Proklamace presidenta USA o Dni náboženské svobody

21.01.2004, White House


Amerika je zemí mnoha věr a právo na náboženskou svobodu patří k základům našeho národa. V Den náboženské svobody vyjadřují Američané uznání centrálního významu své víry a znovu potvrzují, že velkou silou naší země jsou srdce a duše našich občanů.

Den náboženské svobody je oslavou pasáže Virginského statutu o náboženské svobodě z 16. ledna 1786, kde se mluví o náboženské svobodě. Thomas Jefferson, který tento legislativní text koncipoval, jej pokládal za jeden ze tří svých největších výkonů, zároveň se sepsáním Prohlášením nezávislosti a se založením univerzity ve Virginii. Jako uznání důležitosti víry pro náš lid zaručili naši Otcové zakladatelé náboženskou svobodu v Ústavě.

Vydávání Monitoru je financováno výhradně z dobrovolných darů Vás, čtenářů. Budeme vděční, pokud se rozhodnete Monitor podpořit darem, abychom mohli v této službě pokračovat.

Ochrana naší náboženské svobody vyžaduje bdělost amerického lidu a vlády na všech úrovních. V mé administrativě je v ochraně náboženské svobody činné ministerstvo spravedlnosti i tím, že stíhá osoby, které útočí na lidi nebo na bohoslužebná místa kvůli příslušnosti k určitému náboženství. Ministerstvo školství vydalo nové směrnice, které dovolují studentům, aby se účastnili ústavně chráněných aktivit ve veřejných školách. Směrnice například chrání práva studentů modlit se před jídlem v restauraci, shromažďovat se před vyučováním s jinými studenty k modlitbě a vyjadřovat osobní víru též jinými způsoby.

Po mé zvláštní iniciativě má administrativa nadále povzbuzuje organizace založené na víře a na sousedských vztazích. Vlády jednotlivých států můžou a měly by podporovat účinné sociální služby včetně těch, jež vykonávají věřící lidé a náboženské organizace. Poskytuje-li vláda takovou podporu, je důležité, aby nebyly instituce s náboženským základem nuceny měnit svou náboženskou povahu. V prosinci 2002 jsem podepsal exekutivní nařízení, jehož cílem bylo ukončit diskriminaci organizací náboženského rázu při udělování federálních grantů. V září 2003 má administrativa splnila toto nařízení a odstranila mnoho bariér, jež dosud nedovolovala náboženským charitativním aktivitám spolupracovat s federální vládou při pomoci Američanům v nouzi. Šest federálních agentur navrhlo nebo dokončilo nové směrnice, jež mají zajistit, aby žádná organizace ani podporovaná instituce nebyly diskriminovány kvůli náboženství ve federálně financovaných programech sociálních služeb.

PRORO NYNÍ JÁ, GEORGE W. BUSH, president Spojených států amerických, na základě autority, jež mi byla propůjčena Ústavou a zákony Spojených států, prohlašuji 16. leden 2004 za Den náboženské svobody. Vyzývám všechny Američany, aby uvažovali o požehnání naší náboženské svobody a aby tento den slavili vhodnými podniky a činnostmi ve svých domovech, ve školách a na bohoslužebných místech.

Na potvrzení toho jsem připojil vlastnoruční podpis dne 16. ledna léta Páně 2004 a roku 228. nezávislosti Spojených států amerických.

GEORGE W. BUSH


Další články



Utrpení Kristovo, posiluj mě!

24.06.2026, RC Monitor 12/2026

Svatí překračují hranice i časy, protože jejich život je Boží odpovědí na konkrétní potřeby lidí. Jan Nepomuk Neumann, šumavský rodák z Prachatic a biskup ve Filadelfii, ukazuje, že věrnost Kristu může rozkvést i uprostřed rychle se měnícího světa. Neodešel za oceán, aby udělal kariéru, ale proto, že slyšel volání tam, kde „byl žádaný“.

Habemus…

16.06.2026, RC Monitor 11/2026

Intronizace nového pražského arcibiskupa Stanislava Přibyla jsem se účastnila osobně. I když jsem nemohla vidět detaily, které zprostředkovávala televize, můžu mluvit o celkové atmosféře, vanutí Ducha sv. či jak jinak přesně nazvat duchovní dojem z obřadu, který může pocítit každý, i když stojí vzadu a nevidí nic.

Aby Církev zůstala Kristova

17.06.2026, RC Monitor 11/2026

Současný člověk slyší slovo „hierarchie“ velmi nerad – pokud se ovšem nenachází na vrcholu pomyslné pyramidy. Připomíná mu moc, nerovnost, někdy i zneužití autority. Není proto divu, že otázka, proč má Církev biskupy, kněze a jáhny, zaznívá čím dál častěji. Neměla by být spíše společenstvím rovných lidí, bez pevné struktury?


načíst další


Články e-mailem

Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky



Čtrnáctideník Monitor

Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.





MONITOR - svět katolickýma očima

redakce@rcmonitor.cz

© 2002-2026 Res Claritatis, z.s.