04.07.2018, Catholic Herald
I když připouštějí, že učení Humanae vitae je možná „nemoderní“, dodávají, že to neznamená, že by bylo nepravdivé.
„Sex nikdy nemůže být skutečně nezávazný, protože je ve své podstatě naplněn smyslem – a to vzájemnou láskou manželů a otevřeností novému životu. Proto je třeba respektovat integritu pohlavního aktu. Svolení k sexu má naplňovat jeho plný význam, že se manželé mohou jeden druhému plně darovat ve vzájemné lásce.
Dopis přichází před říjnovou synodou o mládeži, kdy se biskupové budou zabývat pastoračními přístupy Církve k mladým lidem. Pracovní dokument pro synodu uvádí, že mladí katolíci jsou názorově rozděleni v otázkách, jako je sexualita a gender.
Vydávání Monitoru je financováno výhradně z dobrovolných darů Vás, čtenářů. Budeme vděční, pokud se rozhodnete Monitor podpořit darem, abychom mohli v této službě pokračovat.
Dopis přichází také po podobném prohlášení u příležitosti 50. výročí vydání encykliky Humanae vitae, které podepsalo 500 britských kněží. Duchovní v něm uvedli, že pro budoucnost našeho národa, jak katolíků, tak nekatolíků, je nezbytná „pravá ,lidská ekologie‘, znovuobjevení přirozenosti a respektování lidské důstojnosti“.
„Navrhujeme znovu objevit poselství Humanae vitae, ne jenom ve věrnosti evangeliu, ale jako klíč k uzdravení a opravdovému rozvoji naší společnosti.“
Plné znění dopisu:
Říká se, že katolické učení o antikoncepci zaostává za „společenskými změnami“ (dopis, 22. června). Nesmíme se však nechat zmást a nepovažovat to, co je nemoderní, za nepravdivé. Žít v čistotě je náročné a znamená to jít proti současné kultuře, ale je to prospěšné pro vztahy. Připomíná nám to, že člověk, který nás přitahuje, není věcí k použití, ale rovnoprávná lidská bytost, kterou máme milovat, ctít a jednat s ní s úctou. Filosofka Elizabeth Anscombeová správně podotkla, že „v této antikoncepční době“ začíná být sex pokládán za „nic víc než jakýsi druh vášnivějšího polibku, který by mohlo být nezdvořilé odmítnout“.
V jádru cudnosti je prostá, avšak revoluční myšlenka, že jsme stvořeni pro lásku a že sexualita nám byla dána proto, abychom toto poslání naplňovali. Proto, jak řekl papež František, „Božím obrazem je manželský pár“. Sex nikdy nemůže být skutečně nezávazný, protože je ve své podstatě naplněn smyslem – a to vzájemnou láskou manželů a otevřeností novému životu. Proto je třeba respektovat integritu pohlavního aktu. Svolení k sexu má naplňovat jeho plný význam, že se manželé mohou jeden druhému plně darovat ve vzájemné lásce.
Jakožto mladí katoličtí laici žijící v Británii, kteří se domnívají, že toto učení o sexualitě je krásné a prorocké, bychom proto rádi potvrdili, že encyklika Humanae vitae je pro naši generaci – a jistě i pro následující generace – velmi důležitá.
03.06.2026, RC Monitor 10/2026
Známá katechetická anekdotická otázka zní: „Proč při nedělní mši sv. následuje po kázání krédo?“ Odpověď říká: „Abychom vyznali víru, kterou jsme během homilie ztratili.“ Církev nicméně zařadila do slavnostní mešní liturgie toto společné vyznání víry z hlubších důvodů.
29.05.2026, RC Monitor 10/2026
Mnohé, věřící i nevěřící, šokovala zpráva o krádeži lebky sv. Zdislavy. Krádež, ke které došlo týden před výročím jejího svatořečení a v měsíci, kdy slavíme její svátek, je pro mne nepochopitelná. Již v úterý 12. května se mluvilo a psalo o motivaci a teorie se jistě budou množit do té doby, než bude jasno. Něco takového se nestává každý den a my jen můžeme spekulovat, o co vlastně zlodějovi šlo.
01.06.2026, RC Monitor 10/2026
Náš Pán dává příklad otcům diecézí, farností a rodin. Letošní Velikonoce byly prvními s naším novým papežem Lvem XIV. Velmi mě proto zajímalo, jak je papež pojme. Zvláště mne zajímala liturgie Zeleného čtvrtku. Zaujalo mne, že papež Lev umyl nohy dvanácti kněžím své diecéze. Jedenáct z nich byli novokněží, které loni vysvětil, dvanáctým byl spirituál budoucích kněží v Pontifikálním římském semináři.
Články e-mailem
Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky
Čtrnáctideník Monitor
Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.