Vatikánský summit pro Afriku

22.10.2009,


Už dva týdny žije Vatikán problémy Černého kontinentu. Každodenní zasedání Synody biskupů pro Afriku, kterých se vedle 250 delegátů tamních diecézí účastní také papež a šéfové úřadů Římské kurie, ovládla život Svatého stolce a bude tomu tak ještě po celý příští týden. Není divu. Afrika nás stále znovu zaskakuje rozsahem a množstvím svých problémů, daleko přesahujících hlavní téma Synody (Církev v Africe ve službě smíření, spravedlosti a míru). AIDS, vleklé konflikty, hlad, kruté zacházení s dětmi a ženami, bezohledná hospodářská kolonizace ze strany Číny a arabských zemí, hospodářská stagnace, agresivní expanze islámu - to jsou jen některá z témat, která pronikla zpoza zdí synodní auly.** Je to jen nevelký zlomek toho, o čem se nyní mluví ve Vatikánu. Zasedání Synody totiž provází vědomě přijatá diskrétnost. Je reakcí na smutnou zkušenost z minulé Synody pro Afriku v roce 1994, kdy jeden ze synodních otců po návratu domů za pravdu vyslovenou ve Vatikánu zaplatil životem.

Po prvním týdnu afrického měsíce ve Vatikánu byla naplánována slavnost zdánlivě odvádějící od hlavního proudu událostí, totiž kanonizace pěti nových světců. Není mezi nimi žádný Afričan ani misionář z Afriky. Představuje nicméně téměř reprezentativní (jako obvykle mezi novými světci chybí laici) vzorek Církve či spíš jejího apoštolátu: svatý biskup (Zikmunt Szczęsny Feliński), charismatický kazatel (František Coll OP), mystik trapista (Rafael Arnáiz Baron,) apoštolka chudých (Jana Juganová) a služebník malomocných (Damián de Veuster). Jakoby papež chtěl tímto způsobem ukázat, že odpovědí na ohromné, naše možnosti přerůstající problémy Afriky je obvyklé působení Církve, až na to, že v heroické podobě.

Vydávání Monitoru je financováno výhradně z dobrovolných darů Vás, čtenářů. Budeme vděční, pokud se rozhodnete Monitor podpořit darem, abychom mohli v této službě pokračovat.

Církev v Africe má už dnes být na co hrdá. Od začátku pontifikátu Jana Pavla II. se počet katolíků tohoto kontinentu ztrojnásobil, radikálně se zvýšil také počet místních kněží, kteří již téměř zcela vystřídali misionáře. Ačkoliv katolíci představují sotva 17,5 % obyvatel Černého kontinentu, Církev má primární roli v oblasti vzdělání, zdravotnictví i charitativní činnosti. V mnoha případech na tomto poli zastupuje stát nebo je jeho hlavním spolupracovníkem. Minulé úterý o tom mluvil ve Vatikánu Jacques Diuof, generální ředitel Organi-zace Spojených národů pro výživu a zemědělství (FAO). Poděkoval katolíkům za velký přínos v boji s hladem a také za katolickou sociální nauku, která civilizuje africkou politiku. V tomto kontextu stojí za zmínku, že dnes téměř polovina zahraniční charitativní pomoci přichází do Afriky právě prostřednictvím Církve.

Je tu tedy ohromný potenciál, který se může stát skutečným lékem na mnoho bolestí afrického kontinentu, ovšem pod podmínkou, že množství bude odpovídat kvalita, že celá církev v Africe bude vypadat tak, jako oněch pět nových svatých.

Krzystof Bronk


Další články



Utrpení Kristovo, posiluj mě!

24.06.2026, RC Monitor 12/2026

Svatí překračují hranice i časy, protože jejich život je Boží odpovědí na konkrétní potřeby lidí. Jan Nepomuk Neumann, šumavský rodák z Prachatic a biskup ve Filadelfii, ukazuje, že věrnost Kristu může rozkvést i uprostřed rychle se měnícího světa. Neodešel za oceán, aby udělal kariéru, ale proto, že slyšel volání tam, kde „byl žádaný“.

Habemus…

16.06.2026, RC Monitor 11/2026

Intronizace nového pražského arcibiskupa Stanislava Přibyla jsem se účastnila osobně. I když jsem nemohla vidět detaily, které zprostředkovávala televize, můžu mluvit o celkové atmosféře, vanutí Ducha sv. či jak jinak přesně nazvat duchovní dojem z obřadu, který může pocítit každý, i když stojí vzadu a nevidí nic.

Aby Církev zůstala Kristova

17.06.2026, RC Monitor 11/2026

Současný člověk slyší slovo „hierarchie“ velmi nerad – pokud se ovšem nenachází na vrcholu pomyslné pyramidy. Připomíná mu moc, nerovnost, někdy i zneužití autority. Není proto divu, že otázka, proč má Církev biskupy, kněze a jáhny, zaznívá čím dál častěji. Neměla by být spíše společenstvím rovných lidí, bez pevné struktury?


načíst další


Články e-mailem

Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky



Čtrnáctideník Monitor

Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.





MONITOR - svět katolickýma očima

redakce@rcmonitor.cz

© 2002-2026 Res Claritatis, z.s.