28.05.2020, RCM
Populační fond OSN sponzoruje rovněž ’minimální balíček počátečních služeb‘, který má být rozesílán do všech zemí zasažených jakoukoli humanitární krizí a obsahuje soustavu nástrojů potřebných k provedení potratu.“
Německý pastorální teolog Andreas Wollbold požaduje vzhledem k poklesu příjmů z církevní daně vlivem koronavirové krize „tvůrčí destrukci“ německého systému. Podle jeho reformního návrhu by věřící svoji daň směřovali přímo farnostem či klášterům podle své volby. „Živá církevní centra by se tak posílila,“ domnívá se Wollbold. Agentura CNA mezitím informovala o rekordním exodu německých věřících z mnichovské arcidiecéze v roce 2019: Církev tam v tomto roce formálně opustilo 10 744 věřících (o pětinu více než v minulém roce). Formální vystoupení z Církve je jediný způsob, jak se němečtí věřící mohou vyhnout placení církevní daně; pak už ale nemohou přistupovat ke svátostem a nemohou mít církevní pohřeb. Navzdory trvalému poklesu německých katolíků příjmy německé církve z církevní daně doposud rostly.
Vydávání Monitoru je financováno výhradně z dobrovolných darů Vás, čtenářů. Budeme vděční, pokud se rozhodnete Monitor podpořit darem, abychom mohli v této službě pokračovat.
„Stále čekáme, až bude vyvozena plná zodpovědnost za zneužívání,“ tvrdí Gerald E. Murray, který shrnuje současný stav (ne)řešení tohoto problému v Církvi a upozorňuje, že dva roky po veřejném odhalení zločinů laicizovaného kardinála McCarricka Vatikán stále nezveřejnil výsledky svého – dávno dokončeného – vyšetřování. „Hněv a frustraci z hierarchie se podaří rozptýlit, teprve až transparentnost a vyvozování zodpovědnosti začnou být opravdu vidět,“ říká Murray.
Sandro Magister referuje o mohutných oslavách pátého výročí vydání encykliky Laudato si ve Vatikánu. Magister popisuje nekonečný seznam s událostí spojených aktivit a plánů pro příští rok, podivuje se však nad naprostou absencí specificky křesťanského obsahu: „Vypadá to, jako by od slov ’Laudato si‘ vzatých z písně svatého Františka bylo odstřiženo to, co bezprostředně následuje: ’můj Pane!‘“ píše Magister.
Michael Pakaluk uvádí dvojí poučení, které si můžeme vzít z „video-mší“ konaných v době uzavření kostelů: Za prvé, mše svatá podstatně spočívá v oběti celebrované knězem, účast laiků je sice žádoucí, k esenci mše však nepatří. Za druhé, mše svatá není totéž jako svaté přijímání. Zatímco cílem mše svaté je oslava Boha skrze adoraci, díkuvzdání, modlitbu a zadostiučinění za hříchy, svaté přijímání je určeno k posvěcení duše.
Jeanne Larghero doporučuje, jak může přístup Tomáše Akvinského pomoci při přijímání důležitých rozhodnutí. Pokud nás někdo (např. naše děti) požádá o radu v podobné situaci, můžeme zvolit různé přístupy. Pohodlné řešení, které vlastně žádnou radou není, je říci „řiď se svým srdcem“; naše srdce nás ovšem nemusí vést po té nejlepší cestě. Racionální „vážení všech pro a proti“ často zapomíná, že ne všechny důvody mají stejnou váhu, a všemožné následky ani nelze rozumně předvídat. „Sdílení vlastní zkušenosti“ zase může být pro druhého omezující. Larghero proto navrhuje inspirovat se Tomášem Akvinským a důležitá rozhodnutí činit s ohledem na tři klíčové otázky: (1) Povede to k mravně dobrému životu? (2) Je na to ten pravý čas? (3) Jsem veden těmi nejlepšími motivy?
Lukáš Novák
24.06.2026, RC Monitor 12/2026
Svatí překračují hranice i časy, protože jejich život je Boží odpovědí na konkrétní potřeby lidí. Jan Nepomuk Neumann, šumavský rodák z Prachatic a biskup ve Filadelfii, ukazuje, že věrnost Kristu může rozkvést i uprostřed rychle se měnícího světa. Neodešel za oceán, aby udělal kariéru, ale proto, že slyšel volání tam, kde „byl žádaný“.
16.06.2026, RC Monitor 11/2026
Intronizace nového pražského arcibiskupa Stanislava Přibyla jsem se účastnila osobně. I když jsem nemohla vidět detaily, které zprostředkovávala televize, můžu mluvit o celkové atmosféře, vanutí Ducha sv. či jak jinak přesně nazvat duchovní dojem z obřadu, který může pocítit každý, i když stojí vzadu a nevidí nic.
17.06.2026, RC Monitor 11/2026
Současný člověk slyší slovo „hierarchie“ velmi nerad – pokud se ovšem nenachází na vrcholu pomyslné pyramidy. Připomíná mu moc, nerovnost, někdy i zneužití autority. Není proto divu, že otázka, proč má Církev biskupy, kněze a jáhny, zaznívá čím dál častěji. Neměla by být spíše společenstvím rovných lidí, bez pevné struktury?
Články e-mailem
Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky
Čtrnáctideník Monitor
Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.