Guardini: Byl zahájen proces blahořečení

08.11.2017, Katolisch.de

Procesy blahořečení Romana Guardiniho a bojovníka proti nacismu Fritze Michaela Gerlicha mají být zahájeny 16. prosince. Oba procesy mají oficiálně začít slavnostní bohoslužbou v mnichovské katedrále, jak oznámilo arcibiskupství Mnichov a Freising. Arcidiecéze ohlašovala započetí procesů již v létě.


Teolog Romano Guardini (1885-1968) je považován za jednoho z nejvýznamnějších filozofů náboženství 20. století. Navíc byl důležitým protagonistou liturgického hnutí, které zahájilo liturgickou reformu Druhého vatikánského koncilu. Samotného koncilu se však Guardini neúčastnil. Učil mimo jiné v Berlíně, Tübingen a Mnichově, kde byl spoluzakladatelem bavorské Katolické akademie.

Fritz Michael Gerlich (1883-1934) byl 30. června 1934 jako odbojář zavražděn v koncentračním táboře Dachau. Již v roce 1931 se tento publicista vyjadřoval jasně proti národním socialistům. Krátce po takzvaném uchopení moci byl na příkaz Hitlera v březnu 1933 uvězněn. V letech 1920-1928 byl Gerlich šéfredaktorem listu „Münchner Neuesten Nachrichten“, předchůdce „Süddeutsche Zeitung“. Od roku 1930 vydával protestní časopis „Der gerade Weg“ (Správná cesta). Gerlichovo blahořečení by se mělo zakládat na uznání jeho mučednictví.Další články


Kam to vlastně jdu a proč?

22.05.2023, RC Monitor 10/2023

Ve čtrnácté kapitole Janova evangelia říká Pán Ježíš Tomášovi: „Já jsem cesta pravda a život, nikdo nepřichází k Otci než skrze mne“. Z toho může vyvstat zcela osobní otázka; jdu já tou správnou cestou? Je má cesta pravdivá a opravdová a vede k životu?


načíst další


Články e-mailem

Týdenní přehled nových článků přímo do vaší e-mailové schránkyČtrnáctideník Monitor

Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.MONITOR - svět katolickýma očima

redakce@rcmonitor.cz

© 2002-2023 Res Claritatis, z.s.