Arcibiskup žádá katolíky, aby podporovali křesťany ve Svaté zemi

04.11.2011, CNA, EWTN


Arcibiskup Edwin F. O'Brien vyzývá katolíky, aby znovu podpořili křesťany ve Svaté zemi. „Naše populace se snižuje - nyní tvoříme jen asi dvě procenta celkové populace,“ řekl 27. září v Římě agentuře CNA. „Svatá místa, kudy kráčel Kristus a kde byly vystavěny památky připomínající jeho slova, jeho smrt a vzkříšení, jsou nyní stále méně a méně navštěvována. Proto musíme jako dobří křesťané po celém světě respektovat toto dědictví.“**

Je tomu již měsíc, co Vatikán požádal dvaasedmdesátiletého arcibiskupa O'Briena, aby přesídlil z arcidiecéze Baltimore a stal se velmistrem rytířského Řádu Božího hrobu v Jeruzalémě. I když má řád své hlavní sídlo v Římě, je zodpovědný za podporu a hájení křesťanství ve Svaté zemi.

„Nikdy by mě nenapadlo, že opustím Baltimore. Bylo to pro mě překvapení, nebo dokonce šok, když mi telefonovali ze Státního sekretariátu,“ řekl arcibiskup O'Brien, když popisoval tento postup. Dokud Vatikán nejmenuje jeho nástupce, bude nadále vykonávat své povinnosti jako apoštolský administrátor v Baltimore. Navzdory svému překvapení řekl, že je přesvědčen, že „Bůh se o vše postará“.

Vydávání Monitoru je financováno výhradně z dobrovolných darů Vás, čtenářů. Budeme vděční, pokud se rozhodnete Monitor podpořit darem, abychom mohli v této službě pokračovat.

Řád v současné době poskytuje 75 procent z ročního příjmu Latinského patriarchátu v Jeruzalémě, který se stará o církev v Izraeli, Palestině, Jordánsku a na Kypru. Financuje také 40 škol v regionu a také nemocnice a vysoké školy, jako je například univerzita v Betlémě.

Navzdory tomu nový velmistr připouští, že řád „není příliš známý ani mezi těmi, kdo jsou v církvi velmi aktivní“. Vypráví, že před pár dny „mluvil s několika seminaristy a ti o tomto řádu nikdy neslyšeli“.

Nyní je jeho motivací lépe obeznámit členy církve s řádem a zvýšit povědomost o Svaté zemi mezi běžnými katolíky.

„Myslím, že každý, kdo navštívil Svatou zemi a šel ulicemi, kterými procházel Kristus, když nesl kříž, musí být zcela ohromen duchem, který působí v každém okamžiku této zkušenosti,“ řekl a naznačil, že by více katolíků mělo putovat do Palestiny a Izraele. Zdůraznil také, že nyní je to pro zahraniční návštěvníky velmi bezpečné.

Poutníci se ze Svaté země „vždy vrátí domů zdraví a duchovně obohacení,“ ujistil.

Arcibiskup O'Brien řekl, že jeho oblíbenými místy pro modlitbu ve svatém městě Jeruzalémě jsou večeřadlo v horní místnosti, kde Kristus předsedal Poslední večeři, a také památky připomínající Kristovo utrpení, smrt a vzkříšení.

„Není pochyb o tom, že to je zdroj naší víry a je to i zdroj obnovy, kterou bychom všichni měli v duchovním životě vyhledávat,“ řekl.

„A nemyslím si, že by nějaké jiné místo bylo lepší než ten malý kousek Boží země, kde může duchovní obnova probíhat účinněji a mít dlouhodobé trvání.“

Arcibiskup O'Brien se stále zaměřuje na pomoc křesťanům v této oblasti bez ohledu na okolní politické klima.

„Svou roli chápu tak, že není mým úkolem působit v politice, ale musíme brát politickou situaci v úvahu, chceme-li mít nějaký vliv v našich farnostech, školách a dalších institucích,“ řekl.

„Budeme velmi úzce spolupracovat s latinským patriarchou v Jeruzalémě a přijmeme jeho podněty, jak bychom mohli co nejlépe a nejefektivněji představit obraz církve.“


Další články



Utrpení Kristovo, posiluj mě!

24.06.2026, RC Monitor 12/2026

Svatí překračují hranice i časy, protože jejich život je Boží odpovědí na konkrétní potřeby lidí. Jan Nepomuk Neumann, šumavský rodák z Prachatic a biskup ve Filadelfii, ukazuje, že věrnost Kristu může rozkvést i uprostřed rychle se měnícího světa. Neodešel za oceán, aby udělal kariéru, ale proto, že slyšel volání tam, kde „byl žádaný“.

Habemus…

16.06.2026, RC Monitor 11/2026

Intronizace nového pražského arcibiskupa Stanislava Přibyla jsem se účastnila osobně. I když jsem nemohla vidět detaily, které zprostředkovávala televize, můžu mluvit o celkové atmosféře, vanutí Ducha sv. či jak jinak přesně nazvat duchovní dojem z obřadu, který může pocítit každý, i když stojí vzadu a nevidí nic.

Aby Církev zůstala Kristova

17.06.2026, RC Monitor 11/2026

Současný člověk slyší slovo „hierarchie“ velmi nerad – pokud se ovšem nenachází na vrcholu pomyslné pyramidy. Připomíná mu moc, nerovnost, někdy i zneužití autority. Není proto divu, že otázka, proč má Církev biskupy, kněze a jáhny, zaznívá čím dál častěji. Neměla by být spíše společenstvím rovných lidí, bez pevné struktury?


načíst další


Články e-mailem

Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky



Čtrnáctideník Monitor

Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.





MONITOR - svět katolickýma očima

redakce@rcmonitor.cz

© 2002-2026 Res Claritatis, z.s.