Týden ve světě katolickýma očima - 7. 5. 2020

07.05.2020, RCM

Vatikán představil pastorační směrnice o tzv. „vnitřních vysídlencích“: osobách donucených k přesídlení v rámci své vlastní země. Dokument obsahující 122 směrnic vypracovala Sekce pro migranty a uprchlíky vatikánského Úřadu pro integrální lidský rozvoj. Sloužit má jako konkrétní podpora pro lidi žijící na existenciálních periferiích a – na rozdíl od běženců směřujících do jiných zemí – často opomíjených.


Vatikánská Kongregace pro nauku víry rozhodla, že belgické psychiatrické léčebny, které vlastní kongregace Bratří milosrdné lásky, nesmějí nadále vystupovat jako katolické nemocnice. Důvodem je neochota vzdát se provádění euthanasie, povolené od roku 2017. Kongregace pro nauku víry zdůraznila, že „euthanasie zůstává nepřípustná, a to i v extrémních případech.“

Kardinál Sarah prohlásil, že mnohé návrhy na způsob podávání eucharistie v čase pandemie jsou „čiré šílenství“. „Bůh si zaslouží úctu: nemůžete ho strčit do pytlíku! Nevím, kdo takovou absurditu mohl vymyslet. Nejsme v supermarketu,“ prohlásil prefekt Kongregace pro liturgii a svátosti. Podobně kritizuje opatření zavedená ve Spojených státech známý blogující kněz J. Zuhlsdorf: „Jako kdyby přijímání na ruku už nebylo dost zlé – a je to ohavnost –, teď kněžím říkají, že mají hostii lidem na ruku upustit z výšky!“

Sandro Magister podává v rozsáhlém článku přehled revolučních požadavků obsažených v dokumentech německé Synodální cesty.

Kardinál Brandmüller kritizuje prohlášení německých biskupů k 75. výročí konce 2. světové války, v němž obviňují své předchůdce ze spoluviny na válce. „Znovu začínáme posuzovat minulost ve světle současných požadavků politické korektnosti,“ prohlásil Brandmüller a poukázal na to, že i současná generace biskupů se bude mít z čeho zodpovídat: například z mlčení k tomu, když kancléř Helmut Kohl v Německu zaváděl potraty.

Vydávání Monitoru je financováno výhradně z dobrovolných darů Vás, čtenářů. Budeme vděční, pokud se rozhodnete Monitor podpořit darem, abychom mohli v této službě pokračovat.

Německá iniciativa Maria 1.0 poděkovala biskupům Řezna, Pasova a Augsburgu, že s ohledem na pokračující epidemii obnovili zasvěcení svých diecézí Matce Boží. Hnutí Maria 1.0 založila v reakci na vznik feministického hnutí Maria 2.0 Johanna Stöhr, aby ukázala, že „existují i ženy, které jsou věrné učení Církve“.

Irská Komise pro vztahy na pracovišti rozhodla, že katolická škola se dopustila diskriminace proti ateistickému studentovi, když stanovila, že studentům, kteří se zúčastní sborového zpěvu při obřadu prvního svatého přijímání, bude odpuštěn domácí úkol. „Cítili jsme, že naše dítě bylo vyčleněno a potrestáno za to, že není katolíkem,“ uvedla matka dotyčného chlapce, která na školu podala stížnost. Komise škole uložila pokutu 5000 eur a požaduje, aby svá vnitřní pravidla uvedla do souladu se zákonem o rovném zacházení.

Steven D. Smith reaguje historicko-právní analýzou problému na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že chystá „zásadní krok“ k obnově možnosti modlitby ve školách. Školní modlitby zakázal ve spojených státech Nejvyšší soud dvěma výroky v letech 1962 a 1963 jako protiústavní. „Výsledkem bylo masivní pobouření veřejnosti, ale soud se zakopal ve svých pozicích a rozšířil zákaz i na další formy školní modlitby, a dokonce zrušil státní zákon požadující, aby vyučování začínalo chvílí ticha určené k zamyšlení, nebo dobrovolné modlitbě.“ Smith kritizuje principy těchto soudních rozhodnutí jako nekonsistentní: „Důsledně ’sekulární‘ vládu lze pokládat za ’neutrální‘ vůči náboženství pouze za předpokladu, že náboženství je bytostně soukromou záležitostí. Ale tento předpoklad je mylný. Jakmile uznáme, že některá náboženství, či dokonce jejich většina, mají veřejný rozměr s důsledky pro správu věcí veřejných, důsledně sekulární vládu už nemůžeme pokládat za neutrální: neboť nad takovými náboženstvími ohrnuje nos a implicitně je odmítá. Je to stejné, jako říci, že firma musí být nestranická, a proto bude najímat a obsluhovat pouze Demokraty.“

