Vláda v Izraeli ekonomicky likviduje křesťanské školství

07.06.2016, Asia News

Izraelské Ministerstvo školství „nedodrželo dohodu“ a nezaplatilo křesťanským školám ve Svaté zemi dohodnutou částku, která je pro ně nezbytná. Slíbili „50 milionů šekelů za rok“, polovinu „v prvních třech měsících“ a druhou polovinu „v těch následujících“, ale zatím „nic nezaplatili“ a „to už jsme na konci školního roku“.


Rozčarování a zklamání čiší ze slov Mons. Giacinta–Boulos Marcuzza, patriarchálního vikáře Jeruzaléma, jenž agentuře AsiaNews potvrdil, že vláda neposkytla finanční prostředky potřebné pro přežití těchto křesťanských institucí. Dohody bylo dosaženo loni v září po dlouhých bojích proti škrtům izraelského ministerstva školství, což zpozdilo zahájení školního roku.

Dohoda rovněž stanoví, že bude vytvořena bilaterální komise, která má prošetřovat a řešit „nevyřešené problémy“ mezi školami a ministerstvem. Nicméně po měsících práce a „navzdory mnoha návrhům, které jsme předložili díky chvályhodné práci židovského právníka,“ druhá strana prohlásila, že „neexistuje žádné řešení, žádný pokrok“, dodal duchovní.

Vydávání Monitoru je financováno výhradně z dobrovolných darů Vás, čtenářů. Budeme vděční, pokud se rozhodnete Monitor podpořit darem, abychom mohli v této službě pokračovat.

Loni v září křesťanské školy na protest proti finančním škrtům a znárodnění institucí, o nichž jednostranně rozhodla izraelská vláda, o čtyři týdny odložily zahájení školního roku. Učitelé a studenti hovoří o dvojí diskriminaci: vláda snížila dotace, jež nyní pokryjí pouze 29 % nákladů; zároveň nastavila limit na poplatky, které školy mohou žádat od rodin.

Církev ve Svaté zemi a evropští biskupové podporují bojující rodiče a žáky.

Při následné dohodě se izraelská vláda zavázala zaplatit první splátku 50 milionů šekelů na školní rok 2015-2016 (12 milionů EUR, pro srovnání – rozpočet pro školy v Izraeli činí 11,5 miliardy), snížila tedy rozpočet, jenž platí od roku 2013. Studenti získali právo na učitele na plný úvazek, kterým bude hrazeno další vzdělávání, nemocenské dávky a další zvláštní výdaje. Obě strany se také dohodly na zřízení komise, která bude řešit spory v budoucnu.

„Vždy opakují totéž,“ říká Mons. Marcuzzo, „trvají na tom, aby se křesťanské školy začlenily do státního systému. Pro nás by to neměl být problém, pokud tím nepřijdeme o naši identitu a specifika škol, které by jinak ztratily smysl své existence.“

Ultraortodoxní židovské školy, které mají stejné postavení jako školy katolické, jsou vládou plně financovány a těší se úplné nezávislosti. Nicméně vláda „nepřišla s žádným novým návrhem a to nás znepokojuje“, řekl duchovní. Proto chceme zahájit informační kampaň a vyvolat národní i mezinárodní mobilizaci. Naším cílem není získat privilegia, ale zajistit rovnost postavení pro křesťanské školy vedle židovských. Napsali jsme na různá velvyslanectví v Izraeli a státnímu sekretariátu ve Vatikánu, že chceme, aby Izrael vysvětlil, proč neposkytuje dohodnuté finanční prostředky. Je to velmi závažný problém.“

Mons. Marcuzzo uvedl, že představitelé Církve ve Svaté zemi – patriarcha, biskupové, biskupská konference – opakovaně žádali o setkání s premiérem, který však ani jednou neodpověděl. Částečně vyšel vstříc prezident, který se setkal s katolickými představiteli, ale i toto jednání bylo bezvýsledné.



Další články



Útoky proti křesťanům v Izraeli a na okupovaných územích se téměř zdvojnásobily

24.08.2026, Crux Now

Podle nové zprávy izraelské organizace monitorující dodržování práv, která pracuje s údaji za první polovinu roku 2026, se počet útoků proti křesťanům v Izraeli téměř zdvojnásobil. Izraelské centrum pro údaje o náboženské svobodě (Religious Freedom Data Centre – RFDC) a jeho kontaktní linka pro hlášení případů obtěžování křesťanů uvedly, že mezi dubnem a červnem letošního roku došlo v Izraeli nebo na územích okupovaných Izraelem k 83 útokům proti křesťanům, zatímco v prvním čtvrtletí jich bylo 44. Většina útoků se odehrála v Jeruzalémě a zahrnovala 46 případů plivání, čtyři fyzická napadení a osm slovních útoků.

Být služebníky Páně

20.08.2026, RC Monitor 15/2026

Nedávno jsme slavili svátek Proměnění Páně a slavnost Nanebevzetí Panny Marie. Tyto dva svátky slavené církví v měsíci srpnu jakoby směřují naše myšlenky do budoucnosti. A nemyslím tu blízkou, která pro vyučující i vyučované znamená konec prázdnin.

Nejedná se s křesťany jako s druhořadými občany?

17.08.2026, Rome Reports

Křesťané zůstávají nejpronásledovanějším náboženským společenstvím na světě. Podle organizace Open Doors čelilo v roce 2025 pronásledování nebo diskriminaci kvůli své víře 388 milionů křesťanů, tedy přibližně každý sedmý křesťan na světě. Některé údaje však odhalují ještě znepokojivější skutečnost.


načíst další


Články e-mailem

Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky



Čtrnáctideník Monitor

Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.





MONITOR - svět katolickýma očima

redakce@rcmonitor.cz

© 2002-2026 Res Claritatis, z.s.