Služba dušičkám

01.11.2024, RC Monitor 20/2024

Často se, nejen poslední dobou, hovoří o finanční negramotnosti a o nutnosti boje proti ní. Výsledkem tohoto „šturmování“ je, že se situace poněkud lepší. Možná je to i tím, že synové tohoto světa jsou prozíravější než ti, kteří (doufám) si ukládají poklady v nebi. Ale čas od času se setkám s určitými projevy neznalosti toho, jak ony poklady v nebi zúročit. Možná je to tím, že si děláme starosti spíše o naši současnost, která však je v porovnání s naší budoucností (ať již bude jakákoli) více než kraťoulilinká.


Vzpomínám, jak jsem jednou skupince mladých při jejich setkání položil otázku: Kolikrát za rok je možné získat plnomocné odpustky? Ani jedna odpověď nebyla správná, většina z nich se týkala „dušiček“, ale že je možné získat plnomocné odpustky 365x za rok, nevěděl nikdo. A že je možné je získat pro sebe a pro duše v očistci, věděl též málokdo. Mnozí z této informace byli i příjemně překvapeni, ale jak čas plynul, nezaregistroval jsem nijaké překvapivé zvýšení častých zpovědí ani zbožných úkonů s odpustky souvisejícími. No, říkal jsem si; hlavně že to vědí.

Vydávání Monitoru je financováno výhradně z dobrovolných darů Vás, čtenářů. Budeme vděční, pokud se rozhodnete Monitor podpořit darem, abychom mohli v této službě pokračovat.

Ano, víme všichni mnohé o tom, jak pomoci sobě i druhým (po duchovní stránce), ale občas (někdy to občas je často velmi dlouhé) se chováme jako banda finančních negramotů, kteří mohou své vklady mnohokráte zúročit vhodnou investicí, ale pro neochotu trochu se namáhat šanci prošvihnou. A přitom – známe snad lepší investici do své budoucnosti, která by se nám každodenně nabízela, než je právě investice do duší v očistci? Vím, jedna ještě lepší a účinnější se nabízí. A tou možností je mučednická smrt. Jenže ta nikdy nebývá dopřána všem. Zato služba „dušičkám“ se přímo nabízí nám všem a není omezená pouze na dušičkový oktáv, kdy je to nejsnazší. Buďme tedy moudří a moudře investujme. Jde to každý den.

P. Evermod Jan Sládek, O.Praem.


Další články



Tomáš Machula: Personalismus a jeho odpůrci

06.02.2026, KSA

Klub sv. Athanasia a Kněžské bratrstvo sv. Petra zvou na setkání pobočky KSA v Českých Budějovicích, které se uskuteční ve čtvrtek 12. února 2026.

Pět věcí, které byste měli vědět o koptských křesťanech: Kdo jsou tito sestry a bratři, pronásledovaní pro Krista?

04.03.2026, Aleteia

S příchodem zpráv o strašlivém pumovém útoku během eucharistické bohoslužby v kostele koptské pravoslavné církve v Káhiře 11. prosince 2016 se pozornost tehdy opět zaměřila na utrpení křesťanských bratří a sester na Blízkém východě. Kdo jsou koptští křesťané? Co nás s nimi spojuje?

O exorcismu s doc. Jaroslavem Brožem

02.12.2025, KSA

Klub sv. Athanasia zve na přednášku docenta Jaroslava Brože o exorcismu. Přednáška se uskuteční v úterý 16. prosince v Praze.

Papež Lev poklekl na prahu Svaté brány a ukončil jubileum

19.01.2026, Aleteia

Do Říma přišlo pro milosti Jubilea přibližně 32 000 000 lidí. Jsme zváni, abychom pokračovali v naději. Papež Lev XIV. zavřel Svaté dveře baziliky svatého Petra 6. ledna 2026 v 9:41, čímž uzavřel 28. jubileum v dějinách katolické církve.

Otázka přirozené touhy po Bohu u sv. Tomáše Akvinského

02.01.2026, KSA

Klub sv. Athanasia a Kněžské bratrstvo sv. Petra zvou na premiéru pobočky KSA v Českých Budějovicích, která se uskuteční ve čtvrtek 8. ledna 2026.

Na poušť, do ticha

22.01.2026, RC Monitor 1/2026

To nám ten rok pěkně začíná, by si mohl mnohý povzdychnout při i velmi zběžném sledování světového i tuzemského dění.


načíst další


Články e-mailem

Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky



Čtrnáctideník Monitor

Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.





MONITOR - svět katolickýma očima

redakce@rcmonitor.cz

© 2002-2026 Res Claritatis, z.s.