13.10.2002, Zenit
Interview s libanonskou expertkou na záležitosti Středního Východu Camille Eid
Milán, 11.10.2002 (Zenit) - Jak vypadá život katolíků v Iráku? O tom pojednává interview s dopisovatelkou italského listu Avvenire Camille Eid, která se 11.10. zúčastnila diskuse na téma "Vyhlídky války v Iráku - je lepší prevence nebo léčba?" pořádané Polytechnickou univerzitou v Miláně. Krátce předtím v Bagdádu hovořila jeden den s biskupem latinského ritu Jean-Benjaminem Sleimanem.
Je v Iráku náboženská svoboda?
Vydávání Monitoru je financováno výhradně z dobrovolných darů Vás, čtenářů. Budeme vděční, pokud se rozhodnete Monitor podpořit darem, abychom mohli v této službě pokračovat.
Jak žijí katolíci v takové situaci?
Církev nyní trápí zejména exodus křesťanů. Asi polovina asyrské církve (nekatolické) žije v Detroitu. A během posledních deseti let opustilo zemi mnoho chaldejských křesťanů. Mnohdy napřed odešli do Jordánska a odtud do Austrálie, Kanady a dalších zemí.**
Je to podobné jako tragédie křesťanů ve Svaté zemi?
Ano, právě tak, jako se to stalo palestinským a libanonským křesťanům, ve všech zemích Středního Východu bylo křesťanství zničeno. V Iráku bylo ještě křesťanství s tisíciletou historií. Ale všeobecně je to velmi zlé.
Bylo by možné posílit v Iráku vnitřní opozici a vyhnout se tak vnější válce?
Asi tři až čtyři miliony Iráčanů žijí v cizině; existují opoziční skupiny. Není známo, nakolik jsou populární uvnitř Iráku. Podle tiskových zpráv našly nyní vůdce v osobě Ahmeda Chalabího, protivníka režimu, který má dobré vystupování, ale musí sjednotit všechny Kurdy, šíity.
Je válka nevyhnutelná?
Musíme si všímat příčin. Jan Pavel II. poukázal na lék, jak se vyhnout válce: je jím odstranění nespravedlností ve světě.
Nikdo nepopírá, že nynější režim je nelítostný. Je dobře známo, jak se Saddám dostal k vrcholu moci v roce 1979. V místnosti, kde bylo 200 lidí, uvedl jména těch, kdo měli být odstraněni. Potřebujeme metodu. Potřebujeme jasné, zásadní hledisko. USA chtějí stanovit pravidla - dobrá, mohou to udělat. Ale pak se musejí uplatňovat na všechny země, ne někde ano a někde ne.
Před několika týdny mě překvapilo, že Condoleezza Rice, poradkyně prezidenta Bushe, řekla: válka proti Iráku nakonec přinese arabským zemím demokracii; byla by k tomu tedy vstupní branou. Doufejme, že tomu tak bude, protože Irák je obklopen diktátorskými zeměmi, ať už jsou přátelské nebo nepřátelské vůčí Spojeným státům.
Před třemi dny se vrátila z USA izraelská poslankyně a uvedla podrobnosti ze svých rozhovorů s představiteli americké administrativy. Podle této poslankyně jí někdo řekl, že po svržení Saddáma Hussajna USA dosadí na pět až šest let jiného diktátora, a dodal: "Bude to lepší pro vás i pro nás."
Člověk se pak musí ptát, proč. Napřed se mluví o demokracii, o lidských právech, o svobodě iráckého lidu, a pak se mluví o jiném diktátorovi.
24.06.2026, RC Monitor 12/2026
Svatí překračují hranice i časy, protože jejich život je Boží odpovědí na konkrétní potřeby lidí. Jan Nepomuk Neumann, šumavský rodák z Prachatic a biskup ve Filadelfii, ukazuje, že věrnost Kristu může rozkvést i uprostřed rychle se měnícího světa. Neodešel za oceán, aby udělal kariéru, ale proto, že slyšel volání tam, kde „byl žádaný“.
16.06.2026, RC Monitor 11/2026
Intronizace nového pražského arcibiskupa Stanislava Přibyla jsem se účastnila osobně. I když jsem nemohla vidět detaily, které zprostředkovávala televize, můžu mluvit o celkové atmosféře, vanutí Ducha sv. či jak jinak přesně nazvat duchovní dojem z obřadu, který může pocítit každý, i když stojí vzadu a nevidí nic.
17.06.2026, RC Monitor 11/2026
Současný člověk slyší slovo „hierarchie“ velmi nerad – pokud se ovšem nenachází na vrcholu pomyslné pyramidy. Připomíná mu moc, nerovnost, někdy i zneužití autority. Není proto divu, že otázka, proč má Církev biskupy, kněze a jáhny, zaznívá čím dál častěji. Neměla by být spíše společenstvím rovných lidí, bez pevné struktury?
Články e-mailem
Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky
Čtrnáctideník Monitor
Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.