26.10.2009,
V západní Evropě, vezmeme-li jako příklad Rakousko, pozorujeme už delší dobu zuřivou kritiku křesťanství, jakousi protikřesťanskou bouři. Být věřícím znamená být v situaci hodné soucitu.
A to je ještě mírně řečeno. Většina křesťanů čeká bezmocně a nečinně na úplné zničení již tak napadaného křesťanství. Starost mi nedělá ani tak to, že že by Církev tuto těžkou situaci nepřežila (Mt 16,18), nebo že by Kristus svou Církev opustil (Mt 28,20). Obávám se míry lhostejnosti, s níž křesťané v této zemi přihlížejí situaci.
Vydávání Monitoru je financováno výhradně z dobrovolných darů Vás, čtenářů. Budeme vděční, pokud se rozhodnete Monitor podpořit darem, abychom mohli v této službě pokračovat.
Čtu denní tisk a jsem otřesen zjevnou zuřivostí, s níž novináři a redaktoři zveřejňují neodůvodněná tvrzení, vyvozují z nich nelogické závěry a nepřátelsky kritizují Církev a její vedení. Pasivita, s níž křesťané na tyto výpady reagují, a to bez jakýchkoli výčitek svědomí, je alarmující.
Jak se může člověk rozhodnout, že bude jen přihlížet k tomu, jak je vše cenné ničeno, že proti tomu nebude argumentovat, že nebude víru bránit a nebude zvěstovat pravdu? Z jakého racionálního stanoviska vychází? Proč ten člověk nevyužije svůj přirozený potenciál k tomu, aby reagoval na negativní vývoj, který vychází z ochromující ideologie?
Teď je právě čas povstat: každý by měl svým způsobem a ve svém prostředí promluvit. Čtěte! Pište! Mluvte nahlas! Musíme se připravit, protože Kristus varoval, že děti tohoto světa jsou chytřejší než děti světla (Lk 16,18).
Tomuto vývoji se nedokážeme postavit, budeme-li jen očekávat zázrak od Boha. Proč by měl Bůh dělat zázraky, když už nám dal možnosti skrze naši víru a náš rozum?
Modlitba je samozřejmě tím prvním krokem, který musíme učinit, ale nesmíme jen zůstat na kolenou. Musíme jednat. Dlužíme to svým potomkům. Lidé vystupují z Církve, protože na své otázky dostávají falešné odpovědi a tyto falešné odpovědi dostávají od falešných lidí.
Průměrný Rakušan, který čte deníky, bude spíše nakloněn ztrátě víry než vytrvání ve víře. Nastal čas, abychom se nechali vést Kristem. Dejte všem lidem ve svém okolí najevo, že zde je křesťan. Kde jste? Co vidíte? Co slyšíte? Co víte? Mluvte nahlas! Naší bolestí je naše mlčení!”
Kizito Chinedu Nweke,
seminarista z Nigérie, studující na papežské vysoké škole v klášteře Heiligenkreuz u Vídně.
Europa für Christus
24.06.2026, RC Monitor 12/2026
Svatí překračují hranice i časy, protože jejich život je Boží odpovědí na konkrétní potřeby lidí. Jan Nepomuk Neumann, šumavský rodák z Prachatic a biskup ve Filadelfii, ukazuje, že věrnost Kristu může rozkvést i uprostřed rychle se měnícího světa. Neodešel za oceán, aby udělal kariéru, ale proto, že slyšel volání tam, kde „byl žádaný“.
16.06.2026, RC Monitor 11/2026
Intronizace nového pražského arcibiskupa Stanislava Přibyla jsem se účastnila osobně. I když jsem nemohla vidět detaily, které zprostředkovávala televize, můžu mluvit o celkové atmosféře, vanutí Ducha sv. či jak jinak přesně nazvat duchovní dojem z obřadu, který může pocítit každý, i když stojí vzadu a nevidí nic.
17.06.2026, RC Monitor 11/2026
Současný člověk slyší slovo „hierarchie“ velmi nerad – pokud se ovšem nenachází na vrcholu pomyslné pyramidy. Připomíná mu moc, nerovnost, někdy i zneužití autority. Není proto divu, že otázka, proč má Církev biskupy, kněze a jáhny, zaznívá čím dál častěji. Neměla by být spíše společenstvím rovných lidí, bez pevné struktury?
Články e-mailem
Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky
Čtrnáctideník Monitor
Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.