Kněz a církevní právník Stanislav Přibyl kanovníkem

04.02.2026, RC Monitor 2/2026

Náš ctěný přispěvatel a autor mnoha mimořádných a hodnotných textů, kněz a církevní právník Stanislav Přibyl, byl jmenován kanovníkem Kolegiátní kapituly Všech svatých na Hradě pražském. Slavnostní instalace se uskutečnila 18. ledna 2026 v kapitulním kostele – a redakce RC Monitoru u toho byla. Událost, která přesahuje běžný rámec církevního života, je zároveň příležitostí připomenout osobnost kněze, teologa a právníka, jehož hlas dlouhodobě spoluutváří podobu našeho časopisu.


Stanislav Přibyl (*18. listopadu 1966 v Praze) je český římskokatolický kněz, odborník na církevní právo, vysokoškolský pedagog, teolog a autor řady odborných publikací.

Po absolvování Právnické fakulty Univerzity Karlovy zahájil v roce 2002 pedagogickou činnost jako odborný asistent v oboru kanonického práva na Katolické teologické fakultě UK v Praze. V letech 2003–2009 působil jako externí vyučující a následně jako interní odborný asistent na Teologické fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, kde se věnoval výuce církevního, manželského a procesního práva; od roku 2011 zde působí jako docent v těchto oborech. V akademickém roce 2025 začal opět vyučovat také na Katolické teologické fakultě Univerzity Karlovy. Od roku 2005 je jako samostatný vědecký pracovník zapojen do výzkumného záměru „Církve v českých zemích a otázka nacionalismu“ na Husitské teologické fakultě UK. Je členem Společnosti přátel beuronského umění a Slovenské společnosti kanonického práva.

Vydávání Monitoru je financováno výhradně z dobrovolných darů Vás, čtenářů. Budeme vděční, pokud se rozhodnete Monitor podpořit darem, abychom mohli v této službě pokračovat.

Stanislav Přibyl je členem pracovního výboru Společnosti pro církevní právo a redaktorem odborného časopisu Revue církevního práva. Dlouhodobě publikuje a přednáší v oblasti církevního a konfesního práva a spolupracuje s Ústavem pro vztahy státu a církví při Ministerstvu kultury Slovenské republiky v Bratislavě.

Vedle akademické práce se intenzivně věnuje také církevní službě. Čerstvě je tedy kanovníkem Kolegiátní kapituly Všech svatých na Hradě pražském a soudcem Metropolitního církevního soudu Arcidiecéze pražské. Současně působí jako rektor a statutární zástupce duchovní správy u kostela Nanebevzetí Panny Marie v Praze-Novém Městě.

Vyrůstal v prostředí, kde byla víra přirozenou součástí každodenního života. Spolu se svým bratrem ministroval v kostele sv. Jindřicha v Praze, kde jeho rodiče působili jako varhaníci. Touha po kněžství jej provázela již od dětství, avšak v podmínkách komunistického režimu se k tomuto kroku neodvážil, a proto se nejprve vydal cestou studia práva.

Zlom nastal po roce 1989, kdy se během základní vojenské služby rozhodl podat přihlášku do kněžského semináře. Akademický rok 1990/1991 strávil v Praze, v období před pozdějšími spory na teologické fakultě. Ještě před kněžským svěcením působil jako jáhen při řeckokatolických bohoslužbách, mimo jiné po boku biskupa Ljavince. Většinu svého seminárního a studijního období však prožil v Římě, v Nepomucenu a na Papežské lateránské univerzitě, kde se setkal s mezinárodním prostředím církve i s osobnostmi českého katolického exilu.

Od roku 2015 působil jako rektor kostela sv. Gabriela na pražském Smíchově, kde se dlouhodobě sloužila liturgie v tradičním římském ritu. V červenci 2016 převzal duchovní správu kostela Nanebevzetí Panny Marie a sv. Karla Velikého na Karlově. Zde pravidelně slouží mši svatou v českém jazyce i latinskou mši podle misálu z roku 1962. Podle jeho zkušenosti (a také to takto zaznělo během slavnostní kanovnické instalace) tato forma liturgie oslovuje zejména mladé lidi a početné rodiny, jež hledají hlubší a intenzivnější prožívání víry.

V roce 2021 byl pražským arcibiskupem Dominikem kardinálem Dukou zařazen mezi kněze, kterým bylo i po vydání apoštolského listu Traditionis custodes umožněno sloužit předkoncilní liturgii s minimálními omezeními. Dne 15. listopadu 2025 jej pražský arcibiskup Jan Graubner jmenoval kanovníkem Kolegiátní kapituly Všech svatých na Hradě pražském; slavnostní instalace proběhla 18. ledna 2026 v kapitulním kostele. Gratulujeme!


Další články



Z Perského zálivu do Prahy: nový nuncius přináší zkušenost církve v neklidných časech

12.06.2026, RC Monitor 11/2026

Svatý otec Lev XIV. jmenoval 25. května 2026 novým apoštolským nunciem v České republice irského arcibiskupa Eugena Martina Nugenta, dosavadního papežského vyslance v Kuvajtu, Kataru a Bahrajnu. Do Prahy tak přichází zkušený diplomat Svatého stolce, jehož služba byla po léta spojena s oblastmi poznamenanými politickým napětím, náboženskou pluralitou i obtížně udržovaným pokojem.

Stopa kanovníka Petra z Prahy

08.06.2026, RC Monitor 11/2026

V některých farnostech je již po oslavě, v jiných se blíží, slavnosti s českou stopou. Ano, je to stopa kanovníka Petra z Prahy a ona slavnost je Slavnost Těla a Krve Páně. Předpokládám, že historie a okolostojičnosti kol této slavnosti jsou erudovanému čtenářstvu tohoto periodika dostatečně známy, a tak je netřeba je připomínat a rovnou bych se přesunul k postavě pražského kanovníka, či spíše k jeho pochybnostem.

Pastýřský list biskupa Pavla Konzbula k blahořečení

06.06.2026, biskupstvi.cz

Nabízíme pastýřský list brněnského biskupa Pavla Konzbula k události blahořečení Jana Buly a Václava Drboly z neděle 8. února 2026:


načíst další


Články e-mailem

Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky



Čtrnáctideník Monitor

Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.





MONITOR - svět katolickýma očima

redakce@rcmonitor.cz

© 2002-2026 Res Claritatis, z.s.