11.06.2025, statistikaamy.csu.gov.cz / vaticannews.va
Také v Asii se v daném období počet katolíků zvýšil (+0,6 %), a představuje zhruba 11 % celosvětové katolické populace. V roce 2023 se 76,7 % katolíků v jihovýchodní Asii soustředí na Filipínách s 93 mil. a v Indii s 23 mil.
Evropa, ačkoli v ní žije 20,4 % světové katolické komunity, potvrzuje, že je nejméně dynamickou oblastí s meziročním nárůstem počtu katolíků o pouhých 0,2 %. Tato odchylka se na druhé straně tváří v tvář téměř stagnující demografické dynamice promítá do mírného zlepšení územní přítomnosti, která v roce 2023 dosáhne téměř 39,6 %. V Itálii, Polsku a Španělsku se ke katolickému vyznání hlásí více než 90 % obyvatelstva.
Katolíků v Oceánii bylo v roce 2023 něco přes 11 milionů, což představuje nárůst o 1,9 % oproti roku 2022.
Vydávání Monitoru je financováno výhradně z dobrovolných darů Vás, čtenářů. Budeme vděční, pokud se rozhodnete Monitor podpořit darem, abychom mohli v této službě pokračovat.
Biskupů je více, kněží ubývá
Počet biskupů ve světě vzrostl z 5353 na 5430, tedy o 1,4 %. Největší relativní nárůst zaznamenali zástupci z Afriky a Asie, zatímco v Oceánii zůstává počet biskupů stabilní.
Počet katolíků připadajících na jednoho biskupa se v roce 2023 na jednotlivých kontinentech výrazně liší. Zatímco celosvětový průměr činí 259 tis. katolíků na jednoho biskupa, v Africe a Americe jsou zaznamenány hodnoty 365 tis., resp. 334 tis. katolíků. Zvláště příznivá je situace v Oceánii, kde má každý biskup na starosti 87 tis. oveček.
Na konci roku 2023 bylo v rámci 3041 církevních jurisdikcí v katolickém světě 406 996 kněží, což je o 734 méně než v roce 2022, tedy o -0,2 %. Analýza podle zeměpisných oblastí poukazuje na nárůst v Africe (+2,7 %) a Asii (+1,6 %) a pokles v Evropě (-1,6 %), v Oceánii (-1,0 %) i v Americe (-0,7 %).
Zejména v Africe je celkový nárůst počtu kněží výsledkem zvýšení počtu diecézních kněží o přibližně 3,3 % a řeholních kněží o 1,4 %. Na amerických kontinentech vyniká nárůst diecézních duchovních během sledovaného období ve Střední a Latinské Americe. V Evropě však dochází k poklesu o 1,6 % jak celkově, tak v jednotlivých složkách (diecézní a řeholní); stejný vzorec, i když s menším poklesem (-1,0 %), je pozorován v Oceánii.
Z celkového počtu kněží jich v roce 2023 žilo v Evropě 38,1 %, 29,1 % mělo svůj domicil na americkém kontinentu, 18,2 % v Asii, 13,5 % v Africe a 1,1 % v Oceánii.
Nejzřetelnější nedostatek kněží je v Jižní Americe (12,4 % kněží a 27,4 % katolíků), v Africe (13,5 % kněží a 20,0 % katolíků) a ve středoamerické kontinentální oblasti (5,4 % kněží a 11,6 % katolíků). Naopak v Severní Americe (10,3 % kněží a 6,6 % katolíků), v Evropě (38,1 % kněží a 20,4 % katolíků) a v Oceánii (1,1 % kněží a 0,8 % katolíků) je podíl kněží vyšší než podíl katolíků.
Trvalých jáhnů přibývá
Počet bohoslovců ve světě dlouhodobě klesá – z 108 481 v roce 2022 na 106 495 v roce 2023 (-1,8 %). Klesá zejména v Evropě (-4,9 %) a Asii (-4,2 %), zatímco v Africe stoupl o 1,1 %. Afrika a Asie dnes tvoří více než 61 % světových seminaristů.
Pokles se týká také zasvěcených osob – zvláště v Evropě a Americe. V roce 2023 bylo ve světě 589 423 řeholnic, což je o 1,6 % méně než před rokem. Největší podíl řeholnic (32 %) je v Evropě, následuje Asie (30 %) a Amerika (23 %). Výrazný nárůst zaznamenala Afrika (+2,2 %). Celkový počet řeholních sester je o 45 % vyšší než počet kněží.
Počet řeholníků, kteří nejsou kněžími, rovněž klesá. Výjimkou je opět Afrika, kde jejich počet vzrostl. K úbytku přispívá zejména stárnutí zasvěcených osob, zatímco počet těch, kdo řeholní život opouštějí, už není tak výrazný.
Ve skupině trvalých jáhnů došlo k nárůstu o 2,6 % na 51 433 osob. Nejvíce jich působí v Severní Americe (39 % světového počtu) a v Evropě (31 %). V Oceánii vzrostl počet jáhnů o 10,8 %, zatímco v Evropě a Africe došlo k mírnému poklesu.
15.07.2026, Spiritual Direction
Vzhledem k tomu, že už více než deset let pracuji jako pastorační pracovnice s mládeží na plný úvazek, dalo by se předpokládat, že mám disciplinovaný a bohatý modlitební život – ale vždy tomu tak nebylo. Po mnoho let jsem se modlila, kde jsem chtěla a jak jsem chtěla a kdykoli se mi zachtělo. Trvalo mi dlouho, než jsem si našla rytmus modlitby, který by mě skutečně nesl. Ráda bych vám ukázala, jak si takový rytmus vytvořit, aniž byste opakovali mnoho chyb, které jsem udělala já.
13.07.2026, RC Monitor 13/2026
V dnešní civilizaci, nasycené hédonismem, relativismem a epidemií sociálních sítí či pornografie, která degraduje ženy na pouhé objekty, je celibát kněze prorockým znamením. Pro mě celibát neznamená prázdnotu, ale naplnění duchovního otcovství, které vyvěrá z mého kněžského svěcení. Bůh mě nepovolal k tomu, aby nechal mé srdce zkamenět. Nepatřím k těm, o kterých básník Charles Péguy napsal: „Myslí si, že milují Boha, protože nemilují nikoho.“ Naopak. Celibát není jen statickým darem, ale především pokladem mého života, který musím vědomě bránit. „Neuveď nás v pokušení,“ se v modlitbě Otčenáš jistě každý den modlíte i vy. Pro mě to znamená spolupracovat s Bohem a bděle se stavět pokušením, abych dokázal milovat čistou a univerzální láskou.
10.07.2026, ACI Prensa
Papež Lev XIV. v pondělí dne 22. června 2026 ve Vatikánu hájil důstojnost lidského života v každé jeho fázi a varoval před riziky medicíny podřízené technickým nebo utilitárním kritériím. „Žádný lékař by si nikdy neměl dovolit na základě laboratorních algoritmů rozhodovat o životě lidského embrya či starší osoby,“ prohlásil během audience před členy Nadace Jérôme Lejeunea.
Články e-mailem
Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky
Čtrnáctideník Monitor
Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.