23.09.2009,
Vydávání Monitoru je financováno výhradně z dobrovolných darů Vás, čtenářů. Budeme vděční, pokud se rozhodnete Monitor podpořit darem, abychom mohli v této službě pokračovat.
Minulé pondělí se hlavní teze arcibiskupa Bruguèse ve Vatikánu opět ozvaly. Tentokrát v podání Benedikta XVI. osobně a v ne ledajakém kontextu, nýbrž při zahájení návštěvy ad limina biskupů nejpočetnější místní církve, totiž brazilských. ** Několik desetiletí po II. Vatikánském koncilu říkal papež někteří chápali otevřenost světu nikoli jako požadavek misijního nadšení, ale jako podřízení se sekularizaci, v níž shledávali některé křesťanské hodnoty, jako rovnost, svoboda či solidarita. Tak byly vysílány signály ohlašující připravenost k ústupkům.** Benedikt XVI. připomíná některé církevní představitele, kteří v reakci na očekávání veřejného mínění vstoupili veřejně do diskuse o etických otázkách, a přestali mluvit o některých základních pravdách víry, jako je hřích, milost, teologální život (ve vztahu k Bohu pozn. překl.) a poslední věci člověka (smrt, soud, věčné zatracení nebo spása pozn. překl.). Mnoho církevních společenství říká papež podlehlo autosekularizaci. Úmyslem bylo přiblížit se těm, kdo byli daleko, a místo toho z Církve odcházeli ti, kteří do ní patřili: odcházeli rozčarovaní a okradení. Jsou to velmi silná obvinění, zejména vezmeme-li v úvahu, že jejich adresátem jsou biskupové brazilské církve, z níž po několik desetiletí každoročně odcházejí tisíce věřících. Nezůstávají ve vzduchopráznu. Odcházejí do protestantských komunit, ve kterých se nahlas, někdy až příliš nahlas a příliš naléhavě mluví právě o těch věcech, které se v sociálně laděné církvi v Brazílii ocitly v druhém plánu. V sekularizovaných církvích, v pustinách bez Boha jak řekl papež vyrůstají nicméně mladí lidé toužící po transcendenci a klepou dnes na brány seminářů.
V době, kdy první skupina brazilských biskupů přijela do Říma, odletěl do Brazílie prefekt Kongregace pro katolickou výchovu, kardinál Zenon Grocholewski, aby se přímo na místě přesvědčil, v jaké situaci jsou katolické školy a semináře v této zemi. Krátce před jeho odletem jsem s ním točil krátký rozhovor. Zeptal jsem se mimo jiné na důvody postupujícího odkatoličťování Brazílie. Odpověď vatikánského kardinála byla jednoznačná: fascinace Marxem, tedy teologie osvobození. Právě ta oslabila katolickou identitu Církve a jejího evangelizačního ducha. Dnes se Církev naštěstí od teologie osvobození osvobodila. Zůstaly z ní jen trosky řekl kardinál Grocholewski.
Vzhledem k velikosti místní církve v Brazílii je úřední návštěva tamních biskupů rozložena na celý rok. S různými skupinami brazilského episkopátu se papež setká třináctkrát. V první promluvě se Benedikt XVI. dotkl samého jádra problému. V Církvi se tak zahajuje vážná debata nad příčinami snad největší katastrofy v dějinách křesťanství: postupujícího odkřesťanšťování západního světa. Jedině upřímná diskuse, prostá novodobých tabu, může běh nejnovějších dějin Církve zadržet a změnit.
Krzystof Bronk
24.06.2026, RC Monitor 12/2026
Svatí překračují hranice i časy, protože jejich život je Boží odpovědí na konkrétní potřeby lidí. Jan Nepomuk Neumann, šumavský rodák z Prachatic a biskup ve Filadelfii, ukazuje, že věrnost Kristu může rozkvést i uprostřed rychle se měnícího světa. Neodešel za oceán, aby udělal kariéru, ale proto, že slyšel volání tam, kde „byl žádaný“.
16.06.2026, RC Monitor 11/2026
Intronizace nového pražského arcibiskupa Stanislava Přibyla jsem se účastnila osobně. I když jsem nemohla vidět detaily, které zprostředkovávala televize, můžu mluvit o celkové atmosféře, vanutí Ducha sv. či jak jinak přesně nazvat duchovní dojem z obřadu, který může pocítit každý, i když stojí vzadu a nevidí nic.
17.06.2026, RC Monitor 11/2026
Současný člověk slyší slovo „hierarchie“ velmi nerad – pokud se ovšem nenachází na vrcholu pomyslné pyramidy. Připomíná mu moc, nerovnost, někdy i zneužití autority. Není proto divu, že otázka, proč má Církev biskupy, kněze a jáhny, zaznívá čím dál častěji. Neměla by být spíše společenstvím rovných lidí, bez pevné struktury?
Články e-mailem
Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky
Čtrnáctideník Monitor
Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.