Poznámka k týdnu: Chceme být menšinou?

17.01.2010,


Jáhen Max Kašparů přišel s návrhem, abychom se my, katolíci, pokusili definovat jako menšina, a tak si zajistili minimální jistoty. Nepovažuji to za šťastné.**

To, že už i v Evropě pro křesťany přituhuje, je známo přinejmenším několik posledních let. Přibývá případů zabitých řeholnic, a jen u nás jsme od roku 1989 napočítali čtyři zavražděné kněze. Také protikřesťanská rétorika se vyostřuje. Už před sedmi lety se vynořily ve Švédsku úvahy, zda zákon na ochranu náboženských menšin nemůže přivodit zákaz tisku Bible. Tamtéž byl postaven před soud pastor, který v kázání citoval biblické stanovisko k homosexuálním praktikám. Italský politik, který sdílí názor Církve na manželství a ochranu života, se jen pro toto své přesvědčení nemohl stát evropským komisařem.

Vydávání Monitoru je financováno výhradně z dobrovolných darů Vás, čtenářů. Budeme vděční, pokud se rozhodnete Monitor podpořit darem, abychom mohli v této službě pokračovat.

Nejnovějším krokem proti křesťanům jsou pokusy zakázat kříže ve školách; bouřlivá reakce však ukazuje, že právě tento pokus, respektive rozsudek štrasburského soudu, začíná burcovat křesťany z letargie. I naši biskupové proti rozsudku oficiálně protestovali.

V této atmosféře přišel jáhen Max Kašparů s návrhem, abychom se my, katolíci, pokusili definovat jako menšina, a tak si zajistili minimální jistoty. Nepovažuji to za šťastné. Je pravda, že u nás jako ve většině evropských zemí nechodí mnoho lidí do kostela. Ale to samo říká jen málo o vlivu křesťanství ve společnosti.

Sekulární stát vznikl na křesťanském Západě, když byla prosazena myšlenka dvojí moci duchovní a světské. Ta pak byla oslabena náboženským rozdělením Evropy, kdy vliv státu na život křesťanských komunit stoupl. V osvícenské době se začala rýsovat myšlenka, že nejen stát, ale i celá společnost má být sekulární a vliv náboženství má být oslaben. Ve 20. toletí už se mluví o náboženství jako soukromé záležitosti.

Přesto ale základní pojmy západního konceptu dvojí moci dále působí a evropské myšlení je jimi i nadále utvářeno. To, že politická moc, panovník, působí pouze z Boží milosti, a není sám zdrojem této milosti, že politickou moc nelze zbožštit, je předpoklad, který navzdory dvěma pokusům o totalitarizaci společnosti ve 20. století sdílí všichni Evropané. Co je politické, není posvátné - Boží moc se od politické moci liší tak, jako se Boží bytí liší od našeho, lidského.

Celá politická stavba Evropy, jejíž státy jsou povinny respektovat důstojnost jednotlivého člověka jako Božího obrazu, spočívá na křesťanském obrazu světa a člověka v něm. Za tuto Evropu máme jako křesťané odpovědnost, které se nemůžeme zbavit. Jistě, zalézt do ulity menšiny a domáhat se jen svých vlastních, skupinových práv by bylo jednodušší. Ale to by znamenalo postavit naše světlo pod kbelec a přestat svítit.

Michaela Freiová


Další články



Utrpení Kristovo, posiluj mě!

24.06.2026, RC Monitor 12/2026

Svatí překračují hranice i časy, protože jejich život je Boží odpovědí na konkrétní potřeby lidí. Jan Nepomuk Neumann, šumavský rodák z Prachatic a biskup ve Filadelfii, ukazuje, že věrnost Kristu může rozkvést i uprostřed rychle se měnícího světa. Neodešel za oceán, aby udělal kariéru, ale proto, že slyšel volání tam, kde „byl žádaný“.

Habemus…

16.06.2026, RC Monitor 11/2026

Intronizace nového pražského arcibiskupa Stanislava Přibyla jsem se účastnila osobně. I když jsem nemohla vidět detaily, které zprostředkovávala televize, můžu mluvit o celkové atmosféře, vanutí Ducha sv. či jak jinak přesně nazvat duchovní dojem z obřadu, který může pocítit každý, i když stojí vzadu a nevidí nic.

Aby Církev zůstala Kristova

17.06.2026, RC Monitor 11/2026

Současný člověk slyší slovo „hierarchie“ velmi nerad – pokud se ovšem nenachází na vrcholu pomyslné pyramidy. Připomíná mu moc, nerovnost, někdy i zneužití autority. Není proto divu, že otázka, proč má Církev biskupy, kněze a jáhny, zaznívá čím dál častěji. Neměla by být spíše společenstvím rovných lidí, bez pevné struktury?


načíst další


Články e-mailem

Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky



Čtrnáctideník Monitor

Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.





MONITOR - svět katolickýma očima

redakce@rcmonitor.cz

© 2002-2026 Res Claritatis, z.s.