Urbi et orbi

26.12.2006, RC, TS KBS


Při vánočním požehnání Urbi et orbi prosil papež o mír ve světě a o zastavení bratrovražedných bojů.

Tradice požehnání "Městu a světu" je velmi stará: papežové takto žehnávali ze svatopetrské baziliky, ze Svatého Jana na Lateráně a ze Santa Maria Maggiore. Po obsazení církevního státu v roce 1870 se žehnání konalo jen uvnitř svatopetrského chrámu.

Teprve v roce 1933 obnovil Pius XI. veřejný obřad z "balkónu požehnání" nad vchodem do Svatého Petra. Vznik vatikánského rozhlasu pak vytvořil z požehnání událost sledovanou na celém světě. Počet jazyků, v nichž se požehnání pronáší, stále stoupá: Pavel VI. žehnal ve 12 jazycích, Jan Pavel II. začal s 25, dnes už se užívá 60 jazyků. Osservatore Romano upozornil, že logika výběru je dána "geografií víry a utrpení", protože papež se obrací na národy, jež se probouzejí ve víře, nebo trpí a jsou pronásledované: proto např. v roce 1998 Jan Pavel II. promluvil kurdsky.


Další články


Kam to vlastně jdu a proč?

22.05.2023, RC Monitor 10/2023

Ve čtrnácté kapitole Janova evangelia říká Pán Ježíš Tomášovi: „Já jsem cesta pravda a život, nikdo nepřichází k Otci než skrze mne“. Z toho může vyvstat zcela osobní otázka; jdu já tou správnou cestou? Je má cesta pravdivá a opravdová a vede k životu?


načíst další


Články e-mailem

Týdenní přehled nových článků přímo do vaší e-mailové schránkyČtrnáctideník Monitor

Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.MONITOR - svět katolickýma očima

redakce@rcmonitor.cz

© 2002-2023 Res Claritatis, z.s.