Nevšední závěť donátora poutního místa Maria Hilf, P. Adolfa Alfreda Schrenka

21.11.2011, Diecéze Ostravsko-opavská


„Na pohřeb nenoste květiny. Ušetřené peníze pošlete na konto poutního místa Maria Hilf,“ přeje si Mons. Adolf Alfred Schrenk, rodák z Horní Lipové na Jesenicku a štědrý donátor poutního místa Panny Marie Pomocné u Zlatých Hor. P. Adolf zemřel 15. listopadu 2011. I přesto, že prožil většinu svého života se svými vysídlenými krajany v Německu, nikdy na svůj rodný kraj nezapomněl. Hned jak se v roce 1990 začalo hovořit o obnovení poutního místa Maria Hilf, stal se štědrým podporovatelem této iniciativy, kterým zůstal až do své smrti.**

Mons. Adolf Alfred Schrenk se narodil 28. 4. 1931 v Sudetech na Jesenicku v obci Oberlindewiese/Horní Lipová/. Po 2. světové válce byl spolu se svou rodinou a dalšími rodáky německé národnosti vyhnán z rodné vesnice dne 17. 7. 1946. Transport směřoval do města Dünzing bei Vohburg/Donau, kde se rodina budoucího kněze usadila. Kněžské svěcení přijal dne 17. 3. 1957 v katedrále v Bamberku a primiční mši svatou sloužil ve městečku Pförring/Donau. Byl farářem ve farnostech Mainroth, Eckental-Forth, Bamberg und Weilersbach. Stal se duchovním otcem vysídlených krajanů a vicepostulátorem beatifikační causy sestry Kláry Fietz. Zemřel v úterý dne 15. 11. 2011 ve věku 80 let.

Vydávání Monitoru je financováno výhradně z dobrovolných darů Vás, čtenářů. Budeme vděční, pokud se rozhodnete Monitor podpořit darem, abychom mohli v této službě pokračovat.

Rozloužení se zemřelým knězem se konalo ve středu 16. listopadu ve městečku Pförring na místním hřbitově a mše svatá byla sloužena ve farním kostele. Requiem a pohřeb s uložením do hrobu se konal v sobotu 19. listopadu ve Weilersbachu.

Na otce Schrenka s úctou vzpomínají zejména lidé, kteří se po politických změnách v roce 1989 rozhodli obnovit poutní místo Panny Marie Pomocné u Zlatých Hor. Kněz, který svá dětská léta prožil na Jesenicku, si zachoval osobní vztah k poutnímu místu, které bylo v 70. letech 20. století zničeno na příkaz komunistických funkcionářů. Když se začaly hledat zdroje na obnovu kostela a celého poutního areálu, stál Mons. Schrenk v čele těch, kdo horlivě sháněli peníze na stavbu kostela a další zvelebování poutního místa. Horlivý kněz si přeje mariánskému poutnímu místu pomáhat i po své smrti. Proto ve své závěti prosí místo květinových darů na ozdobení hrobu své blízké a přátele o zaslání finančních prostředků na konto obnovy Maria Hilf.

Kostel Panny Marie Pomocné – Maria Hilf u Zlatých Hor vysvětil dne 23. 9. 1995 olomoucký arcibiskup Mons. Jan Graubner. Při slavnostní mši svaté koncelebrovali arcibiskup Giovanni Coppa, apoštolský nuncius, světící biskup Josef Hrdlička z Olomouce, polský biskup Alfons Nosol z Opole, německý rodák P. Adolf Schrenk z Weilersbachu a více než 30 dalších kněží. Slavnostní mše se zúčastnilo 12 tisíc poutníků ze Slezska, Moravy, Čech, Německa a Polska. Kostel byl zasvěcen P. Marii Pomocné a to právě v roce vydání encykliky „Evangelium vitae“ Svatého otce Jana Pavla II. V roce 1996 byl dobudován a dne 17. srpna 1996 posvěcen klášter - poutní dům za účasti světícího biskupa Josefa Hrdličky a asi 4 tisíc poutníků. Od 31. srpna 1996 se poutní místo stává součástí nové ostravsko-opavské diecéze.

Na stránkách http://www.doo.cz/cs/zpravy/800-zemel-p-adolf-afred-schrenk-donator-poutniho-mista-maria-hilf.html je Mons. Adolf Alfred Schrenk zachycen při průvodu ke mši svaté při svěcení kostela v roce 1995. Zleva: olomoucký světící biskup mons. J. Hrdlička; apoštolský nuncius mons. G. Coppa; Ing. Arch. T. Černoušek, jáhen; opolský biskup mons. A. Nosol; otec A. Schrenk, farář ve Weilersbachu - hlavní organizátor německé finanční pomoci.


Další články



Utrpení Kristovo, posiluj mě!

24.06.2026, RC Monitor 12/2026

Svatí překračují hranice i časy, protože jejich život je Boží odpovědí na konkrétní potřeby lidí. Jan Nepomuk Neumann, šumavský rodák z Prachatic a biskup ve Filadelfii, ukazuje, že věrnost Kristu může rozkvést i uprostřed rychle se měnícího světa. Neodešel za oceán, aby udělal kariéru, ale proto, že slyšel volání tam, kde „byl žádaný“.

Habemus…

16.06.2026, RC Monitor 11/2026

Intronizace nového pražského arcibiskupa Stanislava Přibyla jsem se účastnila osobně. I když jsem nemohla vidět detaily, které zprostředkovávala televize, můžu mluvit o celkové atmosféře, vanutí Ducha sv. či jak jinak přesně nazvat duchovní dojem z obřadu, který může pocítit každý, i když stojí vzadu a nevidí nic.

Aby Církev zůstala Kristova

17.06.2026, RC Monitor 11/2026

Současný člověk slyší slovo „hierarchie“ velmi nerad – pokud se ovšem nenachází na vrcholu pomyslné pyramidy. Připomíná mu moc, nerovnost, někdy i zneužití autority. Není proto divu, že otázka, proč má Církev biskupy, kněze a jáhny, zaznívá čím dál častěji. Neměla by být spíše společenstvím rovných lidí, bez pevné struktury?


načíst další


Články e-mailem

Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky



Čtrnáctideník Monitor

Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.





MONITOR - svět katolickýma očima

redakce@rcmonitor.cz

© 2002-2026 Res Claritatis, z.s.