletí v neděli 20. března, půjdou do Prahy a Smilovic

16.03.2016, NFG 21

Praha a Smilovice se stanou novým domovem pro další skupinu křesťanských uprchlíků z Iráku, jejichž přesídlení do České republiky schválila na základě žádosti Nadačního fondu Generace 21 v polovině prosince česká vláda. Celkem 23 uprchlíků by mělo do Česka z Iráku přiletět v neděli 20. března. Pokud vše proběhne podle plánu, bude tak v ČR již 91 z celkového plánovaného počtu 153 uprchlíků.


Stejně jako předchozí skupiny čeká i nově příchozí ve společných zařízeních intenzivní proces seznamování s českou kulturou, společností a jazykem. Zhruba po dvou měsících se jednotlivé rodiny přestěhují do klasických bytů a budou procházet intenzivním integračním procesem další čtyři měsíce. „Během této doby by měli získat azyl. Po zhruba půl roce jim začneme hledat práci, za kterou se mohou přestěhovat kamkoli v České republice. Práci budeme vybírat z nabídek, které shromažďujeme od soukromých podnikatelů a firem. Zároveň budeme vybírat místa, kde mezi sebe uprchlíky přijmou místní věřící,“ řekl Jan Talafant, ředitel Nadačního fondu Generace 21.

Vydávání Monitoru je financováno výhradně z dobrovolných darů Vás, čtenářů. Budeme vděční, pokud se rozhodnete Monitor podpořit darem, abychom mohli v této službě pokračovat.

I po osamostatnění bude nejméně dalších šest měsíců uprchlíkům poskytovat potřebnou asistenci Nadační fond a jeho partneři v jednotlivých místech: většinou lidé sdružení ve farnostech a náboženských spolcích – projekt jde napříč různými křesťanskými církvemi a tomu odpovídá také složení uprchlíků: jsou mezi nimi katolíci, pravoslavní i protestanté.

Po dobu prvních šesti měsíců budou komplexní péči o uprchlíky zajišťovat odborné organizace, které se mimo jiné zabývají integrací cizinců. V Praze to bude Armáda spásy, ve Smilovicích pak Slezská diakonie.

Lidé, které Nadační fond Generace 21 pro přesídlení do Česka vybral, již před odletem do České republiky prošli bezpečnostními prověrkami českých tajných služeb a pohovory s českými státními orgány. „Tito lidé přicházejí z prostředí, které jim jasně dává najevo, že v něm nejsou vítáni. Přišli o své domovy, byli pronásledováni a stejně jako většině křesťanů v této oblasti jim hrozilo nebezpečí smrti. V České republice chtějí najít bezpečí a šanci na nový život,“ přiblížil motivaci uprchlíků Talafant, podle nějž uprchlíci absolvovali také předodjezdové lékařské prohlídky a dalšími projdou po příletu na naše území.

Zástupci a spolupracovníci NF G21 uprchlické tábory v Erbílu v Iráku několikrát navštívili. Na vlastní oči se přesvědčili, že situace mnoha rodin je opravdu zoufalá a přímo na místě vytvořili seznam žadatelů o přijetí do ČR. Na seznamu jsou především celé rodiny a vdovy s dětmi, jejichž situace je beznadějná. Z těch, kteří již nestudují, má přes 35 % osob vysokoškolské a vyšší odborné vzdělání, a 15 % středoškolské. Z mužů pak má vysokoškolské a vyšší odborné vzdělání celá polovina. Jedná se o praktikující křesťany z křesťanských komunit, jejichž totožnost byla několikrát prověřena nejen v pohovorech, ale také ve spolupráci s místními církevními diecézemi, které jim nyní poskytují charitativní pomoc a osobně je znají.


Další články



Utrpení Kristovo, posiluj mě!

24.06.2026, RC Monitor 12/2026

Svatí překračují hranice i časy, protože jejich život je Boží odpovědí na konkrétní potřeby lidí. Jan Nepomuk Neumann, šumavský rodák z Prachatic a biskup ve Filadelfii, ukazuje, že věrnost Kristu může rozkvést i uprostřed rychle se měnícího světa. Neodešel za oceán, aby udělal kariéru, ale proto, že slyšel volání tam, kde „byl žádaný“.

Habemus…

16.06.2026, RC Monitor 11/2026

Intronizace nového pražského arcibiskupa Stanislava Přibyla jsem se účastnila osobně. I když jsem nemohla vidět detaily, které zprostředkovávala televize, můžu mluvit o celkové atmosféře, vanutí Ducha sv. či jak jinak přesně nazvat duchovní dojem z obřadu, který může pocítit každý, i když stojí vzadu a nevidí nic.

Aby Církev zůstala Kristova

17.06.2026, RC Monitor 11/2026

Současný člověk slyší slovo „hierarchie“ velmi nerad – pokud se ovšem nenachází na vrcholu pomyslné pyramidy. Připomíná mu moc, nerovnost, někdy i zneužití autority. Není proto divu, že otázka, proč má Církev biskupy, kněze a jáhny, zaznívá čím dál častěji. Neměla by být spíše společenstvím rovných lidí, bez pevné struktury?


načíst další


Články e-mailem

Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky



Čtrnáctideník Monitor

Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.





MONITOR - svět katolickýma očima

redakce@rcmonitor.cz

© 2002-2026 Res Claritatis, z.s.