Na východě Demokratické republiky Kongo byly během adorace zabity desítky mladých lidí

19.08.2025, Aleteia

Rozhlasová stanice Okapi, zřízená pod záštitou OSN, uvádí celkem 43 mrtvých. Konžská armáda však do pondělního odpoledne potvrdila pouze 10 obětí. V neděli 27. července večer bylo při eucharistické adoraci během útoku na katolický kostel ve městě Komanda v provincii Ituri Demokratické republiky Kongo zabito nejméně 31 mladých lidí. Ozbrojenou skupinou zodpovědnou za tento útok je podle místních představitelů ADF (Allied Democratic Forces), přidružená organizace Islámského státu, která působí ve střední Africe.


K útoku došlo během noční vigilie, kde se modliteb a uctívání Eucharistie účastnily i děti a dospívající. Tato skupina se sešla v kostele na celonoční adoraci, načež tam přišli ozbrojenci, údajně s puškami a mačetami.

Svědkové a místní úřady popisovali chaotickou a pustošivou scénu. Navíc byly vypleněny a podpáleny také obchody a domovy v blízkosti kostela. Některé oběti byly zastřeleny, jiné upáleny.

„Uvnitř [kostela] a venku bylo zastřeleno více než 21 lidí a zaznamenali jsme nejméně tři uhořelá těla,“ sdělil pro Associated Press místní koordinátor občanské společnosti. „Pátrání však pokračuje.“

Otec Aime Lokana Dhego, kněz v Komandě, Francouzské tiskové agentuře řekl, že mezi mrtvými je „nejméně 31 členů hnutí Eucharistic Crusade a šest je vážně zraněných“.

Vydávání Monitoru je financováno výhradně z dobrovolných darů Vás, čtenářů. Budeme vděční, pokud se rozhodnete Monitor podpořit darem, abychom mohli v této službě pokračovat.

Informoval také, že někteří mladí lidé byli během útoku uneseni a dosud se neví, kde se nyní nacházejí.

Mučedníci na modlitbách

Paul Chu a V. J. Tarantino v krátkém příspěvku na webových stránkách Where Peter Is mezi prvními poukázali na význam skutečnosti, že se oběti účastnily eucharistické modlitby.

„Nejméně dvacet a možná i víc mladých osob zemřelo před Kristem v Nejsvětější svátosti,“ napsali.

Rozhlasová stanice Okapi, zřízená pod záštitou OSN, uvádí celkem 43 mrtvých. Konžská armáda však do pondělního odpoledne [pozn. redakce: pondělí 28.07.2025] potvrdila pouze 10 obětí. Rozdílnost údajů zrcadlí zmatek a obtížnost ověřování informací v oblastech, kde často působí ozbrojené skupiny a kde je omezená infrastruktura.

ADF je v této oblasti aktivní už více než dvacet let. Původně vznikla v devadesátých letech v Ugandě, ale později svou základnu přesunula do východní části Demokratické republiky Kongo a nyní je přidružená ke Středoafrické provincii Islámského státu.

V únoru letošního roku bylo uvnitř protestantského kostela blízko Lubera v severním Kivu nalezeno sedmdesát zavražděných civilistů, včetně žen, dětí a starých lidí. Tento masakr, připisovaný islamistické skupině ADF, potvrdila katolická charita Církev v nouzi a zpravodajská agentura Fides.

Podle sledování BBC nyní 90 % všech operací Islámského státu na celém světě provádějí jeho africké odnože.

Komanda leží podobně jako řada dalších měst této oblasti v zóně bohaté na nerostné suroviny, o kterou ozbrojené skupiny už dlouho bojují. Navzdory trvalému úsilí konžských i ugandských vojsk ADF vymýtit útoky na civilisty pokračují v podstatě bez varování a jakéhokoli předvídatelného vzorce.

Daniel Esparza
Přeložila Alena Švecová


Další články



Utrpení Kristovo, posiluj mě!

24.06.2026, RC Monitor 12/2026

Svatí překračují hranice i časy, protože jejich život je Boží odpovědí na konkrétní potřeby lidí. Jan Nepomuk Neumann, šumavský rodák z Prachatic a biskup ve Filadelfii, ukazuje, že věrnost Kristu může rozkvést i uprostřed rychle se měnícího světa. Neodešel za oceán, aby udělal kariéru, ale proto, že slyšel volání tam, kde „byl žádaný“.

Habemus…

16.06.2026, RC Monitor 11/2026

Intronizace nového pražského arcibiskupa Stanislava Přibyla jsem se účastnila osobně. I když jsem nemohla vidět detaily, které zprostředkovávala televize, můžu mluvit o celkové atmosféře, vanutí Ducha sv. či jak jinak přesně nazvat duchovní dojem z obřadu, který může pocítit každý, i když stojí vzadu a nevidí nic.

Aby Církev zůstala Kristova

17.06.2026, RC Monitor 11/2026

Současný člověk slyší slovo „hierarchie“ velmi nerad – pokud se ovšem nenachází na vrcholu pomyslné pyramidy. Připomíná mu moc, nerovnost, někdy i zneužití autority. Není proto divu, že otázka, proč má Církev biskupy, kněze a jáhny, zaznívá čím dál častěji. Neměla by být spíše společenstvím rovných lidí, bez pevné struktury?


načíst další


Články e-mailem

Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky



Čtrnáctideník Monitor

Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.





MONITOR - svět katolickýma očima

redakce@rcmonitor.cz

© 2002-2026 Res Claritatis, z.s.