Čínští křesťané varují, že náboženské pronásledování v Číně je mnohem horší, než jak je popisuje nejnovější výroční zpráva americké Komise pro mezinárodní náboženskou svobodu. I z této zprávy je ovšem zřejmé, že tajná dohoda mezi Čínou a Vatikánem „situaci čínských křesťanů nijak nezlepšila“, tvrdí Elizabeth Yore.

Otec Raymond J. de Souza vypočítává „7 poučení z liturgické karantény pro post-koronavirové katolíky“:

  • Mešní formulář „v čase pandemie“ nám připomíná, že Církev nabízí více než 50 mešních formulářů pro nejrůznější příležitosti.
  • Vzhledem k nepřítomnosti lidu na velikonoční vigilii nebylo možné obhajovat zmenšení počtu čtení „pastoračními důvody“. Snad aspoň někteří zachovají úplnou liturgii i příští rok, spolu s lidem.
  • Pozdravení pokoje: ještě než byly mše svaté úplně zakázány, spočívalo jedno z opatření v nahrazení podání ruky úklonou. Toto gesto vyjadřuje jistou důstojnost a úctu, která je sekulárnímu podání ruky cizí: nemohli bychom je zachovat?
  • Mimořádné okolnosti nám připomněly, že mše svatá nemusí být nutně spojena se svatým přijímáním: mnozí k přijímání přistupovali automaticky i tehdy, když by neměli.
  • Bez možnosti přijímat svátosti si mnozí museli přečíst mešní čtení doma. Ale na tom není nic špatného: Písmo by mělo být centrem domácí církve. Pandemie nám připomněla přítomnost Krista v Božím Slově.
  • Pandemie nám připomněla, že katolický život se neredukuje jen na svátosti, ale obsahuje i další formy pobožnosti.
  • Pro kněze, kteří (snad z důvodu zaneprázdněnosti) opustili zvyk říkat modlitby k oblékání liturgických rouch, je vhodná příležitost, aby se k nim vrátili. Teď je na to času dost!

Lukáš Novák



Další články



Utrpení Kristovo, posiluj mě!

24.06.2026, RC Monitor 12/2026

Svatí překračují hranice i časy, protože jejich život je Boží odpovědí na konkrétní potřeby lidí. Jan Nepomuk Neumann, šumavský rodák z Prachatic a biskup ve Filadelfii, ukazuje, že věrnost Kristu může rozkvést i uprostřed rychle se měnícího světa. Neodešel za oceán, aby udělal kariéru, ale proto, že slyšel volání tam, kde „byl žádaný“.

Habemus…

16.06.2026, RC Monitor 11/2026

Intronizace nového pražského arcibiskupa Stanislava Přibyla jsem se účastnila osobně. I když jsem nemohla vidět detaily, které zprostředkovávala televize, můžu mluvit o celkové atmosféře, vanutí Ducha sv. či jak jinak přesně nazvat duchovní dojem z obřadu, který může pocítit každý, i když stojí vzadu a nevidí nic.

Aby Církev zůstala Kristova

17.06.2026, RC Monitor 11/2026

Současný člověk slyší slovo „hierarchie“ velmi nerad – pokud se ovšem nenachází na vrcholu pomyslné pyramidy. Připomíná mu moc, nerovnost, někdy i zneužití autority. Není proto divu, že otázka, proč má Církev biskupy, kněze a jáhny, zaznívá čím dál častěji. Neměla by být spíše společenstvím rovných lidí, bez pevné struktury?


načíst další


Články e-mailem

Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky



Čtrnáctideník Monitor

Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.





MONITOR - svět katolickýma očima

redakce@rcmonitor.cz

© 2002-2026 Res Claritatis, z.s.