Španělský kongres souhlasí s projednáním návrhu zákona o eutanazii

29.06.2018, CNA

Dolní komora španělského parlamentu souhlasí s projednáním návrhu zákona, kterým by se legalizovala eutanazie. Poslanci kongresu v úterý hlasovali v poměru 208-133 pro projednání návrhu, který předložila Socialistická strana (PSOE). Adriana Lastra, mluvčí PSOE, uvedla, že návrh byl vytvořen podle vzoru belgické, nizozemské a lucemburské legislativy.


Pokud bude schválen, staří lidé s vážným, chronickým onemocněním a ti, kdo se nacházejí v terminálním stadiu nemoci, budou moci žádat o asistovanou sebevraždu hrazenou ze systému zdravotního pojištění.

Dříve než bude pacientům podána smrtící látka, budou muset získat schválení od dvou lékařů a zopakovat své přání zemřít 15 dní po své první žádosti.

Pacienti, kteří již nejsou schopni učinit rozhodnutí, ale dříve uvedli, že chtějí být usmrceni eutanazií, by taktéž byli pro tento zákrok způsobilí.

Vydávání Monitoru je financováno výhradně z dobrovolných darů Vás, čtenářů. Budeme vděční, pokud se rozhodnete Monitor podpořit darem, abychom mohli v této službě pokračovat.

Návrh podporuje několik španělských stran napříč celým politickým spektrem.

Největším odpůrcem návrhu je Lidová strana (PP). Podle listu El Pais mluvčí PP Pilar Cortésová nazvala úterý „smutným dnem“. Řekla, že je politickým selháním vlády, když nedokáže „nabídnout jiné řešení než smrt“.

„Hovořit o eutanazii znamená hovořit o selhání, přiznat politickou, profesionální a lékařskou porážku,“ uvedla. Cortésová rovněž varovala před možností zneužití a podotkla, že v Nizozemsku, kde je eutanazie legální, podle odhadů ročně dochází k asi 1000 případům nedobrovolné eutanazie. Řekla, že „postupem času se mimořádné případy stanou zcela běžnými“, protože smrtící látka je finančně výhodnější než jiné lékařské postupy.

Minulý měsíc dolní komora souhlasila s projednáním podobného, ač ne tak konkrétního návrhu zákona, který by legalizoval asistovanou sebevraždu. Tento návrh, předložený katalánským regionálním parlamentem, neuváděl konkrétní podmínky, za kterých by se asistovaná sebevražda povolovala.

Španělští biskupové se ve svém prohlášení minulý měsíc vyslovili proti snahám legalizovat eutanazii a uvedli, že to, „co si pacienti a jejich rodiny skutečně přejí, je pomoc při řešení problémů a osobních a rodinných potíží, které nastávají v posledních chvílích života“.

Vyzvali k přijetí takových zákonů, které respektují život a napomohou k úlevě od bolesti, zlepší kvalitu života, podpoří rodiny a nabídkou duchovní a emocionální pomoc při přípravě na smrt.

„Je pozoruhodné, že je předkládán zákon o eutanazii, ačkoli stát zatím nepřijal žádný zákon o paliativní péči,“ uvedli biskupové. „Právě takovou péči požaduje většina společnosti a zejména zdravotníci.“



Další články



Utrpení Kristovo, posiluj mě!

24.06.2026, RC Monitor 12/2026

Svatí překračují hranice i časy, protože jejich život je Boží odpovědí na konkrétní potřeby lidí. Jan Nepomuk Neumann, šumavský rodák z Prachatic a biskup ve Filadelfii, ukazuje, že věrnost Kristu může rozkvést i uprostřed rychle se měnícího světa. Neodešel za oceán, aby udělal kariéru, ale proto, že slyšel volání tam, kde „byl žádaný“.

Habemus…

16.06.2026, RC Monitor 11/2026

Intronizace nového pražského arcibiskupa Stanislava Přibyla jsem se účastnila osobně. I když jsem nemohla vidět detaily, které zprostředkovávala televize, můžu mluvit o celkové atmosféře, vanutí Ducha sv. či jak jinak přesně nazvat duchovní dojem z obřadu, který může pocítit každý, i když stojí vzadu a nevidí nic.

Aby Církev zůstala Kristova

17.06.2026, RC Monitor 11/2026

Současný člověk slyší slovo „hierarchie“ velmi nerad – pokud se ovšem nenachází na vrcholu pomyslné pyramidy. Připomíná mu moc, nerovnost, někdy i zneužití autority. Není proto divu, že otázka, proč má Církev biskupy, kněze a jáhny, zaznívá čím dál častěji. Neměla by být spíše společenstvím rovných lidí, bez pevné struktury?


načíst další


Články e-mailem

Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky



Čtrnáctideník Monitor

Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.





MONITOR - svět katolickýma očima

redakce@rcmonitor.cz

© 2002-2026 Res Claritatis, z.s.