13.01.2018, Saint Adday
Mše byla zahájena iráckou hymnou za přítomnosti několika významných osobností z Ninive, jako byl například generál Najem al-Jubouri, policejní velitel Wathiq Al-Hamdani, rektor mosulské univerzity prof. Dr. Obay Al-Dewachi, rektor ninivské univerzity prof. Dr. Muzahim Al-Khayatt, zástupci kmenů a náboženských organizací a velký zástup věřících.
Za zmínku stojí i skutečnost, že muslimská mládež z Mosulu pomáhala odklízet trosky a připravit kostel k oslavám narození Ježíše Krista a k povzbuzení křesťanů k návratu do města, jež bylo původně křesťanské a v němž vznikla chaldejská liturgie. Dalším slibným projevem tolerance byl deset metrů vysoký vánoční strom umístěný a nazdobený na náměstí.
Vydávání Monitoru je financováno výhradně z dobrovolných darů Vás, čtenářů. Budeme vděční, pokud se rozhodnete Monitor podpořit darem, abychom mohli v této službě pokračovat.
Ve svém kázání patriarcha Sako poblahopřál lidu z Ninive k osvobození města od Islámského státu a k oslavám Vánoc 2017 v Mosulu; ocenil mladé muslimy, kteří pomáhali s úklidem kostela a jeho přípravou na tuto „mimořádnou“ slavnost; vyzdvihl význam toho, že se křesťanští i muslimští duchovní zaměřují na budování osvícené lidské bytosti, jež s pomocí Boží lásky a milosrdenství představuje skutečný kostel či mešitu, a nesoustředí se jen na kamenné budovy.
Jeho Blaženost dále naznačila, že po třech a půl letech ničení nás naše láska k Bohu a k sobě navzájem přivedla o těchto požehnaných vánočních svátcích, abychom se tu shromáždili a modlili se za mír a stabilitu v tomto starobylém městě, jako se to děje i v ostatních iráckých městech a v celém regionu. Rok 2018 je již nedaleko a všichni vyhlížíme lepší a úspěšnější budoucnost.
Patriarcha Sako dodal, že Kristovo narození přineslo mír, lásku a celosvětové bratrství. To vyjadřuje andělský chvalozpěv: „Sláva na výsosotech Bohu a na zemi pokoj lidem dobré vůle.“ Ve skutečnosti to je reálný, dlouhodobý projekt ztělesněný Kristem, jenž by se měl zabydlet v srdci každého člověka, aby ve světě zavládl mír.
Při této příležitosti vyzýváme všechen mosulský lid, aby pozvedl svůj hlas k potlačení temnoty extremismu, diskriminace a konfliktů a nahradil ji pokojem, tolerancí, láskou, svobodou, důstojností a kultivovaností. Právě to udělali tito mladí muslimové a my vyzýváme mladé křesťany, jezídy a další menšiny, aby se k nim připojili. Tato solidarita v různorodosti je nadějí, která povzbudí vysídlené rodiny k návratu do Mosulu a k pokojnému a radostnému životu.
Jeho Blaženost uzavřela: „Toto je křehký a nebezpečný obrat, proto musíme přemýšlet o nových způsobech řešení problémů prostřednictvím pokojného dialogu, porozumění, respektu a solidarity. Měli bychom jeden druhému podávat ruku a bránit Mosul, naši vlast, soužití a dobré vztahy. Musíme se rovněž zříci extremismu, násilí, sektářství, konfliktů a vyhýbat se kapitulantství, jež by nakonec znamenalo předat naši vlast těm, kdo se snaží rozsívat konflikty.
A na závěr věřím, že musíme být umírnění, mít otevřenou mysl a vrátit se k ústavnímu, právnímu a státnímu myšlení, abychom podporovali, uchovávali a bránili práva a důstojnost nás všech.
My křesťané jsme součástí této různorodé a nádherné irácké tkaniny a musíme zůstat spjatí s naší vlastí a proměnit ji ve svědectví lásky, míru, spolupráce a prosperity.
Všem Iráčanům přeji požehnaný rok míru, stability a prosperity.
24.06.2026, RC Monitor 12/2026
Svatí překračují hranice i časy, protože jejich život je Boží odpovědí na konkrétní potřeby lidí. Jan Nepomuk Neumann, šumavský rodák z Prachatic a biskup ve Filadelfii, ukazuje, že věrnost Kristu může rozkvést i uprostřed rychle se měnícího světa. Neodešel za oceán, aby udělal kariéru, ale proto, že slyšel volání tam, kde „byl žádaný“.
16.06.2026, RC Monitor 11/2026
Intronizace nového pražského arcibiskupa Stanislava Přibyla jsem se účastnila osobně. I když jsem nemohla vidět detaily, které zprostředkovávala televize, můžu mluvit o celkové atmosféře, vanutí Ducha sv. či jak jinak přesně nazvat duchovní dojem z obřadu, který může pocítit každý, i když stojí vzadu a nevidí nic.
17.06.2026, RC Monitor 11/2026
Současný člověk slyší slovo „hierarchie“ velmi nerad – pokud se ovšem nenachází na vrcholu pomyslné pyramidy. Připomíná mu moc, nerovnost, někdy i zneužití autority. Není proto divu, že otázka, proč má Církev biskupy, kněze a jáhny, zaznívá čím dál častěji. Neměla by být spíše společenstvím rovných lidí, bez pevné struktury?
Články e-mailem
Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky
Čtrnáctideník Monitor
Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.