Urbi et orbi

26.12.2006, RC, TS KBS


Při vánočním požehnání Urbi et orbi prosil papež o mír ve světě a o zastavení bratrovražedných bojů.

Tradice požehnání "Městu a světu" je velmi stará: papežové takto žehnávali ze svatopetrské baziliky, ze Svatého Jana na Lateráně a ze Santa Maria Maggiore. Po obsazení církevního státu v roce 1870 se žehnání konalo jen uvnitř svatopetrského chrámu.

Teprve v roce 1933 obnovil Pius XI. veřejný obřad z "balkónu požehnání" nad vchodem do Svatého Petra. Vznik vatikánského rozhlasu pak vytvořil z požehnání událost sledovanou na celém světě. Počet jazyků, v nichž se požehnání pronáší, stále stoupá: Pavel VI. žehnal ve 12 jazycích, Jan Pavel II. začal s 25, dnes už se užívá 60 jazyků. Osservatore Romano upozornil, že logika výběru je dána "geografií víry a utrpení", protože papež se obrací na národy, jež se probouzejí ve víře, nebo trpí a jsou pronásledované: proto např. v roce 1998 Jan Pavel II. promluvil kurdsky.


Další článkyJe slučitelné být občanem a být křesťanem?

22.09.2023, RC Monitor 17/2023

Na různých webech, kde se diskutuje o manželství (především v kontextu rozšíření instituce manželství i na homosexuální páry), se často ze strany křesťanů, kteří nejsou proti tomuto rozšíření, objevuje jedna argumentace. Ve zkrácené podobě si ji můžeme shrnout následovně: Pro mě zůstane manželství, tedy svátost manželství, výlučně heterosexuální, ale jako křesťané nemáme právo mluvit do toho, co si sekulární stát ustanoví.

Knížecí měsíc

18.09.2023, RC Monitor 17/2023

Září je pro nás měsícem svátků dvou našich knížecích postav z počátku našich křesťanských dějin. Prvou je sv. Ludmila, moudrá žena, která naší zemi přinesla křesťanství. Druhou postavou je její vnuk, sv. Václav, provolaný národem za svatého dědice země české.

Jaký život, taková smrt, jaká smrt, taková věčnost!

04.11.2023, burv.sk

Pastýřský list rožňavského biskupa Mons. Stanislava Stolárika. Napsal jej před slavností Všech svatých. Vřele doporučujeme jako vzdělávací dopis vaší pozornosti. Říká se tomu základní katecheze!

Kolik je na světě katolíků?

15.11.2023, cirkev.cz

U příležitosti 97. světového misijního dne, který se slavil v neděli 22. října, přinesla agentura Fides několik statistických údajů, které se týkají katolické církve ve světě.

Maďarský premiér Viktor Orbán ostře kritizuje EU za to, že přijímáním ideologie LGBT odmítá „křesťanské dědictví“

04.09.2023, LifeSiteNews

Evropská unie „vyrovnává svůj počet obyvatel pomocí migrace a vede LGBTQ ofenzívu proti evropským národům, které mají přátelský postoj k rodině,“ varoval maďarský předseda vlády.

Kde je Maria, tam není hřích

08.09.2023, RC Monitor 16/2023

Pouze u třech osobností slaví Církev liturgicky i den jejich pozemského narození. První je sám Spasitel – Vánoce, druhou je Jan Křtitel – 24. červen a třetí je svátek Narození Matky Boží, který slavíme 8. září – přesně 9 měsíců od Slavnosti jejího Neposkvrněného početí.


načíst další


Články e-mailem

Týdenní přehled nových článků přímo do vaší e-mailové schránkyČtrnáctideník Monitor

Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.MONITOR - svět katolickýma očima

redakce@rcmonitor.cz

© 2002-2023 Res Claritatis, z.s.