02.09.2010, RC a D.O.S.T.
Vydávání Monitoru je financováno výhradně z dobrovolných darů Vás, čtenářů. Budeme vděční, pokud se rozhodnete Monitor podpořit darem, abychom mohli v této službě pokračovat.
Uvěřitelné by přece bylo, kdybyste se zde srotili například k pokrokovému vydírání státu a svých spoluobčanů. Politicky korektně se mu říká „boj za lidská práva“, tedy za onen mytický pokrok. Pokud by se vás tady sešlo hodně, řekněme takových šest až deset, proletěli byste dnes večer všemi hlavními zprávami v televizi a rozhlase, zvláště v těch družstevních, s tajemným názvem „veřejnoprávní“. Zítra byste byli na titulních stranách novin. S každým z vás by následně pokrokoví novináři, to jsou skoro všichni, udělali nejméně tři rozhovory, interpelovali by nějaké poslance, zvláště ty pokrokové. A brzy by se měnily také zákony.
To byste však museli být přinejmenším veselí homosexuálové nebo rozzlobené sufražetky, levicoví radikálové, takřečení antifašisté, nebo alespoň kapličtí knihovníci, otvírači hrobů německých obětí české zvůle či věrozvěstové eurounionistického ráje pod berlínsko-bruselským protektorátem. Prostě pokroková elita národa!
Jenže vy? **Chcete po státu takové zpátečnické nehoráznosti, jako abyste směli vychovávat své děti podle svého přesvědčení, světového názoru, své víry! Vždyť vy dokonce chcete svým malým dětem odepřít jejich lidské právo být ve státní škole „informován“, že láska má ve skutečnosti jméno sex a je pouhou tělesnou technikou a zábavnou hrou. Že homosexualita není zvrácenost či choroba, ale normální, člověku přirozená, moderní a pokroková varianta této vzrušující zábavy.**
Co si to o sobě myslíte? Copak nechápete, že děti jsou ve skutečnosti státní majetek, který vám je pouze svěřen k výživě? Dnes už dokonce nikoli jen český, ale přímo evropský? Mladší z vás sice neprošli školou pokroku reálného socialismu a sovětského internacionalismu, ale to vás neomlouvá. O brežněvovské doktríně „omezené suverenity“ byste také měli už vědět své. Dvacet let pro vás odborníci z populární Prezidentské knihovny Václava Havla připravují non stop Kursy pokroku: Celé zástupy novinářů, feministek, gayů, zelených alarmistů a dalších soudruhů v čele s místní odbočkou Páté kolony Evropské unie se ve dne v noci snaží vybělit vám srdce a mozky do vzorné jednotné pokrokové čistoty – a vy nic?
Styďte se a jděte do sebe! Než do vás půjdou jiní – a nejen dobrotivými slovy, jako já. Nebude to podle mě dlouho trvat. Napravte se, staňte se pesimisty! Alespoň ve smyslu výroku vám podobného výtečníka, který se sem dnes – i když z jiných osobních důvodů než já – také nedostal, ale je tu přesto určitě v duchu s námi. Jmenuje se Gilbert Keith Chesterton: „Dostane-li se národ až na okraj propasti, bude to milenec života, který najde odvahu, aby zvolal: Zpátky! Pesimista bude dál věřit v pokrok.“ Říká on. Já neříkám nic. Jen nad vámi tiše žasnu. Vlastně ne – něco jsem vám přece jen chtěl říci:
Bůh vám žehnej a ochraňuj vás, přátelé!"
24.06.2026, RC Monitor 12/2026
Svatí překračují hranice i časy, protože jejich život je Boží odpovědí na konkrétní potřeby lidí. Jan Nepomuk Neumann, šumavský rodák z Prachatic a biskup ve Filadelfii, ukazuje, že věrnost Kristu může rozkvést i uprostřed rychle se měnícího světa. Neodešel za oceán, aby udělal kariéru, ale proto, že slyšel volání tam, kde „byl žádaný“.
16.06.2026, RC Monitor 11/2026
Intronizace nového pražského arcibiskupa Stanislava Přibyla jsem se účastnila osobně. I když jsem nemohla vidět detaily, které zprostředkovávala televize, můžu mluvit o celkové atmosféře, vanutí Ducha sv. či jak jinak přesně nazvat duchovní dojem z obřadu, který může pocítit každý, i když stojí vzadu a nevidí nic.
17.06.2026, RC Monitor 11/2026
Současný člověk slyší slovo „hierarchie“ velmi nerad – pokud se ovšem nenachází na vrcholu pomyslné pyramidy. Připomíná mu moc, nerovnost, někdy i zneužití autority. Není proto divu, že otázka, proč má Církev biskupy, kněze a jáhny, zaznívá čím dál častěji. Neměla by být spíše společenstvím rovných lidí, bez pevné struktury?
Články e-mailem
Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky
Čtrnáctideník Monitor
Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.