Český křesťane, zpříma hleď!

23.12.2003, MF Dnes, 22.12.2003


Podle různých průzkumů v naší zemi ubývá věřících všech křesťanských církví, zejména pak katolíků. Já sám a mnoho mých přátel takový dojem nemáme. Kostely jsou dlouhá léta plné, poloprázdné či téměř prázdné podle lokalit a místních tradic, nicméně: je to určité vážné varování.**

Jistě, ateistická propaganda nedávných čtyřiceti let, ale pak zase scestné chápání demokracie, kde má být vše dovoleno, změny v žebříčku hodnot, to vše mohlo drsně zapůsobit. Vždyť ani sdělovací prostředky, ba ani umělecká tvorba nám nejsou nakloněny. Nedávno jsem viděl na televizní obrazovce "dílko", v němž kněz působil jako poloviční blb obklopený "svíčkovými bábami..."

Vydávání Monitoru je financováno výhradně z dobrovolných darů Vás, čtenářů. Budeme vděční, pokud se rozhodnete Monitor podpořit darem, abychom mohli v této službě pokračovat.

Ale zkusme se poohlédnout i do vlastních řad a hledat cestu sami u sebe. Dva a tři čtvrtě milionu katolíků jsou v této zemi největší menšinou, zato s téměř nepatrným institucionálním vlivem na společenské dění. Katolíci, ale zřejmě i mnozí vyznavači dalších křesťanských církví jako kdyby ztráceli hrdost nad darem víry, kterého se jim dostalo. A kdo se k té víře hrdě přihlásí, nebude samozřejmě již existenčně či politicky perzekvován, ale často se mu dostane posměchu: Ejhle, tmář, vyznavač pověry, příslušník jakési chamtivé, majetkuchtivé církve, odpůrce potratů a kondomů...

Řekněme si upřímně, současné sociální problémy, negativní jevy - jako je téměř neuvěřitelný nárůst kriminality a pohlavních chorob, propad demografie, obchod s bílým masem a drogami, to jen tak namátkou - jsou důsledkem odklonu od křesťanství. Tedy od učení, na němž je po staletí i tisíciletí budována společnost i právní řád nejen u nás, ale také v evropském seskupení, do něhož zakrátko vstoupíme. A jakkoliv toto mé tvrzení může vzbudit negativní, možná i zlostné reakce, je třeba to říci nahlas: Pokud se nevrátíme ke křesťanským kořenům - nikoliv proklamativně, ale skutky, životním stylem, osobním příkladem - pak spějeme k velmi neradostným koncům včetně možného zániku civilizace.

Změna je závislá především na nás samých. Odmítněme starou komunistickou propagandu, že náboženství je věc citu, nebo dokonce strachu, že je ryze soukromou, ba intimní záležitostí člověka. Nebojme se i nahlas říkat, že víra a poslušnost vůči božím zákonům není jen úzce religiózní záležitostí, že křesťanství i katolicismus mají silný sociální náboj a další prvky transformující společnost. Vyjděme z ghetta soukromí, kam byla a žel stále je naše víra zatlačována. Braňme se zesměšňování v médiích. Naopak do nich vstupujme, zaměřme se na vzdělávání včetně zřizování vlastních katolických škol, podporujme i domácí vzdělávání. Proklamujme větší důraz na ochranu rodiny - tedy i v tom smyslu, aby matky nemusely za každou cenu co nejdříve vydělávat. Uvolní se tak obrovský kapitál vzdělaných matek, které budou naplňovat přirozený a nanejvýš odpovědný úkol, tj. výchovu příštích generací.

Takže, český katolíku, český křesťane, zpříma hleď! To není sportovní, vojenský či militantní povel, nýbrž morální apel na naše vlastní svědomí i sebevědomí. Propagujme svou víru skutky, nikoliv jen soukromými modlitbami a návštěvami bohoslužeb, což je pro nás samozřejmost.

Ale nebojme se vystupovat veřejně, na půdě zastupitelstev, v tisku, rozhlase a televizi, v debatách o věcech veřejných, všude, kde je třeba, aby náš hlas zazněl. Neboť jen tak se zbavíme uměle živené pověsti jakýchsi pověrčivých individuí směřujících kamsi do středověku, jak by nás mnozí politici, publicisté a jiní rádi viděli a hlavně ochotně předváděli.

Jiří Karas, poslanec KDU-ČSL


Další články



Utrpení Kristovo, posiluj mě!

24.06.2026, RC Monitor 12/2026

Svatí překračují hranice i časy, protože jejich život je Boží odpovědí na konkrétní potřeby lidí. Jan Nepomuk Neumann, šumavský rodák z Prachatic a biskup ve Filadelfii, ukazuje, že věrnost Kristu může rozkvést i uprostřed rychle se měnícího světa. Neodešel za oceán, aby udělal kariéru, ale proto, že slyšel volání tam, kde „byl žádaný“.

Habemus…

16.06.2026, RC Monitor 11/2026

Intronizace nového pražského arcibiskupa Stanislava Přibyla jsem se účastnila osobně. I když jsem nemohla vidět detaily, které zprostředkovávala televize, můžu mluvit o celkové atmosféře, vanutí Ducha sv. či jak jinak přesně nazvat duchovní dojem z obřadu, který může pocítit každý, i když stojí vzadu a nevidí nic.

Aby Církev zůstala Kristova

17.06.2026, RC Monitor 11/2026

Současný člověk slyší slovo „hierarchie“ velmi nerad – pokud se ovšem nenachází na vrcholu pomyslné pyramidy. Připomíná mu moc, nerovnost, někdy i zneužití autority. Není proto divu, že otázka, proč má Církev biskupy, kněze a jáhny, zaznívá čím dál častěji. Neměla by být spíše společenstvím rovných lidí, bez pevné struktury?


načíst další


Články e-mailem

Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky



Čtrnáctideník Monitor

Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.





MONITOR - svět katolickýma očima

redakce@rcmonitor.cz

© 2002-2026 Res Claritatis, z.s.