20.03.2017, CH
Charitativní organizace Life prohlásila, že tyto plány jsou „odporné“, a upozornila, že někteří aktivisté chtějí do „vztahové výchovy“ pro žáky základních škol prosadit schvalování masturbace.
Anne Scanlanová, ředitelka organizace Life pro vzdělávání a média, řekla: „Musíme se ptát, co vláda stanovuje jako sexuální výchovu. Pokud je to sexuální a vztahová výchova, ve které bude důraz kladen na vztahy, sebevědomí a sebeúctu, zamezení předčasnému otěhotnění a přenosu pohlavních nemocí, pak bychom takovéto pojetí podpořili.“
Vydávání Monitoru je financováno výhradně z dobrovolných darů Vás, čtenářů. Budeme vděční, pokud se rozhodnete Monitor podpořit darem, abychom mohli v této službě pokračovat.
Podle současných právních předpisů je sexuální výchova povinná ve školách zřizovaných místní samosprávou, ale je omezena na hodiny biologie.
Církevní a nezávislé školy nemusejí podle současných zákonů poskytovat sexuální výchovu.
Po změně zákona by se žáci měli učit o věkové hranici, jak rozpoznat zneužívání ve vztazích a jak se chránit před obtěžováním na internetu.
Poslanci, kteří změny osnov podporují, tvrdí, že nepřítomnost sexuální výchovy může vést „mladé lidi k pocitu, že sexuální obtěžování a sexuální násilí jsou přijatelným chováním, a k osvojení si společenských norem, které si pak budou přenášet do dospělosti“.
Vládní mluvčí řekl: „Ministerstvo k tomu v dohledné době sdělí více informací. Vysoce kvalitní vztahová a sexuální výchova je důležitou součástí přípravy mladých lidí na život.“
Arcibiskup Malcolm McMahon OP, předseda oddělení pro katolické vzdělávání, uvítal prohlášení vlády a řekl: „Katolické školy již poskytují vztahovou a sexuální výchovu odpovídající věku žáků jak na základních, tak na středních školách. Ta je podpořena katolickým modelem osnov pro vztahovou a sexuální výchovu, jež pokrývají vzdělávání v této oblasti od mateřských škol až do šesté třídy.
A dodal: „Vítáme také odhodlání vlády chránit rodičovské právo na odhlášení dětí a na účast rodičů při tvorbě a realizaci těchto osnov pro všechny školy. Je nezbytné, aby rodiče plně podporovali přístup školy k těmto citlivým otázkám. Zkušenosti z katolických škol jsou takové, že zapojení rodičů je základem pro poskytování konzistentních a vysoce kvalitních osnov pro vztahovou a sexuální výchovu doma i ve škole.
Těšíme se na spolupráci s vládou při vytváření nových vodítek umožňujících katolickým školám i nadále poskytovat vynikající vztahovou a sexuální výchovu v souladu s přáními rodičů a učením Církve.“
V ČR je sexuální výchova povinná, je součástí běžných osnov základní školy již celá léta. (pozn. red.)
03.08.2026, RC Monitor 14/2026
Tradicionalistické Kněžské bratrstvo sv. Pia X. (FSSPX), poněkud hanlivě označované jako „lefebvristé“, zopakovalo 1. července 2026 svou někdejší historii. Tak jako zakladatel bratrstva arcibiskup Lefebvre vysvětil roku 1988 čtyři biskupy bez papežského pověření, uchýlilo se k obdobnému kroku i současné vedení bratrstva. Podle novelizovaných církevních trestních norem se jedná o spáchání deliktu popsaného skutkovou podstatou kánonu 1387 Kodexu kanonického práva: „Biskup, který bez papežského pověření vysvětí někoho na biskupa, a rovněž ten, kdo od něho přijímá biskupské svěcení, upadají do samočinné exkomunikace vyhrazené Apoštolskému stolci.“
27.07.2026, RC Monitor 14/2026
Zdá se, jako by se únava stala jedním z nejvýraznějších znamení naší doby. Stačí sledovat dění kolem nás. Války, nejistota, napětí mezi lidmi, osamělost, ekonomické starosti i množství protichůdných názorů mohou snadno vyvolat dojem, že se svět ubírá směrem, který nedokážeme ovlivnit. Největším nebezpečím přitom není strach, ale pomalá ztráta naděje.
13.07.2026, RC Monitor 13/2026
V dnešní civilizaci, nasycené hédonismem, relativismem a epidemií sociálních sítí či pornografie, která degraduje ženy na pouhé objekty, je celibát kněze prorockým znamením. Pro mě celibát neznamená prázdnotu, ale naplnění duchovního otcovství, které vyvěrá z mého kněžského svěcení. Bůh mě nepovolal k tomu, aby nechal mé srdce zkamenět. Nepatřím k těm, o kterých básník Charles Péguy napsal: „Myslí si, že milují Boha, protože nemilují nikoho.“ Naopak. Celibát není jen statickým darem, ale především pokladem mého života, který musím vědomě bránit. „Neuveď nás v pokušení,“ se v modlitbě Otčenáš jistě každý den modlíte i vy. Pro mě to znamená spolupracovat s Bohem a bděle se stavět pokušením, abych dokázal milovat čistou a univerzální láskou.
Články e-mailem
Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky
Čtrnáctideník Monitor
Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.