05.03.2012, tisk.cirkev.cz
Fórum mládeže nebylo parlamentem, kde jedni stáli proti druhým, kde se bezohledně lobbovalo za vlastní postoje a názory. Jednalo se o dny pozorného naslouchání: biskupové (7) i pozorovatelé (30) mladým (85 ze 40 subjektů), mladí zase biskupům. Jednalo se o uskutečněnou synodalitu, o prožitek církve shromážděné ve večeřadle kolem Marie, o soustředění se v modlitbě a v otevřenosti k působení Ducha svatého.
Fórum naplňovalo slova Benedikta XVI.: „Prvořadou povinností celé společnosti při utváření spravedlivé a mírové budoucnosti je být pozorní vůči světu mladých, umět mu naslouchat a přisuzovat mu důležitost“ (Poselství k oslavě dne míru 1. 1. 2012).
Vydávání Monitoru je financováno výhradně z dobrovolných darů Vás, čtenářů. Budeme vděční, pokud se rozhodnete Monitor podpořit darem, abychom mohli v této službě pokračovat.
Prožívat tak intenzivní společenství je povzbudivé, ale i zavazující. Slova mladých lidí vedou k zamyšlení a nedovolují zůstat lhostejnými.
Podle mého názoru lze za vším, co mladí lidé řekli a napsali, objevit nadějné tendence, které v sobě nese nová generace. Před ty, kdo je doprovází, staví závažné výzvy.
Z diskusí o svátosti biřmování vyplývá obecnější zjištění. Mladí lidé cítí, že je jim poskytována nedostatečná výchova. Volají po integrální formaci, která by se dotkla celé lidské bytosti. Volají po tom, aby jim byla předávána podstata víry takovým způsobem, aby jim to pomáhalo nalézat její porozumění a aby si víru uměli obhájit sami před sebou i před druhými. Touží po uvádění do modlitby. Pochopitelně očekávají, že jim bude poskytnuta možnost víru prožívat a sdílet uprostřed konkrétního společenství.
Zjištění, že z účastníků, vesměs ve věku vysokoškoláků, měl málokdo představu o tom, co se ukrývá pod termínem sociální nauka církve, vede k zamyšlení nad obsahem kázání, katechezí a pastoračních programů.
V závěrech se pro někoho překvapivě objevila žádost o zřízení gynekologické ordinace podporované biskupstvím, která by pracovala v souladu s učením katolické církve. Za tímto bodem se ve skutečnosti ukrývá velké množství otázek, na které ne vždy nachází mladí lidé uspokojivé odpovědi. Lidská láska, sexualita a rodičovství patří v době mládí k aktuálním tématům. Jak si poradit s učením církve, když jsou většinové názory lákavé a těžko se vyvracejí? Mladí lidé potřebují znát nejen morální normu, které církev učí, ale požadují, aby jim byla vysvětlena. Aby ji mohli přijmout, potřebují, aby se jim stala uchopitelnou. Kromě toho požadují, aby jim církev zprostředkovala odborné rady, jak naplňovat vysoké ideály o manželství a rodině. Jejich oprávněný požadavek by církev neměla přeslechnout.
Mladí delegáti pocházející z nejrůznějších prostředí také jasně ukázali, že od těch, kdo je doprovází, vyžadují osobní vztahy, trpělivé vedení, stálou motivaci, porozumění, ale i odvahu, aby byli přizváni ke spoluodpovědnosti.
Delegáti také přítomné přesvědčili, že existuje mnoho mladých, kteří si váží církve. Zároveň se projevilo, že jsou oprávněně na své vychovatele nároční a vyžadují kvalitu. Buďme za to vděčni a snažme se je nezklamat. Zanedlouho bude naše církev taková, jak kvalitně formovaní budou dnešní mladí lidé.
P. ThDr. Jan Balík
24.06.2026, RC Monitor 12/2026
Svatí překračují hranice i časy, protože jejich život je Boží odpovědí na konkrétní potřeby lidí. Jan Nepomuk Neumann, šumavský rodák z Prachatic a biskup ve Filadelfii, ukazuje, že věrnost Kristu může rozkvést i uprostřed rychle se měnícího světa. Neodešel za oceán, aby udělal kariéru, ale proto, že slyšel volání tam, kde „byl žádaný“.
16.06.2026, RC Monitor 11/2026
Intronizace nového pražského arcibiskupa Stanislava Přibyla jsem se účastnila osobně. I když jsem nemohla vidět detaily, které zprostředkovávala televize, můžu mluvit o celkové atmosféře, vanutí Ducha sv. či jak jinak přesně nazvat duchovní dojem z obřadu, který může pocítit každý, i když stojí vzadu a nevidí nic.
17.06.2026, RC Monitor 11/2026
Současný člověk slyší slovo „hierarchie“ velmi nerad – pokud se ovšem nenachází na vrcholu pomyslné pyramidy. Připomíná mu moc, nerovnost, někdy i zneužití autority. Není proto divu, že otázka, proč má Církev biskupy, kněze a jáhny, zaznívá čím dál častěji. Neměla by být spíše společenstvím rovných lidí, bez pevné struktury?
Články e-mailem
Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky
Čtrnáctideník Monitor
Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.