Poutníci na Velehradě řekli své ANO Bohu i Panně Marii

05.07.2018, Cirkev.cz

Více než třicet tisíc poutníků a s nimi symbolicky celý národ dnes, při slavnostní bohoslužbě u příležitosti státního svátku sv. Cyrila a Metoděje, obnovilo své zasvěcení Bohu skrze Pannu Marii. Při mši svaté, kterou před poutní bazilikou celebrovala dvacítka biskupů a s nimi desítky kněží, byla vystavena také cenná relikvie, lebka sv. kněžny Ludmily.


Program v poutním areálu probíhal už od brzkých ranních hodin; lidé se mohli zapojit například do přepisování Bible, navštívit řadu stánků a také uctít ostatky sv. Ludmily, přivezené sem v rámci oslavy stého výročí vzniku Československa z Prahy.

Vydávání Monitoru je financováno výhradně z dobrovolných darů Vás, čtenářů. Budeme vděční, pokud se rozhodnete Monitor podpořit darem, abychom mohli v této službě pokračovat.

Cenná relikvie byla poté přenesena k hlavnímu oltáři, který se v 10.30 stal dějištěm hlavní bohoslužby. Jako její hlavní celebrant přivítal všechny přítomné Dominik kardinál Duka OP a připomenul, že Velehrad je spojen nejen se slovanskými věrozvěsty, ale také právě se sv. Ludmilou, která zde podle tradice přijala křest. „Přijmout křest znamená přijmout kříž, který je znakem naší křesťanské civilizace,“ dodal a upozornil i na řadu letošních tzv. osmičkových výročí vždy spjatých s Velehradem.

Olomoucký arcibiskup Jan Graubner ve své homilii upozornil na letošní výročí – vznik Československa, události předcházející druhé světové válce, nástup komunismu, pražské jaro a sovětskou invazi i vznik samostatné ČR. Při pohledu zpět je podle něj namístě děkovat, ale také být kritický. „Neseme zodpovědnost za skutečnosti, které nahánějí strach nejen tím, že roste politický vliv potomků komunistických diktátorů,“ připustil a upozornil na „novou tvář marxistické ideologie“, která „bere svobodu, rozvrací řád a budí nenávist“, zpochybňuje právo na život od početí až do přirozené smrti, rozdílnost muže a ženy nebo právo dětí na bezpečné prostředí opírající se o manželství a věrnost jejich rodičů.

Na jeho slova plynule navázal obřad vyznání víry s obnovou křestního vyznání a zasvěcením se Panně Marii. „Chceš jako Maria žít podle Božího slova, aby se vtělovalo do tvých skutků? Chceš jako Maria hledat dobro druhých? Chceš jako Maria přispět k povznesení naší kultury úctou ke každému člověku?“ ptal se kardinál Duka přítomných a třicet tisíc přítomných na otázky odpovídalo svým „Ano“. V závěrečné modlitbě tohoto obřadu pak pražský arcibiskup zasvětil Panně Marii a skrze ni Bohu celý národ, „aby v nás i skrze nás mohl budovat své království pravdy, spravedlnosti, lásky a pokoje.“

V samotném závěru bohoslužby byla předána tradiční ocenění České biskupské konference. Řád sv. Cyrila a Metoděje převzala malířka Bedřiška Znojemská. Děkovným uznáním ČBK byla oceněna sestra Česlava Talafantová OP, za niž cenu převzala její představená, a také P. Angelik Zdeněk Mička OP. Pamětní medaili ČBK obdržel diplomat Pavel Vošalík, dále Luděk Navara a Miroslav Kasáček, kteří se dlouhodobě zasazují o odkrývání zvůle totalitních režimů, manželé Eva a Josef Jelínkovi za svou službu v oblasti ochrany života a rodiny a také bývalý rektor Nepomucena P. Petr Šikula – i tato cena byla předána v zastoupení.


Další články



Utrpení Kristovo, posiluj mě!

24.06.2026, RC Monitor 12/2026

Svatí překračují hranice i časy, protože jejich život je Boží odpovědí na konkrétní potřeby lidí. Jan Nepomuk Neumann, šumavský rodák z Prachatic a biskup ve Filadelfii, ukazuje, že věrnost Kristu může rozkvést i uprostřed rychle se měnícího světa. Neodešel za oceán, aby udělal kariéru, ale proto, že slyšel volání tam, kde „byl žádaný“.

Habemus…

16.06.2026, RC Monitor 11/2026

Intronizace nového pražského arcibiskupa Stanislava Přibyla jsem se účastnila osobně. I když jsem nemohla vidět detaily, které zprostředkovávala televize, můžu mluvit o celkové atmosféře, vanutí Ducha sv. či jak jinak přesně nazvat duchovní dojem z obřadu, který může pocítit každý, i když stojí vzadu a nevidí nic.

Aby Církev zůstala Kristova

17.06.2026, RC Monitor 11/2026

Současný člověk slyší slovo „hierarchie“ velmi nerad – pokud se ovšem nenachází na vrcholu pomyslné pyramidy. Připomíná mu moc, nerovnost, někdy i zneužití autority. Není proto divu, že otázka, proč má Církev biskupy, kněze a jáhny, zaznívá čím dál častěji. Neměla by být spíše společenstvím rovných lidí, bez pevné struktury?


načíst další


Články e-mailem

Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky



Čtrnáctideník Monitor

Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.





MONITOR - svět katolickýma očima

redakce@rcmonitor.cz

© 2002-2026 Res Claritatis, z.s.