02.04.2009, JUDr. Vilém Fránek
Jako veliteli tohoto oddělení mu podléhaly čtyři referáty. Nejdůležitější byl referát římsko-katolický, který vedl soudruh Košař. Řízení prováděl prostřednictvím velitelů referátů, s nimiž byl v denním styku při řešení problémů zjištěných z rozpracování za pomoci agenturní sítě. Byl ve stálém styku se Státním úřadem pro věci církevní, jehož předsedou byl s. Čepička a později s. Fierlinger. Zde měli trvale umístěného orgána s. Průšu (tajemník předsedy), který s vědomím předsedy hlídal věci po linii státně bezpečnostních poznatků. Dále využívali při úřadě zřízenou komisi pracující na ministerstvu spravedlnosti, jejímž úkolem byla koordinace mezi uvedeným úřadem, prokuraturou a bezpečností. Na komisi docházel Stehlík spolu s Košařem, komisi však státně bezpečnostní údaje nepředávali, spíše využívali tam získané poznatky.
Na základě požadavků vedení a poznatků získaných jeho oddělením probíhalo rozpracování jednotlivých členů katolické církve. Realizace probíhala tak, že osoba byla zatčena a dokumentační materiál byl získáván až při domovních prohlídkách a výsleších. Prominentní osoby z řad Církve, například biskup Ján Vojtašák a Jan Boukal (sekretář kardinála Berana) a další byli umístěni v izolovaném prostoru ve Valdicích, kam měl přístup pouze velitel věznice a pracovníci StB. Pokud s těmito osobami chtěl hovořit například prokurátor, musel mít povolení od StB nebo být v doprovodu orgánu StB.
Stehlík uvádí, že ho vyšší velitelé řídili prostřednictvím Zelinky, Závodského či výjimečně Švába. Vzhledem k tomu, že Církev pro ně byla aktuální, projevovali o ni velitelé eminentní zájem. V důležitějších případech dával k rozpracování pokyny Čepička. Soudruh Stehlík si používání nesprávných metod na svém úseku nebyl vědom, až na jeden případ, a to zpracování případu Číhošť.
Vydávání Monitoru je financováno výhradně z dobrovolných darů Vás, čtenářů. Budeme vděční, pokud se rozhodnete Monitor podpořit darem, abychom mohli v této službě pokračovat.
Po nějaké době odjel do Valdic s. Čech, odvezl P. Toufara do Číhoště, kde za přítomnosti vyšetřovací skupiny byla natočena rekonstrukce pro propagační účely. Po provedené rekonstrukci byl P. Toufar převezen zpět do Valdic. Stehlík dále uvádí , že po několika dnech ho zavolal velitel věznice, že vězeň Toufar potřebuje nutně lékařské ošetření. Stehlík po ohlášení této skutečnosti veliteli sektoru dohodl převoz P. Toufara do Borůvkova sanatoria, kde ho navštívil ještě před operací. Bylo to poprvé, co přišel s P. Toufarem do styku. Ten byl ve velmi špatném stavu, jeho celé tělo byla jediná podlitina.
V sanatoriu zůstala s. Kantorová ještě s jedním soudruhem. Operace P. Toufara byla provedena téhož dne za přímé účasti s. Košaře. Večer ve 21 hodin oznámila Kantorová Stehlíkovi, že P. Toufar zemřel. Druhý den Stehlík spolu s Košařem navštívili lékaře, který pod cizím jménem operoval P. Toufara a dali mu podepsat prohlášení, že má o celé věci pomlčet.
Přijetí do sanatoria zajišťoval Šváb, sám Stehlík se tehdy domníval, že úmrtí nastalo v důsledku prasknutí žaludečního vředu, ale později dostal do ruky pitevní nález, v němž bylo uvedeno, že P. Toufar měl v žaludku louh. Úmrtí P. Toufara bylo hned nahlášeno Čepičkovi. Poté byl Stehlíkovi vydán příkaz, aby farář byl tajně pohřben do společného hrobu, což provedl s. Skerl s dalšími orgány.
Stehlík druhý den sepsal hlášení pro Závodského, kde uvedl, že vyšetřování vedl a prováděl s. Mácha (JUDr. Mácha Ladislav, ročník 1923). Ten byl ze své funkce odvolán poté, co Stehlík o věci vyhotovil písemný záznam.
Mácha měl vyšetřování provádět tak, že svázaného P. Toufara věšel za ruce na nějaký hák a přitom ho mlátil. Podle jeho názoru Mácha ubil P. Toufara z kariéristických důvodů chtěl případ sám co nejrychleji ukončit. Závěrem se od tohoto případu jako velitel oddělení, jež vyšetřování řídilo, distancuje. Prohlašuje, že věří tomu, že P. Toufar podvod se zázrakem inscenoval.
Personální spis Romana Stehlíka byl skartován (jako všechny spisy příslušníků narozených před rokem 1911), v archivu MV v Kanicích po něm zbyla jen prostá osobní karta. Šetření inspekce MV se ho příliš nedotklo, pravděpodobně nebyla tato úroveň velení vyslýchána; svědčí o tom absence jeho výpovědi ve spise A2/1 303-57-26-1866 Toufar Josef, farář z Číhošti (archiv Kanice). Přítomnost louhu je v tomto spise zmiňována pouze jako nález v analýze zvratků; o ukrytí pitevního protokolu či jeho zničení se někdo dobře postaral (to se týká ostatně i samotné výpovědi Romana Stehlíka).
Zdá se, že o generaci těchto budovatelů teroru v naší zemi toho víme až podivně málo; i proto jsem se rozhodl napsat tyto řádky. Hlavní pohnutka však spočívá v potřebě připomenout prostého katolického kněze P. Josefa Toufara, který pro víru v Boha zemřel mučednickou smrtí. Míra jeho utrpení je hodna úcty nejen od nás, kteří v Boha věříme, ale od všech slušných lidí, kteří si nepřejí opakování těchto hrůz z naší nedávné historie.
Redakčně kráceno
24.06.2026, RC Monitor 12/2026
Svatí překračují hranice i časy, protože jejich život je Boží odpovědí na konkrétní potřeby lidí. Jan Nepomuk Neumann, šumavský rodák z Prachatic a biskup ve Filadelfii, ukazuje, že věrnost Kristu může rozkvést i uprostřed rychle se měnícího světa. Neodešel za oceán, aby udělal kariéru, ale proto, že slyšel volání tam, kde „byl žádaný“.
16.06.2026, RC Monitor 11/2026
Intronizace nového pražského arcibiskupa Stanislava Přibyla jsem se účastnila osobně. I když jsem nemohla vidět detaily, které zprostředkovávala televize, můžu mluvit o celkové atmosféře, vanutí Ducha sv. či jak jinak přesně nazvat duchovní dojem z obřadu, který může pocítit každý, i když stojí vzadu a nevidí nic.
17.06.2026, RC Monitor 11/2026
Současný člověk slyší slovo „hierarchie“ velmi nerad – pokud se ovšem nenachází na vrcholu pomyslné pyramidy. Připomíná mu moc, nerovnost, někdy i zneužití autority. Není proto divu, že otázka, proč má Církev biskupy, kněze a jáhny, zaznívá čím dál častěji. Neměla by být spíše společenstvím rovných lidí, bez pevné struktury?
Články e-mailem
Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky
Čtrnáctideník Monitor
Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.