Poznámka k týdnu - Španělsko na křižovatce

10.12.2009,


Koncem listopadu socialisté a další strany prosadily ve španělském parlamentu v prvním čtení vládní návrh zákona umožňující snazší přístup k umělému potratu. Zákon, který odmítla římskokatolická církev i konzervativní Lidová strana, umožní potrat do konce 14. týdne těhotenství. Bez předchozího souhlasu rodičů budou moci na potrat i šestnáctileté.**

Nyní bude zákon projednán před postupem do dalšího čtení příslušným parlamentním výborem a nemělo by se o něm definitivně rozhodnout dříve než na jaře.

Od roku 1985 je ve Španělsku potrat dovolen, ale jen v případě těhotenství jako důsledku znásilnění nebo při vážném ohrožení zdraví matky či dítěte. Španělsko, donedávna považované za katolickou zemi, se tak opět přiblížilo svíravému objetí kultury smrti. Počet umělých potratů postupně roste. Jestliže v roce 1998 bylo provedeno 54 tisíc interrupcí, v roce 2007 (novější data nejsou ještě k dispozici) nedostalo právo se narodit již 112 tisíc španělských dětí.

Vydávání Monitoru je financováno výhradně z dobrovolných darů Vás, čtenářů. Budeme vděční, pokud se rozhodnete Monitor podpořit darem, abychom mohli v této službě pokračovat.

Proti návrhu demonstroval v polovině října jen v Madridu více než milion lidí. Sjednocujícím heslem demonstrantů, kteří pocházeli ze všech vrstev společnosti, byla myšlenka: Každý život má svou cenu. Oproti očekávání byla právě tato demonstrace velkou manifestací života nechyběli rodiče s kočárky, malé děti, mládež ani senioři.

Demetrio Fernández, biskup španělské diecéze Tarazona, při této příležitosti prohlásil, že Evropa je kvůli potratům smrtelně nemocná. Pokračující liberalizaci potratové legislativy označil za skutečnou ekologickou katastrofu, která Evropu postupně promění v kontinent smrti. Tato spirála zla se dotýká nenarozeného dítěte, jeho matky, otce počatého života, širší rodiny i pracovníků ve zdravotnictví. Potraty je tak zasažena celá společnost. Biskup Fernández zdůraznil v pastýřském listu, že kdyby v Evropě nedošlo k 50 milionům legálních potratů, dnes by 50 milionů mladých lidí vyplnilo mezeru, kvůli níž Evropa předčasně stárne a topí se v smutku a beznaději.

Dále varoval, že zákon povede k zvýšení počtu těch, kteří se nenarodí, bude-li potrat označen za právo chráněné falešnou svobodou. Z psychologického hlediska je každá žena, která podstoupí potrat, poznamenána na celý život. Dosáhnou toho, že dnes bude z jejich těla odstraněno ‚něco, co se jí nehodí‘ ale nikdy ze svých myslí a srdcí neodstraní vinu za skutek, kterého se dopustily. Znám mnoho žen, které si marně pokoušejí odpustit, dokud nejsou konfrontovány se silou Božího milosrdenství, napsal biskup. Zatímco se feministky dovolávají svobody, důstojnost ženy je likvidována snahou udělat z žen objekt chvilkové rozkoše a požitku bez odpovědnosti.

Socialistický premiér José Luis Rodriguez Zapatero během svého působení od roku 2004 stihl prosadit jak manželství homosexuálních párů, tak výrazné zjednodušení a zrychlení rozvodů.

Když jsem se začetl do aktuálního zpravodajství, vytanulo mi na mysli proslulé (tehdy socialistické) heslo z třicátých let, že se ve Španělsku bojuje za Prahu. Dnes se ve Španělsku svádí rozhodující bitva o celou Evropu.

Josef Mudra


Další články



Utrpení Kristovo, posiluj mě!

24.06.2026, RC Monitor 12/2026

Svatí překračují hranice i časy, protože jejich život je Boží odpovědí na konkrétní potřeby lidí. Jan Nepomuk Neumann, šumavský rodák z Prachatic a biskup ve Filadelfii, ukazuje, že věrnost Kristu může rozkvést i uprostřed rychle se měnícího světa. Neodešel za oceán, aby udělal kariéru, ale proto, že slyšel volání tam, kde „byl žádaný“.

Habemus…

16.06.2026, RC Monitor 11/2026

Intronizace nového pražského arcibiskupa Stanislava Přibyla jsem se účastnila osobně. I když jsem nemohla vidět detaily, které zprostředkovávala televize, můžu mluvit o celkové atmosféře, vanutí Ducha sv. či jak jinak přesně nazvat duchovní dojem z obřadu, který může pocítit každý, i když stojí vzadu a nevidí nic.

Aby Církev zůstala Kristova

17.06.2026, RC Monitor 11/2026

Současný člověk slyší slovo „hierarchie“ velmi nerad – pokud se ovšem nenachází na vrcholu pomyslné pyramidy. Připomíná mu moc, nerovnost, někdy i zneužití autority. Není proto divu, že otázka, proč má Církev biskupy, kněze a jáhny, zaznívá čím dál častěji. Neměla by být spíše společenstvím rovných lidí, bez pevné struktury?


načíst další


Články e-mailem

Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky



Čtrnáctideník Monitor

Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.





MONITOR - svět katolickýma očima

redakce@rcmonitor.cz

© 2002-2026 Res Claritatis, z.s.