Australský stát schválil návrh zákona umožňujícího potraty až do narození

23.10.2019, Life News

Propotratoví politici slavili poté, co australský stát Nový Jižní Wales legalizoval zabíjení nenarozených dětí až do narození. Kontroverzní zákon umožňuje potraty z jakéhokoli důvodu až do 22. týdne těhotenství a do narození se svolením dvou lékařů a nemocniční komise, uvádí list The Independent.


Zákonodárci v horní a dolní komoře ignorovali silnou opozici občanů Nového Jižního Walesu a návrh zákona s několika málo pozměněními velmi rychle schválili. Podle listu The Sydney Morning Herald poslanec Alex Greenwich, hlavní podporovatel zákona, a další propotratoví politici se během oslav objímali a radovali. „Potraty byly v Novém Jižním Walesu dekriminalizovány. Je mi líto, že to trvalo tak dlouho,“ řekl po hlasování Greenwich. Ale Margaret Tigheová, prezidentka hnutí Right to Life Australia, nad touto zprávou truchlila.

„Dnes není v Novém Jižním Walesu žádný důvod k oslavám, když v parlamentu zazněl umíráček nenarozeným dětem v děloze – potraty jsou nyní povoleny až do narození,“ uvedla.

Tigheová prohlásila, že zákon neposkytuje ochranu dětem, které se po tzv. nepovedených potratech narodí živé. Vyjádřila obavy i kvůli nedostatečné ochraně výhrad svědomí pro zdravotnické pracovníky.

„Jsme hrdí na mnoho poslanců parlamentu Nového Jižního Walesu, kteří se neochvějně zastávali života a předkládali jeden pozměňovací návrh za druhým, aby tento strašlivý zákon alespoň zmírnili,“ uvedla.

Vydávání Monitoru je financováno výhradně z dobrovolných darů Vás, čtenářů. Budeme vděční, pokud se rozhodnete Monitor podpořit darem, abychom mohli v této službě pokračovat.

Propotratoví zákonodárci odmítli dlouhý seznam změn, včetně opatření k zákazu prodeje částí těl potracených dětí a požadavek léků tišících bolest pro nenarozené děti schopné cítit bolest. Přijali pozměňovací návrhy na ochranu nenarozených dětí před potraty kvůli výběru pohlaví a doplnili alespoň nějakou ochranu výhrady svědomí pro pro-life zdravotnické pracovníky.

Propotratoví aktivisté se snažili prosadit tento radikální zákon o potratech co nejrychleji. Návrh zákona prošel dolní komorou parlamentu v srpnu, jen několik dní poté, co ho propotratoví zákonodárci předložili.

Katolický arcibiskup Anthony Fisher ze Sydney po čtvrtečním hlasování řekl, že to je možná ten nejhorší zákon, jaký byl v Novém Jižním Walesu v moderní době přijat.

„... představuje dramatické zřeknutí se odpovědnosti za ochranu nejzranitelnějších členů naší společnosti,“ řekl Fisher. Herald dále uvedl: Při posledním pokusu o zablokování zákona podepsalo 10 poslanců z legislativní rady horní komory protest, který byl ve čtvrtek odpoledne doručen guvernérovi.

Protest nebude mít žádný vliv, byl však poslední možností, jak mohli poslanci vyjádřit svůj odpor.

V srpnu se v Sydney sešly tisíce obhájců života a naléhali na politiky, aby v jejich státě chránili práva nenarozených dětí. Pro-life hnutí se však setkalo s obtěžování a výhrůžkami smrtí. Policie obvinila dva lidi z vyhrožování smrtí pro-life poslancům a třetího za údajné plivání na pokojné pro-life demonstranty.

Nový Jižní Wales byl posledním australským státem, který chránil nenarozené děti před potratem. Nyní jsou potraty legální v celé zemi. VOA News uvádí, že v Austrálii je potratem každoročně zabito 65 000 až 80 000 nenarozených dětí. Tyto počty by v důsledku hlasování v Novém Jižním Walesu mohly ještě narůstat.

Newyorští zákonodárci podobně oslavovali v lednu, kdy byl prosazen radikální zákon legalizující potraty v podstatě z jakéhokoli důvodu až do narození.


Další články



Utrpení Kristovo, posiluj mě!

24.06.2026, RC Monitor 12/2026

Svatí překračují hranice i časy, protože jejich život je Boží odpovědí na konkrétní potřeby lidí. Jan Nepomuk Neumann, šumavský rodák z Prachatic a biskup ve Filadelfii, ukazuje, že věrnost Kristu může rozkvést i uprostřed rychle se měnícího světa. Neodešel za oceán, aby udělal kariéru, ale proto, že slyšel volání tam, kde „byl žádaný“.

Habemus…

16.06.2026, RC Monitor 11/2026

Intronizace nového pražského arcibiskupa Stanislava Přibyla jsem se účastnila osobně. I když jsem nemohla vidět detaily, které zprostředkovávala televize, můžu mluvit o celkové atmosféře, vanutí Ducha sv. či jak jinak přesně nazvat duchovní dojem z obřadu, který může pocítit každý, i když stojí vzadu a nevidí nic.

Aby Církev zůstala Kristova

17.06.2026, RC Monitor 11/2026

Současný člověk slyší slovo „hierarchie“ velmi nerad – pokud se ovšem nenachází na vrcholu pomyslné pyramidy. Připomíná mu moc, nerovnost, někdy i zneužití autority. Není proto divu, že otázka, proč má Církev biskupy, kněze a jáhny, zaznívá čím dál častěji. Neměla by být spíše společenstvím rovných lidí, bez pevné struktury?


načíst další


Články e-mailem

Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky



Čtrnáctideník Monitor

Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.





MONITOR - svět katolickýma očima

redakce@rcmonitor.cz

© 2002-2026 Res Claritatis, z.s.