Mexický biskup je ochoten evangelizovat i z vězení, bude-li to nutné

09.09.2016, CNA

Biskup Ramón Castro Castro přijal 28. července v cuernavacké katedrále více než 100 osob z různých občanských organizací, které kritizovaly Graca Ramíreze, guvernéra státu Morelos, kvůli problémům, jimž stát čelí. Cuernavaca, hlavní město státu Morelos, podle mexické Občanské rady pro veřejnou bezpečnost a trestní soudnictví patřila v roce 2014 mezi 50 měst s největším počtem násilných tretných činů na světě. Počet vražd spáchaných v tomto městě je čtvrtý nejvyšší v zemi.


„Nevadí mi, když půjdu do vězení. Budu odtamtud evangelizovat,“ řekl biskup Castro mexickým novinářům v okamžiku, kdy čekal na soudní obsílku. „Chci poděkovat advokátní komoře v Cuernavace, která mi vyjádřila podporu tím, že vystoupila na mou obranu,“ dodal.

Vydávání Monitoru je financováno výhradně z dobrovolných darů Vás, čtenářů. Budeme vděční, pokud se rozhodnete Monitor podpořit darem, abychom mohli v této službě pokračovat.

Strana demokratické revoluce, k níž Ramírez patří, podala trestní oznámení na biskupa Castra pro údajné zasahování do politických záležitostí, což je v rozporu se zákony země.

Politická strana jej také obvinila z homofobie, protože se účastnil velmi početného pochodu na podporu rodiny a proti manželství osob stejného pohlaví.

Kněží z Cuernavacy v prohlášení zveřejněném 13. srpna vyjádřili biskupu Castrovi svou „vděčnost... a neochvějnou podporu“.



Další články



Co nás čakovická kauza učí – a co bychom z ní vyvozovat neměli

25.08.2026, RC Monitor 15/2026

Na konci června se pražská farnost Čakovice dozvěděla, že její dosavadní duchovní správce má být vystřídán. Samotná změna faráře není v životě církve ničím neobvyklým. Neobvyklá byla reakce části farníků. Ti se obrátili na pražské arcibiskupství s žádostí, aby zamýšlené jmenování přehodnotilo, protože novým duchovním správcem se měl stát P. Jan Balík. Obávali se, že jeho spojení s kauzou bývalého ředitele arcibiskupství Antonína Jurigy poškodí důvěryhodnost farnosti a naruší život místního společenství. Arcibiskupství jejich podněty vyslechlo a do Čakovic byl ustanoven jiný kněz.

Útoky proti křesťanům v Izraeli a na okupovaných územích se téměř zdvojnásobily

24.08.2026, Crux Now

Podle nové zprávy izraelské organizace monitorující dodržování práv, která pracuje s údaji za první polovinu roku 2026, se počet útoků proti křesťanům v Izraeli téměř zdvojnásobil. Izraelské centrum pro údaje o náboženské svobodě (Religious Freedom Data Centre – RFDC) a jeho kontaktní linka pro hlášení případů obtěžování křesťanů uvedly, že mezi dubnem a červnem letošního roku došlo v Izraeli nebo na územích okupovaných Izraelem k 83 útokům proti křesťanům, zatímco v prvním čtvrtletí jich bylo 44. Většina útoků se odehrála v Jeruzalémě a zahrnovala 46 případů plivání, čtyři fyzická napadení a osm slovních útoků.

Nejedná se s křesťany jako s druhořadými občany?

17.08.2026, Rome Reports

Křesťané zůstávají nejpronásledovanějším náboženským společenstvím na světě. Podle organizace Open Doors čelilo v roce 2025 pronásledování nebo diskriminaci kvůli své víře 388 milionů křesťanů, tedy přibližně každý sedmý křesťan na světě. Některé údaje však odhalují ještě znepokojivější skutečnost.


načíst další


Články e-mailem

Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky



Čtrnáctideník Monitor

Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.





MONITOR - svět katolickýma očima

redakce@rcmonitor.cz

© 2002-2026 Res Claritatis, z.s.