Arcibiskup Duka zaslal odpověď odpůrcům své veřejné činnosti

18.02.2012, TS ČBK


Pražský arcibiskup Dominik Duka OP před svým odjezdem do Říma zaslal ve čtvrtek 16. února 2012 odpověď na dopis organizátorů plánované sobotní demonstrace proti jeho politickému působení.

Praha: V době, kdy pražský arcibiskup bohužel nebude v Praze, ale v doprovodu tisícovky českých křesťanů, jež ho jedou do Říma podpořit, převezme jako uznání za svou činnost kardinálský biret, bude na pražském Hradčanském náměstí protestovat skupina odpůrců jeho veřejného působení. Arcibiskupu Dukovi je vytýkáno jeho údajné stranicko-politické angažmá, podpora „asociální reformy“ Nečasova kabinetu a politického působení současného prezidenta Václava Klause.

Vydávání Monitoru je financováno výhradně z dobrovolných darů Vás, čtenářů. Budeme vděční, pokud se rozhodnete Monitor podpořit darem, abychom mohli v této službě pokračovat.

Ve svém dopise arcibiskup Duka mimo jiné vyjadřuje přesvědčení, že je třeba rozlišovat mocenskou účast představitelů církve v politice a účinnou službu křesťanů ve věcech veřejných. Přestože je církev nepolitickou silou společnosti, podílí se aktivitou svých členů na utváření politického klimatu. Občanská zúčastněnost patří ke ctnostem křesťana. „Dle mého přesvědčení,“ píše arcibiskup Duka, „je církev součástí naší společnosti, proto mi dění v ní není lhostejné, jsem občanem tohoto státu, což ale ještě neznamená angažovat se v politice. Svými názory se netajím, jsem zastáncem toho, aby církev byla ve společnosti přítomná a viditelná.“

V kritizovaném pastýřském listu arcibiskup Duka upozorňuje na to, že z pohledu zásady společného dobra přispívá k nastolení sociální spravedlnosti mimo jiné také síť vztahů důvěry a soudržnost naší společnosti. Základním prvkem sociálně spravedlivé společnosti je solidarita jednotlivců vyrůstající podle arcibiskupa Duky z rodinných vztahů. „Co se týče pana prezidenta Václava Klause,“ objasňuje svoji pozici pražský arcibiskup, „respektuji ho jako hlavu našeho státu zvolenou volenými zástupci našich občanů, podobně jako v případě jeho předchůdce Václava Havla, jehož jsem, jak víte, rovněž respektoval.“ Je dobré také připomenout, že např. „Svatováclavská výzva“ nezůstala oslyšena, jak se píše v dopise pražskému arcibiskupovi. Zabývala se jí Česká biskupská konference a její generální sekretář Mons. Tomáš Holub v odpovědi mimo jiné napsal: „Vážím si toho, že bylo umožněno vést v otevřeném duchu vzájemný dialog uvnitř církve o těchto jistě závažných otázkách,“ uzavírá Mons. Holub svůj dopis.

V závěru celého dopisu, jehož plné znění najdete na stránkách TS ČBK, arcibiskup Duka připomíná, že své názory zveřejňuje a předkládá je tak možné diskusi v glosách psaných pro Český rozhlas. Svou odpověď uzavírá tím, že se plně ztotožňuje se snahou jinak smýšlejících křesťanů podílet se na rozvoji církve. „Vážím si v principu toho, že se chcete za církev modlit. To je něco, v čem se dozajista shodneme, a já vás prosím, abychom právě v tom, společně, pokračovali,“ uzavírá pražský arcibiskup svůj dopis.



Další články



Utrpení Kristovo, posiluj mě!

24.06.2026, RC Monitor 12/2026

Svatí překračují hranice i časy, protože jejich život je Boží odpovědí na konkrétní potřeby lidí. Jan Nepomuk Neumann, šumavský rodák z Prachatic a biskup ve Filadelfii, ukazuje, že věrnost Kristu může rozkvést i uprostřed rychle se měnícího světa. Neodešel za oceán, aby udělal kariéru, ale proto, že slyšel volání tam, kde „byl žádaný“.

Habemus…

16.06.2026, RC Monitor 11/2026

Intronizace nového pražského arcibiskupa Stanislava Přibyla jsem se účastnila osobně. I když jsem nemohla vidět detaily, které zprostředkovávala televize, můžu mluvit o celkové atmosféře, vanutí Ducha sv. či jak jinak přesně nazvat duchovní dojem z obřadu, který může pocítit každý, i když stojí vzadu a nevidí nic.

Aby Církev zůstala Kristova

17.06.2026, RC Monitor 11/2026

Současný člověk slyší slovo „hierarchie“ velmi nerad – pokud se ovšem nenachází na vrcholu pomyslné pyramidy. Připomíná mu moc, nerovnost, někdy i zneužití autority. Není proto divu, že otázka, proč má Církev biskupy, kněze a jáhny, zaznívá čím dál častěji. Neměla by být spíše společenstvím rovných lidí, bez pevné struktury?


načíst další


Články e-mailem

Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky



Čtrnáctideník Monitor

Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.





MONITOR - svět katolickýma očima

redakce@rcmonitor.cz

© 2002-2026 Res Claritatis, z.s.