Fontána se zabarví do červena. Upozorní na pronásledované křesťany

26.04.2016, Cirkev.cz

Římská Fontana di Trevi se v pátek 29. dubna zabarví do červena. Upozorní tak na křesťany pronásledované pro svou víru. Během události, kterou pořádá italská pobočka papežské nadace Kirche in Not, vystoupí také příbuzní a přátelé několika zavražděných křesťanů.


V pátek od 20 hodin se nejslavnější římská fontána di Trevi zabarví do červena. Skrze projekci se tak upozorní na pronásledování křesťanů pro jejich víru.

„Bude to symbol, výraz volání o pomoc, které den za dnem očekává konkrétní odpověď,“ píše organizace Kirche in Not (Církev v nouzi) na svých webových stránkách. „Systematické porušování práva na náboženskou svobodu, především v neprospěch křesťanů, se musí stát hlavním tématem veřejné debaty. Je třeba se vyhnout lhostejnosti a následnému pokračování agónie, již nelze tolerovat,“ dodává.

Vydávání Monitoru je financováno výhradně z dobrovolných darů Vás, čtenářů. Budeme vděční, pokud se rozhodnete Monitor podpořit darem, abychom mohli v této službě pokračovat.

Na plochu fontány se budou promítat obrazy ze zemí, v nichž pronásledování probíhá. Během večera vystoupí také spolusestra řeholnic, jež byly letos v březnu v Jemenu vyvražděny, dále prof. Šahíd Mobeen, přítel pákistánského katolického ministra Šahbáze Bhátího, jenž byl zabit v roce 2011, Maddalena Santoro, sestra kněze zavražděného v Turecku v roce 2016, a keňský student Luca Loteng, který zastoupí své vrstevníky zabité loni v Garísse. Událost zakončí modlitba Pia XII. za pronásledované křesťany.

K večeru se připojí také samotné církve, v nichž pronásledování ve velké míře probíhá. „Z Nigérie se k vám připojíme, abychom připomněli a podpořili křesťany pronásledované v naší zemi a v mnoha částech světa,“ uvedl arcibiskup Kaduny Matthew Matthew Man-Oso Ndagoso.

„Na severu Nigérie jsou křesťané systematicky pronásledovaní. Mnoho našich bratří a sester muselo utéci ze svých domovů a jiní byli zabiti jen proto, že jsou křesťané,“ řekl biskup Ndagoso, v jehož diecézi působí extremistická sekta Boko Haram.

Již před několika dny vyjádřil podporu římské akci předseda Pákistánské biskupské konference Joseph Coutts.

Podle lidskoprávních organizací bylo v roce 2015 zabito kvůli své víře 7.000 křesťanů, což je téměř o 3.000 více než o rok dříve.

Kirche in Not (Církev v nouzi) je papežská nadace katolické církve, která podporuje pronásledované, utiskované, chudé a jinak potřebné křesťany. V současnosti působí ve 140 zemích a pomáhá ve více než 5.000 projektech.


Další články



Praktický průvodce k vytvoření rytmu modlitby: Pozvánka k životu, jehož středem je Bůh

15.07.2026, Spiritual Direction

Vzhledem k tomu, že už více než deset let pracuji jako pastorační pracovnice s mládeží na plný úvazek, dalo by se předpokládat, že mám disciplinovaný a bohatý modlitební život – ale vždy tomu tak nebylo. Po mnoho let jsem se modlila, kde jsem chtěla a jak jsem chtěla a kdykoli se mi zachtělo. Trvalo mi dlouho, než jsem si našla rytmus modlitby, který by mě skutečně nesl. Ráda bych vám ukázala, jak si takový rytmus vytvořit, aniž byste opakovali mnoho chyb, které jsem udělala já.

Celibát - boj o srdce, které patří všem

13.07.2026, RC Monitor 13/2026

V dnešní civilizaci, nasycené hédonismem, relativismem a epidemií sociálních sítí či pornografie, která degraduje ženy na pouhé objekty, je celibát kněze prorockým znamením. Pro mě celibát neznamená prázdnotu, ale naplnění duchovního otcovství, které vyvěrá z mého kněžského svěcení. Bůh mě nepovolal k tomu, aby nechal mé srdce zkamenět. Nepatřím k těm, o kterých básník Charles Péguy napsal: „Myslí si, že milují Boha, protože nemilují nikoho.“ Naopak. Celibát není jen statickým darem, ale především pokladem mého života, který musím vědomě bránit. „Neuveď nás v pokušení,“ se v modlitbě Otčenáš jistě každý den modlíte i vy. Pro mě to znamená spolupracovat s Bohem a bděle se stavět pokušením, abych dokázal milovat čistou a univerzální láskou.

Papež Lev XIV.: Lékař by nikdy neměl rozhodovat o životě nenarozeného dítěte

10.07.2026, ACI Prensa

Papež Lev XIV. v pondělí dne 22. června 2026 ve Vatikánu hájil důstojnost lidského života v každé jeho fázi a varoval před riziky medicíny podřízené technickým nebo utilitárním kritériím. „Žádný lékař by si nikdy neměl dovolit na základě laboratorních algoritmů rozhodovat o životě lidského embrya či starší osoby,“ prohlásil během audience před členy Nadace Jérôme Lejeunea.


načíst další


Články e-mailem

Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky



Čtrnáctideník Monitor

Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.





MONITOR - svět katolickýma očima

redakce@rcmonitor.cz

© 2002-2026 Res Claritatis, z.s.