Křesťané prchají z Iráku - Evropa nepomáhá

19.12.2006, Asia News


Poté, co papež na třetí neděli adventní promluvil o utrpení uprchlíků z Iráku, ozývají se výzvy evropským křesťanům z několika zemí.

Prvním cílem prchajících Iráčanů je obvykle Syrie, protože Iráčané nepotřebují ke vstupu vízum. Zde už bylo od roku 2003 přijato 750.000 lidí, z toho 40.000 křesťanů. I když jim pomáhají některé syrské diecéze, jejich situace je velmi tvrdá: nemají práci ani právo na zdravotní péči, smějí jen čekat na návrat nebo odchod někam jinam. Chaldejská církev pomáhá rodinám s dětmi - rozděluje jídlo, poskytuje zdravotní i pastorační péči včetně katecheze dětí.

V Jordánsku je okolo půl milionu Iráčanů a přicházejí další: jen v roce 2006 přišlo 45.000 křesťanů. Tisíce se jich snaží uprchnout dále.

Dramatická je i situace křesťanských uprchlíků v Turecku. Chaldejský biskup Istanbulu, mons. François Yakan, a mons. Yusuf Sag, vikář syrsko-katolické církve v Turecku vyzvali Evropany, "aby přijímali rodiny iráckých křesťanských uprchlíků". Mons. Yakon líčil, že tyto rodiny žijí v Turecku mnohdy i více let bez přístupu ke zdravotní péči, a dodal: "Evropané se o ně nezajímají, ale mluví o lidských právech a prohlašují se za křesťany".



Další články



Ex orbe et Urbe - 4. 3. 2024

04.03.2024, RC

V Miláně se bývalý prezident Papežské rady pro legislativní texty kardinál Francesco Coccopalmerio spolu s milánským arcibiskupem Mariem Delphinim, prezidentem Papežské teologické akademie Antoniem Staglianem a františkánským teologem Zbigiewem Sucheckim zúčastnili celodenního setkání za zavřenými dveřmi se třemi velmistry největších italských zednářských lóží.

Ex orbe et Urbe - 16. 2. 2024

16.02.2024, RC

„Papež je velkým příznivcem ženského diakonátu,“ tvrdí podle portálu katolisch.de italská teoložka a řeholnice Linda Pocherová. Vatikán prý v současnosti zvažuje, jak by bylo možné jáhenské svěcení žen zavést.

Pět každodenních dobrodiní od našeho anděla strážného

08.02.2024, TAN Direction

1. Chrání nás v nebezpečí
Z Písma svatého, ze života světců i z každodenních zkušeností obyčejných lidí lze uvést bezpočet případů, kdy andělé někoho ochránili uprostřed fyzického nebezpečí. K těm zmíněným v Písmu patří záchrana Lota a jeho rodiny ze Sodomy, ochrana tří hebrejských mládenců v babylonské ohnivé peci, pomoc poskytnutá Judovi Makabejskému a jeho vojsku a vysvobození sv. Petra z vězení.

Trénink ctností

26.02.2024, Fatym.com

Slovo askeze nemá mezi lidmi dobrý zvuk. Chápe se to jako odpírání si kdečeho dobrého. Asketa je vyzáblý člověk, protože odmítá dobré jídlo, zamračený člověk, protože si odmítá kdejakou pohodu a spal by nejraději na hřebících, kdyby to uměl. Je to představa zkreslená. Řecké slovo askesis znamená v původním smyslu trénink, nacvičování určitého cviku. Tedy ne negativní odmítání něčeho dobrého, ale positivní nacvičování něčeho dobrého. Dobrého návyku. A dobrému návyku říkáme ctnost. Budeme se tedy zabývat askezí v kladném smyslu. Budeme se zabývat nácvikem dobrých vlastností, které, když je jednou získáme, neponechají v nás žádné místo pro staré nectnosti, zlozvyky.

Mučedníci nám i dnes pomáhají k usmíření

19.02.2024, RC Monitor 3/2024

V průběhu liturgického roku slavíme velké množství svatých, kteří v nejrůznějších dobách a nejrůznějším způsobem svědčili o Boží lásce a tím samým i o Božím království. Dějiny církve jsou přímo nabité svatostí četných mužů a žen, kteří se nebáli být pravdivými svědky víry i v těch nejtěžších chvílích.

Požehnané Velikonoce!

30.04.2024, RC

„Nikdy člověk není tak velký jako tehdy, když klečí." (sv. Jan XXIII.)


načíst další


Články e-mailem

Týdenní přehled nových článků přímo do vaší e-mailové schránky



Čtrnáctideník Monitor

Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.







MONITOR - svět katolickýma očima

redakce@rcmonitor.cz

© 2002-2024 Res Claritatis, z.s.