Vzpomínáme...

16.05.2010,


Nacisté připravili republiku o mnoho zasvěcených osob

Vydávání Monitoru je financováno výhradně z dobrovolných darů Vás, čtenářů. Budeme vděční, pokud se rozhodnete Monitor podpořit darem, abychom mohli v této službě pokračovat.

Květen 1945 přinesl konec války v Evropě a konec perzekucí s ní spojených. Patřila k ní i perzekuce katolíků, resp. duchovních: o té se výslovně zmínil americký žalobce před norimberským tribunálem 8. ledna 1946. Jacksonova zpráva muví o zatýkání kněží hned po březnu 1939, o rozpouštění řeholních řádů, o potlačování výuky náboženství na školách, o zastavování katolického tisku, o rozpuštění tělovýchovné organizace Orel...

Stovky našich kněží prošly koncentračními tábory, věznicemi, mučírnami gestapa.** Řada z nich zde položila své životy. Podíl perzekvovaných kněží vyplývá z čísel. Tak např. pražská diecéze měla v roce 1938 okolo 1300 kněží včetně řeholních: z tohoto počtu tvořili Češi jen něco přes polovinu a diecéze byla po záboru Sudet zmenšena o podstatnou část (Tachovsko, Karlovarsko, Chebsko...). Ze zbylého počtu Čechů byli tři kněží popraveni, přes dvacet jich ve vězení zemřelo, dalších více než sto prošlo koncentračními tábory a věznicemi a asi padesát jich bylo internováno. Počty perzekvovaných kněží v jiných diecézích jsou obdobné. Několik set českých kněží a laiků bylo vězněno v koncentračním táboře Dachau, jímž celkem prošlo přes 2500 katolických duchovních - z toho více než polovina Poláků.

Nacisté zabrali arcibiskupský seminář v Dejvicích, biskupský seminář v Českých Budějovicích a další; po heydrichiá-dě byla fakticky zrušena většina bohosloveckých učilišť, protože studenti byli odesláni na nucené práce. Byla zatčena třetina kanovníků svatovítské kapituly.

Nejostřejší byl postup vůči řeholím. Jezuitům byla zrušena gymnázia v Bubenči a na Velehradě pro "Říši nepřátelskou činnost", byla jim zabrána řádová kolej s filosofickým studiem v Benešově i rezidence u svatého Ignáce v Praze; benediktinům byl zabrán emauzský kostel i klášter, členové řádu posláni do koncentračních táborů nebo nuceně nasazeni; stejně bylo naloženo s novoříšskými premonstráty a dalšími. Milosrdným bratřím byla odňata nemocnice Na Františku, většina jich byla poslána do koncentračního tábora. Ženským řeholím, které se zabývaly výukou, byly zabírány školy (voršilkám, školským sestrám, františkánkám atd.) Také řeholnice byly odesílány do koncentračních táborů, z nich např. dominikánka Dolanská v Ravensbrücku zahynula.

Gestapo brzy poznalo, odkud je živen odpor českého lidu. Proto byly už v roce zakázány poutě a církevní průvody.

Komunisté vynaložili velké úsilí, aby tyto oběti byly zneváženy nebo zapomenuty. Mimo jiné asi také proto, že sami postupovali v perzekuci Církve podle stejného schématu.

Michaela Freiová


Další články



Utrpení Kristovo, posiluj mě!

24.06.2026, RC Monitor 12/2026

Svatí překračují hranice i časy, protože jejich život je Boží odpovědí na konkrétní potřeby lidí. Jan Nepomuk Neumann, šumavský rodák z Prachatic a biskup ve Filadelfii, ukazuje, že věrnost Kristu může rozkvést i uprostřed rychle se měnícího světa. Neodešel za oceán, aby udělal kariéru, ale proto, že slyšel volání tam, kde „byl žádaný“.

Habemus…

16.06.2026, RC Monitor 11/2026

Intronizace nového pražského arcibiskupa Stanislava Přibyla jsem se účastnila osobně. I když jsem nemohla vidět detaily, které zprostředkovávala televize, můžu mluvit o celkové atmosféře, vanutí Ducha sv. či jak jinak přesně nazvat duchovní dojem z obřadu, který může pocítit každý, i když stojí vzadu a nevidí nic.

Aby Církev zůstala Kristova

17.06.2026, RC Monitor 11/2026

Současný člověk slyší slovo „hierarchie“ velmi nerad – pokud se ovšem nenachází na vrcholu pomyslné pyramidy. Připomíná mu moc, nerovnost, někdy i zneužití autority. Není proto divu, že otázka, proč má Církev biskupy, kněze a jáhny, zaznívá čím dál častěji. Neměla by být spíše společenstvím rovných lidí, bez pevné struktury?


načíst další


Články e-mailem

Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky



Čtrnáctideník Monitor

Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.





MONITOR - svět katolickýma očima

redakce@rcmonitor.cz

© 2002-2026 Res Claritatis, z.s.